Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nesleze z kola aneb mistr světa, co ani nemá čas na oslavu

Eskamotér na kole. Václav Kolář se o víkendu stal v Blansku opět mistrem světa v biketrialu. Místo oslav vyrazil na další závod. | foto: MAFRA

19 2016
Celý rok k tomu závodu vzhlížel, připravoval se na něj, strašně se těšil. A když doma v Blansku biketrialista Václav Kolář obhájil světový titul v nejprestižnější kategorii Elite 20, spadl z jeho duše obrovský balvan nervozity.

Že by ale Kolář coby čerstvý trojnásobný mistr světa po víkendovém triumfu pořádně „zapařil“ se známými i soupeři, se kterými je velký kamarád?

Kdepak!

„Pořádně jsem neměl čas slavit, ještě ten večer jsem odjel na další závod do Říčan u Prahy,“ líčí blanenský všeuměl, jenž na kole zdolá i nepřekonatelnou překážku.

Zatímco v sobotu Kolář potvrdil, že se v pouhých 25 letech stává biketrialovou legendou, o den později získal domácí titul v cyklotrialu. „Přitom ráno jsem ani nemohl vstát z postele,“ prohodí s úsměvem.

Největší rozdíl mezi biketrialem a cyklotrialem je druh překážek, které závodníci překonávají. V biketrialu se většina sekcí jede v přírodě a sportovci vyskakují na balvany, kořeny vzrostlých stromů, prudké svahy či stráně.

„Cyklotrial má trošku jiná pravidla a překážky jsou vytvořeny uměle. Není to tolik o technice, ale hlavně o skocích,“ srovnává obojživelník Kolář. „Většina lidí se specializuje jen na jeden sport.“

Mladý Jihomoravan dělá opak, a je výjimečně úspěšný. „Mám to dobře srovnané v hlavě, umím závodit. Mám toho spoustu odjeto,“ říká Kolář, jenž každoročně objede okolo 40 různých závodů. „Je to ale i o tréninku, jak kdo maká přes zimu.“

Kolář mimo hlavní sezonu tráví hodiny v posilovně. Činky, balanční pomůcky, bosu, medicinbaly.

To vše mu říká pane.

„Přes sezonu to člověk přenáší do švihu. Jsou to různá skákání snožmo, krátké sprinty a další běhání,“ popisuje mladík.

Díky tomu má oproti konkurentům mimořádnou fyzičku a výbušnost. Po víkendu má na kontě i osmý světový titul v biketrialu z nejrůznějších kategorií. Mezi elitou vládl potřetí za sebou, přičemž naposledy v blanenských lesích kraloval naprosto suverénně.

„Ale motivaci mám pořád. Třeba legenda Ot Pi ze Španělska má z Elite asi dvanáct titulů,“ podotýká. „Překonat by to nebylo špatné, ale to je ještě daleko,“ pousměje se Kolář, který přes sezonu téměř nesleze z kola.

A nesleze ani teď. Po kratičkém odpočinku se včera vydal na Světový pohár do Francie, za dva týdny ho čeká cyklotrialové mistrovství světa. A v Itálii bude chtít vylepšit páté místo z roku 2013.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze