Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Časovka i kostky. První týden Tour by mi mohl vyhovovat, věří Bárta

Jan Bárta na loňské Tour de France.

1 2015
V cíli časovky má vždy ve tváří výraz nezměrné bolesti. Jindy se odvážně vrhá do nekonečných úniků. Ale pokud je bez kola, tak se cyklista Jan Bárta povětšinou usmívá. Ať už si právě připevňuje číslo, čeká na startu, nebo prostě jen klábosí.

V sobotu vyrazí počtvrté v kariéře do závodu Grand Tour, podruhé se představí na Tour de France. V týmu Bora, nástupci loňského NetAppu, bude opět jak časovkářem a mužem pro úniky, tak i důležitým pomocníkem lídrů. „Jsem dobře naladěný,“ ujišťuje jeden ze čtyř Čechů na startu.

Máte už vyzkoušené, jak se v posledních týdnech před podniky Grand Tour ideálně připravovat?
Něco už zaběhlé mám. I když každý rok je jiný. Letos i proto, že jsem byl zjara nemocný. Také záleží na tom, jestli Grand Tour jedete na začátku, nebo na konci sezony. Ale myslím, že se mi povedlo připravit se optimálně.

Jak to poznáte? Pokud vím, nejste tak náruživým čtenářem dat a čísel jako třeba Leopold König nebo Zdeněk Štybar.
No to vůbec! Ty watty používám víceméně jen k tréninku intervalů. Při závodech je ani nesleduju. Rozhodně si neříkám: Teď jedu moc wattů, musím zvolnit. To u mě jaksi nefunguje.

Jde spíš o pocit v hlavě?
Jo, poznám, jak mi to jezdí. Po startu mé vítězné časovky na mistráku v Žilině jsem teď měl pocit, že fakt letím. Byl jsem vážně až překvapený, jak rychle jsem ze začátku jel. Hned na prvním úseku jsem Leovi Königovi naložil asi 40 vteřin a Peterovi Saganovi 20.

Ve středu odlétáte na Tour. Pojedete si ještě s týmem po vzoru jiných stájí projet některé pasáže z úvodních etap, například po kostkách?
Asi ne. V Utrechtu už bude program celkem plný, ve čtvrtek máme povinné krevní testy UCI, v pátek tiskovku, prezentaci i nějaký další program.

Cyklista Jan Bárta na trati klasiky Milán-San Remo
Český cyklista Jan Bárta během časovky na mistrovství světa v Ponfferadě

Těší vás, že Tour začíná časovkou, nebo byste ji měl v programu raději až později?
Určitě je to malé plus, i když osobně bych byl radši, kdyby se jela až později. Ale tím, že se koná hned první den, bude atraktivní i proto, že se v ní pojede o dresy. Spíš je škoda, že v celé Tour jde o jedinou a navíc krátkou individuální časovku. Třeba v ročníku, který vyhrál Wiggins, byly dvě dlouhé a navrch týmová. A loni byla aspoň jedna dlouhá.

Ta utrechtská je městská a rovinatá, což se vám líbí?
To ano. Rovinu bych mohl zajet dobře.

Váš tým Bora je nástupcem NetAppu, ale preference budou letos asi jiné než loni, že? Tehdy jste jeli jednoznačně na Leopolda Königa. Tentokrát máte lídry dva.
Budeme pomáhat Samovi Benettovi do spurtů. A pak máme Dominika Nerze na celkové pořadí. Uvidíme, jak se závod vyvine a jak na tom Dominik bude. Kdybych to měl odhadnout, tak asi tak silný jako loni Leo nebude.

I proto byste mohl tentokrát dostat více volnosti?
Možná. Taktika se určí až před každou etapou.

První týden je bez hor, naopak s časovkou, kostkami, či etapami pro úniky. To by vám mělo sedět, že?
Jo, ten první týden mi může vyhovovat. Většinou bývá první týden i dost nervózní, všichni se tlačí dopředu a tím víc to padá. Ale natěšený jsem, to je hlavní.

Usmíváte se i s vidinou tří týdnů velké dřiny?
Když už máte nějaké ty Grand Tour za sebou, jste zvyklý. První dva týdny bývají v pohodě – až pak to přijde a únava se hromadí. Úplně nejhorší to pro mě bylo napoprvé, při startu na Giru.

Kde jste navíc onemocněl...
Jo, hrozně jsem tam nastydl a poslední týden měl úplně ucpané dutiny. To už byl problém.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze