Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jaká bude příští Tour? Na scénu se mají vrátit Mont Ventoux i Andorra

První etapa Tour de France 2016 odstartuje u Mont-Saint-Michel a skončí na pláži Utah. | foto: letour.fr

19 2015
Kudy povede trať 103. ročníku Tour de France? Podle dosavadních indicií by měla jedna z etap teprve podesáté v historii vrcholit na legendárním Mont Ventoux. Vše odtajní úterní prezentace od 11 hodin v Palais des Congres v Paříži.

Společnosti ASO, organizátorům Tour, tentokrát neunikl na webu itinerář celého ročníku dříve, než bude slavnostně odprezentován. Mnohé náznaky, kudy trať povede, však bylo možné vysledovat podle informací a zdrojů lokálního tisku či cestovních agentur, které již řeší hromadné objednávky na ubytování karavany na potenciální trase 103. ročníku.

K domněnce, že opět dojde i na Mont Ventoux, svádí i potvrzená přítomnost starosty obce Bedoin při úterní prezentaci závodu v Paříži. Vždyť právě v Bedoin začíná 21,8 kilometru dlouhý výšlap na osamělou horu. Pouze starostové měst a obcí, které hostí start nebo cíl etapy, jsou zváni na prezentaci - a Bedoin je nejblížší samosprávnou obcí pod vrcholem Mont Ventoux.

„Nic není dosud oficiálně potvrzeno, ale Bedoin má opět velkou šanci být na trase,“ uvedl starosta obce listu La Provence.

Co už se ví: Mont St. Michel a Andorra

Připomeňme si nejprve, co už bylo o 103. ročníku Tour organizátory potvrzeno.

Odstartuje v sobotu 2. července z opatství Mont St. Michel a první etapa bude klasická, tedy nikoliv časovka. Její cíl nedaleko od slavné Utah Beach přivítá Sainte Marie du Mont.

Tony Martin při časovce na Tour de France v Mont St. Michel
MIMOZEMŠŤAN? Chris Froome ve futuristické přilbě a na kole z kosmických

V roce 2013 hostilo opatství Mont St. Michel časovku, na trati jsou zachyceni Tony Martin (vlevo) a Chris Froome

Potvrzena je už i druhá etapa v regionu La Manche, která povede ze Saint Lô do Cherbourgu. Ta třetí odstartuje z Granville... a další program jsou jen spekulace.

Organizátoři už nicméně zveřejnili také skutečnost, že Tour 2016 stráví tři dny v Andoře. Měl by zde být dojezd etapy, volný den a start další etapy.

Stát Andorra se tak vrátí do itineráře Tour poprvé od roku 2009, kdy zde triumfoval Brice Feillu. Dvakrát v posledních třech letech naopak figurovala Andorra na trase Vuelty a mnozí cyklisté na ni nemají dobré vzpomínky. V sezoně 2013 zde v deštivé a mrazivé etapě vzdalo čtrnáct jezdců, většinou kvůli podchlazení. A letos si královská etapa Vuelty vyžádala v Andoře za „oběť“ i Chrise Froome.

Poslední dosud oficiálně zveřejněnou informací o trase 103. ročníku Tour je místo tradičního cíle: 24. července na pařížském bulváru Champs-Elysées.

O čem se spekuluje: Mont Ventoux, Švýcarsko i Morzine

Z dalších očekávaných milníků na trase příští Tour se pochopitelně nejvíc hovoří o Mont Ventoux. Ten se objevil na trase Tour poprvé v roce 1951, kdy však přes něj peloton jen projížděl. Celkem se ocitl v itineráři patnáctkrát, ale pouze devětkrát byl na vrcholu cíl etapy. Naposledy při jubilejním 100. ročníku, kdy v koncovce Chris Froome ujel Nairovi Quintanovi a skvěle se držel také Roman Kreuziger.

JÍZDA PRO DALŠÍ VÍTĚZSTVÍ. Britský cyklista Chris Froome v závěru 15. etapy...

Chris Froome vítězů na Mont Ventoux v roce 2013

V roce 2016 má být Mont Ventoux podle současných indicií na programu v ikonický den všech Francouzů - tedy 14. července v Den dobytí Bastily.

Potvrzuje to i Thomas Vergouwen, nizozemský bloger, který se každoročně zabývá shromažďováním veškerých náznaků, kudy závod povede. Jeho nástin budoucího ročníku pak bývá velmi blízký realitě.

Rovněž letos se na serveru velowire.com pokusil na základě získaných informací sestavit pravděpodobnou trasu.

Jaká tedy podle něj bude?

Po dvou letech, kdy organizátoři zavedli peloton na kostky, se má bez nich tentokrát Tour obejít.

Druhým rokem po sobě má zamířit nejprve do Pyrenejí a až potom do Alp.

V úvodním týdnu by se z Normandie měla trať závodu přes Limoges a Aurillac ubírat do Pau. Zda potom budou následovat v Pyrenejích dvě nebo tři etapy, je však dosud nejasné.

Cílovými místy etap druhého týdne mají být Revel, Montpellier - a pak Mont Ventoux.

Dvakrát má závod opustit území Francie. Po již zmíněné cestě do Andorry údajně cyklisté vyrazí také do Švýcarska. Druhý volný den může hostit Bern, což znamená, že by se oba volné dny odehrály za hranicemi Francie.

„Zamlžený“ je prozatím program Tour v Alpách. Spekuluje se o cíli etap v Saint-Gervais-Mont-Blanc a v Morzine, kde v roce 2010 dojel Roman Kreuziger čtvrtý.

Předposlední 20. etapou by mohla být stejně jako v roce 2014 dlouhá časovka. Tehdy v ní zazářili třetí Jan Bárta a pátý Leopold König.

Bude to skutečně tak?

A jaké ze slavných hor čekají na trase jednotlivých etap?

Vše definitivně odhalí až úterní dopoledne v Paříži.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze