Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklista Polnický spadl přes bezpečnostní prvek. Bylo po naději, říká

20 2014
Čím víc, tím lépe a bezpečněji? Tak o tomhle v případě svítících odrazek na středové čáře silnice cyklista hradecké stáje Bauknecht Author Jiří Polnický může po zkušenosti z Asie pochybovat. Kvůli jedné z nich totiž v závěru předposlední etapy závodu Kolem Tchaj-wanu upadl, ztratil kontakt s vedoucí skupinkou a díky tomu přišel o velmi slušné umístění v celkovém pořadí.

"Na stupně vítězů by to nebylo, ale byl bych čtvrtý a to by v takové konkurenci, která na Tchaj-wanu závodila, byl velmi slušný výsledek," řekl čtyřiadvacetiletý jezdec, který i přes pád dokončil závod jako nejlepší z týmu na 12. místě.

Spadnout kvůli bezpečnostnímu prvku na silnici, to je dost kuriózní záležitost, která se nestává tak často.
Tam to ale hrozilo, protože oni je tam mají dost vysoké a v zatáčkách hodně hustě, tak po třiceti centimetrech. Když jsou po třech až pěti metrech, tak se trefíte, ale tam buď můžete jet jen po jedné půlce, abyste je nepřejížděl, nebo riskovat.

Vy jste asi riskoval.
Jel se závěr etapy, byli jsme v úniku skupiny a před námi ještě tak patnáct vteřin čtyři lidi vepředu. Takže to se jet musí. Já jsem to asi přehnal a skončil jsem v příkopu.

Kvůli té odrazce?
Musím říct, že se jelo dost na hraně a trochu jsem byl dlouhý už v předcházející zatáčce. Pak jsem se v další snažil to udržet, do toho mi ta odrazka rozhodila zadní kolo a bylo to.

Etapu jste ale dokončil.
Naštěstí jsem v podstatě po boku doklouzal do příkopu, takže se mi nic nestalo. Jenomže skupina byla pryč.

Byla šance ji ještě dojet?
Už ne. Byl závěr etapy, každý honil každého, navíc já jsem musel měnit kolo, protože to nevydrželo. I když je pravda, že to zase tak dlouho netrvalo, protože než jsem se z příkopu vyhrabal, tak u mě byl náš mechanický vůz.

Umístění v první desítce konečného pořadí ale bylo pryč.
S tím už se nedalo nic dělat, byl to opravdu hezký výsledek, protože v pelotonu se sešla výborná konkurence i z týmů, které jsou ve vyšších kategoriích než my. Navíc pro nás to byl první závod, zatímco právě týmy z vyšších kategorií na Tchaj-wan přijely už rozzávoděné. Smůla, ale aspoň potěšilo poznání, že zimní příprava byla dobrá.

Asi velmi dobrá, nepřekvapilo vás, že jste se tak prosadil?
Spíš to bylo příjemné zjištění, ke kterému mi ale hodně pomohl tým. Do první etapy jsme totiž šli s tím, že není určený lídr, což je vždycky takhle na začátku sezony těžké. Mně vyšla, jako jediný jsem byl v úniku šestnáctičlenné skupiny a od té chvíle se už jelo na mě a kluci mi výrazně pomáhali.Najdete na iDNES.czmobilní verze