Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklisté Whirlpool útočili na triumf, Cieslikovi unikl o pár vteřin

Cyklista hradecké stáje Whirlpool Author Pawel Cieslik (vpravo) v předposlední etapě závodu Okolo Slovenska táhne Patrika Tybora. Oba cyklisté se v čele více než 200 kilometrů dlouhé etapy objevili po poslední vrchařské prémii, ale svůj únik nedotáhli. | foto: okoloslovenska,com

15 2015
Jen patnáct vteřin scházelo polskému cyklistovi hradecké stáje Whirlpool Author Pavlu Cieslikovi na vítězství v etapovém závodě Okolo Slovenska. I tento malý rozdíl ho odsunul na konečné třetí místo.

Těžko říct, zda by se při normálním průběhu dojezdu předposlední více než dvousetkilometrové etapy ze Žiaru nad Hronom do Nového Města nad Váhom Whirlpool Author něco změnilo ve prospěch hradecké stáje.

Tři stovky metrů před cílem totiž čelo závodu špatně odbočilo, následných zmatků využil domácí jezdec Maroš Kováč a na borce hradecké stáje Cieslika zbylo třetí místo. Na stejné se před nedělní poslední etapou posunul i v celkovém pořadí.

„Nic by to neřešilo, ve hře bylo i zrušení celé etapy, ale ani to by nám nepomohlo,“ vysvětlil manažer hradecké stáje Vladimír Vávra.

Jeho tým se tak v závěrečné, páté části závodu, která cyklisty dovedla z Nového Města nad Váhom do Bratislavy, musel pokusit zaútočit.

„Etapa ale byla rovinatá a týmy se hlídaly, její průběh nakonec vyhovoval i nám, útočit se moc nedalo,“ poznamenal Vávra. Ten však bronzový stupínek Cieslika bere: „Jednak je třetí, jednak jsme byli hodně vidět v předposlední, nejtěžší etapě, kde jsme měli tři jezdce vpředu, což nám pomohlo i v hodnocení družstev, které jsme nakonec vyhráli.“

Právě v ní Cieslik zkusil odvážnou akci. Po řadě úniků, v nichž se objevovali i jeho kolegové z týmu, 40 kilometrů před cílem na předposlední vrchařské prémii zaútočil a snažil se rozhodnout etapu. Jenomže poté, co vyhrál poslední vrchařskou prémii, se za ním vydal Patrik Tybor. Ten ho dostihl, ale poté odmítal střídat a jel pouze v Cieslikowě stínu. I kvůli tomu tento únik nevydržel až do cílového spurtu a Cieslik tak přišel o šanci posunout se v celkovém pořadí ještě výš.

I tak je, hlavně s výhledem na blížící se mistrovství republiky, jeden z tradičních vrcholů sezony, Vávra s vystoupením hradeckých cyklistů spokojený. „Většina kluků je v této chvíli v pohodě a útočit může prakticky kdokoliv,“ pochvaluje si necelé dva týdny před společným šampionátem Česka a Slovenska, který se pojede v okolí Žiliny.

Profil tratě by mohl vyhovovat nejen borcům, kteří mají rádi kopce, ale šanci by mohl mít i spurtér Kaňkovský. Ten se sice nyní na Slovensku neprosadil a v předposlední etapě odstoupil, ale podle Vávry bude i on dobře připraven na to, aby v Žilině usiloval o titul. „Měl už před etapou žaludeční problémy, proto i s ohledem na blížící se start na Evropských hrách v Baku odstoupil,“ vysvětlil hradecký manažer.

Hradecká stáj v této sezoně zatím sbírá jeden vavřín za druhým, Jiří Polnický ovládl dva ze čtyř závodů Českého poháru a celkové v něm vede, jeho oddíloví kolegové Martin Hunal a Tomáš Bucháček jsou hned za ním. Alois Kaňkovský zase před dvěma týdny vyhrál dva podniky ze série Visegrádské čtyřky.Najdete na iDNES.czmobilní verze