Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Okolo jižních Čech: stoupání do Bechyně a výhledy z Hojné Vody

ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

2 2015
Stovky kilometrů mají před sebou cyklisté během 4. ročníku etapového závodu Okolo jižních Čech. MF DNES spolu s ředitelem Janem Hájkem přináší tipy na atraktivní divácká místa v každé z pěti etap. Závod startuje už ve středu prologem v Nové Bystřici.

Na hlavních náměstích, v hlubokých lesích, na vrcholcích kopců s krásnými výhledy do kraje. Etapový cyklistický závod Okolo jižních Čech nabízí pro diváky řadu možností, jak si mohou užít výkony profesionálních silničních cyklistů.

Okolo jižních Čech

Přihlášené týmy:
Cycling team Friuli (Itálie)
Lotto Soudal (Belgie)
Německý národní tým
Veloclub Ratisbona (Německo)
Radteam Hermann (Německo)
GreenWay Cycling Team (ČR)
Favorit Brno (ČR)
Dukla Praha (ČR)
PUSKINAK.CZ (ČR)
Radenska (Slovinsko)
Sparta Praha (ČR)
Hrinkow Advarics (Rakousko)
Pozn. Startují 4 až 8členná družstva složená ze závodníků kategorie mužů Elite. Mohou se účastnit i jezdci do 23 let.

Prolog – středa
Úvodní kritérium, které určí, kdo dále v závodu pojede s jakým barevným dresem, je v centru Nové Bystřice. Start i cíl hostí hlavní Mírové náměstí. První závodník sjede z rampy v 17 hodin. „V Bystřici uvidíte cyklisty všude. Budou startovat ve dvouminutových intervalech, takže průjezdů uvidí diváci opravdu dost,“ říká k začátku závodu jeho ředitel Jan Hájek. V Nové Bystřici se pojede 37,5 kilometru.

I. etapa – čtvrtek
I když na cyklisty čeká už 140 kilometrů, pořád nepůjde o žádnou těžkou dřinu. „Je to celkem rovinatá etapa, na které se mi líbí sprinterské prémie v Ševětíně, Veselí nad Lužnicí a v Bechyni. Pojedeme přímo centry měst a obcí,“ popisuje Hájek první větší test. Etapa začíná ve 12 hodin na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích a končí v Táboře. „V Bechyni mohu divákům doporučit výjezd od Lužnice až na náměstí s pěkným stoupáním,“ doplňuje ředitel.

II. etapa – pátek
Třetí den čeká na závodníky novinka. Peloton se poprvé dostane do Novohradských hor. Cyklisté vyrážejí ve 12 hodin z Českých Velenic, cíl je v Kaplici. Celkem ujedou 162 kilometrů. „Musím zmínit celé Novohradské hory, kde je krásná krajina. Cyklisty si lidé užijí hlavně při výstupu na Hojnou Vodu, kde je také úchvatný výhled,“ radí Jan Hájek. Na této etapě mohou nastat ale i problémy. „Jsem zvědavý, co nám závodníci řeknou na úsek u Rychnova nad Malší, kde je opravdu hodně rozbitá cesta. Závod tudy vedeme až k rakouským hranicím po místních silničkách,“ připomíná Hájek bývalou ves Cetviny, která musela po válce ustoupit budování pohraničního pásma.

III. etapa – sobota
Královská 165kilometrová etapa. Přes klidnější začátek mezi rybníky za Třeboní, kde se startuje v 11 hodin, přijdou za Netolicemi ty nejtěžší pasáže celého závodu. „Předtím, než se dostaneme k tomu hlavnímu, bych rád upozornil na dvě sprinterské prémie. Jedna je v Hluboké nad Vltavou a druhá pak ve Vodňanech, kde je dokonce náš závod spojený s místní cyklistickou akcí. Pak už budou závodníci jen stoupat do cíle na Churáňově,“ usmívá se Hájek. „Určitě by si ale diváci neměli nechat ujít vrchařskou prémii na Javorníku, odkud je krásný výhled na Šumavu,“ přibližuje.

IV. etapa – neděle
Poslední díl podniku zavede cyklisty i na silničky pod Jadernou elektrárnu Temelín nebo k zámku Červená Lhota. Start 163 kilometrů dlouhé trasy je v Protivíně v 11 hodin. „Doporučil bych, aby se diváci vydali na sprinterskou prémii do Chýnova, kde se bude bojovat o poslední body. Pak je také hezký úsek před Horní Radouní, kde máme vrchařskou prémii a kde se jede do kopce hlubokým lesem,“ popisuje ředitel Hájek zajímavé místo.

Atraktivní bude i cíl v Jindřichově Hradci se slavnostním vyhlášením nejlepších jezdců.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze