Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o Tour. Šéfové zkoumají počítačová data, Kreuziger a König čekají

Leopold König chce po Giru i na Tour. Čeká na nominaci. | foto: teamsky.com

29 2015
Žilina (Od našeho zpravodaje) - Věčný optimista Jan Bárta a čerstvý otec Zdeněk Štybar už mají jistotu. Naopak Leopold König a Roman Kreuziger čekají. Objeví se na Tour de France, nebo ne?

Nominace stájí Sky a Tinkoff-Saxo je stále zahalena tajemstvím. „Jestli jedu? Slibovali mi z týmu, že se to dozvím minulou středu. Pak ve čtvrtek. Pak v pátek. A pořád nic,“ popisoval Leopold König o víkendu na mistrovství Česka a Slovenska v Žilině.

Podobně zde hovořil i Roman Kreuziger: „Nic nového k nominaci nevím. Tým ani nenaznačuje. Řekli nám jen, že vše vyhlásí v pondělí dopoledne.“

Šéfové jejich vysoce favorizovaných stájí už širší výběry na Tour povinně zúžili na dvanáct mužů. S určením konečné devítky nicméně vyčkávali do poslední možné chvíle, tedy do pondělka.

„Dřív se nominace oznamovala deset dní dopředu. Teď třeba až den před odletem na Tour. U nás je zatím jasné jediné jméno: Contador. Ani Sagan nemá definitivu,“ tvrdil o víkendu Kreuziger. Slovenský jezdec ovšem po vítězství ve společném šampionátu vesele rozebíral své plány na Tour.

Ve Sky měl místo na sobotním startu Tour jisté Chris Froome. A dál? „Podle mě tým pořád řeší i Richieho Porta,“ soudil König.

Cyklista Roman Kreuziger

Roman Kreuziger

V neděli večer sportovní ředitelé obou stájí analyzovali poslední závodní data jezdců, vždyť většina z nich o víkendu absolvovala národní mistrovství. „Máme všichni SRM počítač. Sportovní ředitelé si proberou naše data, jak jsme na tom při mistrácích byli. Pak nás obvolají, jaké jsme sami měli na trati pocity. Potom si uspořádají poradu – a rozhodnou,“ líčil Kreuziger.

V Žilině šlapal nečekaně brzy v sólovém úniku. Později ho zbrzdily technické potíže s přehazovačkou a v českém mistrovství skončil čtvrtý.

Pomaleji se rozjíždějící Leopold König na posledním kilometru podlehl v boji o titul mladému Petru Vakočovi.

Jan Bárta z týmu Bora, už jistý aktér Tour, odpadl v závěru z čelní skupiny.

A Zdeněk Štybar byl tentokrát omluven, zůstal doma u prvorozeného syna Lewise. Na největší závod jej stáj Etixx nominovala v pátek.

O sestavě rozhoduje i lídr

Své si nyní k výběru pomocníků pro Tour říkají také lídři týmů. König při návštěvě Manchesteru směl nahlédnout do schématu rozhodovacího procesu týmu Sky při nominaci na Tour. „Jeden hlas ze zhruba deseti má právě lídr. A ten se musí brát pořádně vážně. Lídr se musí cítit nejlíp.“ Loni takhle Chris Froome vetoval Bradleyho Wigginse, lidsky si byli vzdálení.

Po boku Frooma dosud König odjel ve Sky jediný závod, v dubnu Kolem Katalánska. Tehdy byl Brit nemocný a jeho český kolega pro změnu prožíval jarní krizi. „Takže jsme ostatním tahali bidony,“ smál se šestý cyklista z Gira.

Kreuzigera si Alberto Contador, lídr Tinkoff-Saxo, už několikrát vyžádal k ruce. Ti dva si rozumějí, potkali se nyní také při kempu u Livigna. Což by mohlo hrát v jeho prospěch.

Český cyklista Jan Bárta během časovky na mistrovství světa v Ponfferadě
Cyklista Zdeněk Štybar na trati klasiky Lutych-Bastogne-Lutych

Jan Bárta (vlevo) a Zdeněk Štybar už mají nominaci na Tour de France v kapse.

Nejde jen o to složit tým z momentálně devíti nejlepších cyklistů stáje. V takovém případě by pozice Čechů byla velmi dobrá. „Nemůžete ale mít v sestavě jen šest vrchařů,“ říká König a Kreuziger přitaká: „Ten tým musí být vyvážený.“ Tedy s ideálními typy pomocníků do hor a zároveň i se specialisty na roviny a jízdu ve větru.

Nemoc po Giru? To je normální

Navíc oba Češi mají v nohách tři týdny Gira. Kombinace Giro–Tour se mnozí jejich soupeři obávají. Regenerace je vždy obtížná.

Přípravné závody před Tour, o nichž uvažovali (Kreuziger na Tour du Sud a König při etapách Kolem Slovinska), nakonec raději vynechali. „Druhý den po skončení Gira jsem onemocněl,“ vyprávěl König. „To bývá po závodě Grand Tour normální, protože najednou hlava i tělo úplně vypnou. Trpí tím asi polovina kluků. Takže týden po Giru jsem nedělal nic a byl v lázních. Potom jsem se další týden na kole jen tak vozil.“

Ještě před česko–slovenským šampionátem si ho šéfové stáje Sky vytáhli z Česka na týdenní minikemp kemp ve švýcarských Alpách. Sešli se tam pouze on, týmový kolega Wout Poels a k jejich potřebám trenér Tim Kerrison, kuchař a masér. „Zorganizovali podle mě ten kemp narychlo i proto, aby si otestovali, jestli mohu na Tour. Jeli jsme také pár intervalových tréninků. Po nich mi Tim řekl: Vypadá to dobře.“

Plánem B je Vuelta

König na 99 procent věří, že v sestavě na Tour bude. Pokud přece jen ne, utká se na přelomu srpna a září s Quintanou, Aruem, Rodríguezem a spol. na Vueltě, což by mělo rovněž svá pozitiva, protože tam by (snad) šlapal více na sebe. Podobný rozcestník může platit pro Kreuzigera.

Bývalý profesionál Jan Hruška vzpomíná, jak měl při vlastním každoročním čekání na (ne)nominaci na Tour vždy sbalené dva kufry: jeden na Tour, druhý na dovolenou. „Potom mi během tréninku šéf týmu Saiz zavolal: Promiň, nejedeš. Já to hned zavolal manželce, a než jsem se vrátil z tréninku, měla už pro nás vybraný zájezd last minute.“

V pondělí budou i Kreuziger a König moudřejší, jaké je čeká léto.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze