Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sagan ujel všem. Vakoč poslechl Štybara a slaví český cyklistický titul

Mistr republiky Petr Vakoč (uprostřed), druhý Leopold König (vlevo) a třetí Jiří Polnický. | foto: ČTK

28 2015
Žilina (Od našeho zpravodaje) - Českým mistrem v silničním závodě cyklistů se na společném česko-slovenském šampionátu v Žilině stal mladý Petr Vakoč, který proťal cíl jako druhý. Závod ovládl a pro pátý slovenský titul si dojel domácí Peter Sagan. České stříbro vybojoval Leopold König a bronz Jiří Polnický.

Dvaadvacetiletý Petr Vakoč vylepšil svoji loňskou druhou příčku ze Slavkova a má první zlato mezi domácí elitou. Zároveň zachoval dres českého mistra v týmu Etixx-Quick Step. Loňský obhájce titulu Zdeněk Štybar byl pro tentokrát na startu omluven, zůstal doma u novorozeného syna Lewise.

Klíčový moment nastal necelý kilometr před cílem, kdy Vakoč unikl Leopoldu Königovi, s nímž společně šlapali za vedoucím Slovákem Saganem. 

„Je to můj největší úspěch, hlavně díky tomu, že ten dres mistra teď budu vozit celý rok,“ radoval se český šampion. „Snil jsem o tom od žáků, od chvíle, co jsem začal jezdit na kole. Měl jsem zatím jen jeden dres mistra z časovky do 23 let, ale v něm jsem nikdy na velkých závodech nestartoval. Tohle je fantazie.“

König, který v dresu týmu Sky absolvoval první hromadný závod od Gira, se v cíli svěřoval: „Ze začátku se mi jelo strašně špatně, ale pak jsem se rozjel a bylo to docela dobré.“

Další velký favorit Roman Kreuziger skončil po technických potížích v individuálně hodnoceném českém mistrovství mužů čtvrtý.

Ze silničářské špičky Česka nestartovali pouze obhájce titulu Zdeněk Štybar, čerstvý otec syna, a kvůli administrativním problémům také Jan Hirt.

„Sagan v Žilině,“ lákaly velké poutače všude ve městě diváky. Obří nápisy SAGAN se skvěly z fasád domů, z vlajek i z nespočtu transparentů. Trať a především její dvě krátká stoupání obstoupily tisíce fanoušků. Šampionát dvou zemí měl i díky nim skvělou kulisu.

Jezdce čekalo deset okruhů a 199 kilometrů. První polovinu klání, odehrávajícího se v rodišti slovenského cyklistického idolu, oživil brzký únik pětičlenné skupinky, ve které nebyl nikdo z favoritů. Z těch jako první začal naplno závodit Kreuziger, jedoucí zjevně ve velké pohodě, a ke skupince uprchlíků se už po 115 kilometrech dotáhl.

S jezdcem týmu Tinkoff-Saxo se v nevlídném deštivém počasí udrželi pouze Josef Hošek a Tomáš Kalojíros, ale jen dočasně. Kreuziger pak pokračoval nějakou dobu v čele osamocený, jenže hlavní zápletka se začala teprve rozvíjet, když jezdci najeli do devátého z deseti okruhů. Na lídra se dotáhli společně Sagan, Vakoč, Polnický, Černý a záhy i Bárta. Po chvíli se přihnal také další z favoritů König.

Na začátku posledního okruhu se Kreuziger propadl zpět do pelotonu kvůli delší dobu trvajícím technickým potížím a bylo zřejmé, že tím vypadl ze hry o titul.

„Chtěli jsme s Romanem double, slovenský i český titul - a měli jsme to výborně rozjeté,“ říkal Peter Sagan, jeho týmový kolega ze stáje Tinkoff-Saxo.

Na Kreuzigerovi bylo po závodě vidět, jak ho trable s kolem a promarněná šance štvou, nebylo mu do řeči. Teprve později se rozhovořil: „Měl jsem mechanický problém se šaltrem. Už se nám to stalo během sezony párkrát, víme, že ten problém existuje. Shimano o tom také ví, řešíme to. Byla smůla, že se to stalo v závěru závodu. Cítil jsem se dnes vážně dobře. Když mě Peter Sagan dojel, tak jsem věřil, že když budeme spolupracovat, můžeme si vytvořit slušný náskok, abychom ten titul měli oba.“

Zatímco musel už potřetí spravovat své kolo a zaostal, z čelní skupiny se utrhli v závěrečném kole Vakoč se Saganem a k nim se po chvíli mezi kapkami deště dotáhl König. Čtyři kilometry před cílem zaútočil Sagan a sám najížděl do posledního menšího stoupání.

Český titul si poté za suverénním slovenským cyklistou vybojoval Vakoč, jenž v závěru poodjel Königovi a korunoval své úžasné dva týdny. Vždyť minulou neděli v Baku získal bronz na Evropských hrách a v pátek při mistrovské časovce v Žilině obsadil rovněž třetí místo.

„Zdeněk Štybar mi už dříve říkal, že když nebude moci startovat on, tak abych udržel dres mistra v týmu. Jsem šťastný, že se mi to povedlo,“ zářil šampion.

Mistrovství Česka a Slovenska v silniční cyklistice

Žilina

Závod s hromadným startem (199 km)
Muži elite - absolutní pořadí:
1. P. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo) 4:51:15, 2. Vakoč (Etixx-Quick-Step) -15, 3. König (Sky) -26, 4. J. Polnický (Whirlpool Author), 5. J. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo) oba -1:23, 6. Tybor (SR/Dukla Trenčín), 7. Kreuziger (Tinkoff-Saxo) oba -1:24, 8. Boroš (BKCP Powerplus), 9. Kováč (SR/Dukla Trenčín), 10. Hník (Cult Energy) všichni -1:26.

Jezdci do 23 let - mistrovství ČR: 1. Sisr (Dukla Praha) 4:52:38, 2. Černý (CCC Polkowice) stejný čas, 3. Turek (Cycling Academy p/b Sagan) -1.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze