Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lídr Kreuziger: Sezonu jsme stavěli k Ardenám. V Baskicku jsem se rozjel

14 2016
Tři ardenské klasiky jsou prvním vrcholem sezony, ke kterému směřoval svoji přípravu. Před třemi lety vyhrál Amstel, dvakrát už dojel v první pětce na Lutych-Bastogne-Lutych. Také letos zde bude Roman Kreuziger lídrem stáje Tinkoff. „Vždycky se do Arden těším, atmosféra je tam jedinečná,“ ujišťuje. „Díky fanouškům i profilu tratí je to dobrodružství od rána do večera.“

Na ardenské klasiky jste se rozjížděl při etapovém závodě Kolem Baskicka. Zároveň jste však musel myslet i na to, abyste se v extrémně kopcovitém terénu před Ardenami nezničil. Povedlo se?
Je vždycky na zvážení, jestli před Ardenami Baskicko jet nebo nejet. Loni jsem ho vynechal, v předchozích letech jsem tam startoval. Je to pokaždé o okamžitém stavu, jak na tom jste. Baskicko je před klasikami ideálním tréninkem, zároveň tam však nesmíte jít každý den úplně do extrémů, což nebylo právě jednoduché, protože letošní ročník byl opravdu hodně těžký. Ale myslím si, že bylo důležité, abych ho absolvoval - speciálně s tím programem, který jsem předtím v sezoně měl a ve kterém ještě letos nebylo moc kopců. Tu intenzitu v kopcích prostě jinak nenatrénujete. I proto mám nyní tenhle týden spíš odpočinkový, abych se z toho všeho dostal a byl co nejčerstvější na Ardeny.

Ardenské klasiky

13. dubna BRABANTSKÝ ŠÍP (European Tour 2.HC).
Česká účast: 1. Vakoč, 75. Polnický, Černý nedokončil.

17. dubna AMSTEL GOLD RACE (World Tour).
Česká účast: Kreuziger, Vakoč.

20. dubna VALONSKÝ ŠÍP (World Tour).
Česká účast: Kreuziger, Vakoč.

24. dubna LUTYCH-BASTOGNE-LUTYCH (World Tour - monument).
Česká účast: Kreuziger, Vakoč.

Start v některé z ardenských klasik zvažoval i Zdeněk Štybar, rozhodne se podle zdravotního stavu.

V Baskicku jste zároveň pracoval i pro vítězného Alberta Contadora - a máte tudíž podíl na jeho celkovém triumfu.
Spousta lidí onemocněla, na poslední chvíli se měnila sestava a tým nebyl úplně takový, jaký měl být. Ale vždycky jsme tam byli vepředu s Albertem buď já nebo Kišerlovski, nikdy nezůstal úplně sám, takže z tohoto pohledu bylo vše v pořádku. Ačkoliv vzhledem k závodům, které přijdou, nás s ním musí zůstávat víc.

Contador pak překvapil prohlášením, že možná přehodnotí své letos avizované loučení s kariérou. Vycítil jste z něj, že mění názor na svůj odchod z profipelotonu?
O tom jsme se v Baskicku moc nebavili. Myslím, že se bude všechno odvíjet až podle toho, jestli se Albertovi povede nebo nepovede Tour.

Vy jste nyní s formou tam, kde jste si představoval?
V Baskicku byly některé etapy v mém podání lepší a jiné jsem si lehce protrpěl. Ale protože jsme sezonu hodně stavěli směrem ke klasikám, tak věřím, že na tom nejsem špatně. V Baskicku jsem se rozjel, ale chodit tam každý den do úplného závěru by nebylo vzhledem k obtížným podmínkám právě ideální. I když jde jen o týdenní etapový závod, je mimořádně náročný a hrozně špatně se z něj pak člověk dostává. Takže ve dnech, kdy jsem se úplně necítíl, bylo lepší dojet etapu v klidu.

V Ardenách jste v roce 2013 vyhrál Amstel, přesto jste mi opakovaně říkal, že by vám měl nejvíce sedět Lutych. Stále to platí?
Určitě. Amstel je o nohách, ale i o rychlosti a o štěstí. Stěna na Valonském šípu je potom o výbušnosti, jde o kratší závod, kde v závěru bývá pohromadě víc lidí, kteří se tlačí dopředu. Zato Lutych považuji za jednu z nejtěžších klasik. Je kopcovitý a dlouhý a je o dobré formě, o taktice a závěr pak vyloženě o síle v nohách. To by mi mělo vyhovovat.

Cyklista Roman Kreuziger vyhrál po sólovém úniku úvodní ardenskou klasiku

AMSTEL 2013. Roman Kreuziger je na proslulém Caubergu prvním Čechem v historii, který vyhrál klasiku ze seriálu World Tour.

Načítá se, jak dobře trať Lutychu znáte? Což vy znáte, vždyť v minulosti jste tam už skončil čtvrtý i pátý.
Všechny klasiky jsou o zkušenostech, o tom by mohl vyprávět i Štyby na kostkách. Ardeny jsou sice trochu odlišné, ale třeba právě na Amstelu jsou zkušenosti hodně důležité, abyste věděli, kde musíte být vepředu a kde ne. Také v Lutychu je příjemné, když si ho ve čtvrtek a v pátek před závodem projíždíme, že se mi oživuje paměť z minulých ročníků.

Tým Tinkoff pro Amstel Gold Race

Lídr: ROMAN KREUZIGER
Michael Valgren (Dán.)
Pavel Brutt (Rus.)
Jesper Hansen (Dán.)
Robert Kišerlovski (Chorv.)
Jay McCarthy (Aus.)
Jevgenij Petrov (Rus.)
Jurij Trofimov (Rus.)

Budete lídrem stáje Tinkoff ve všech třech ardenských worldtourových klasikách?
Asi ano. S tím že na Amstelu si to zkusí se mnou Valgren a na Valonském šípu možná Kišerlovski. Do Lutychu potom přijede také Rafa Majka, ale vyloženě kvůli mně, takže tam by zase mělo být všechno pro mě.

Koho považujete za největší soupeře?
Výbornou sezonu měl zatím Michael Matthews z Oriky, stejně tak je dobrý Simon Gerrans, takže Orica bude týmem, na který si musíme dávat pozor. Naopak Gilbert je zraněný, těžko říct, jak na tom bude. A potom je určitě dalším velkým favoritem Kwiatkowski. Zato Valverde, pokud mám správné informace, by měl startovat až v Lutychu. A Rodriguéz bude určitě nebezpečný na Valonském šípu i v Lutychu.

13.dubna 2016 v 18:47, příspěvek archivován: 14.dubna 2016 v 08:51

What for a win by @PetrVakoc Great to see also@enrigasparottoo fighting for victorySee you on sunday ride #Hollandand

Tam by měl patřit k favoritům také Dan Martin z Etixxu, který už jej v minulosti dokázal vyhrát.
Jestli je pravda, že v závěru Katalánska onemocněl a potom odjel napůl nachlazený do Baskicka, tak je obtížné odhadovat, jak rychle se z toho dostane. Ale rozhodně je Dan Martin cyklistou, kterému tenhle typ závodů sedí - a dokázal to už vícekrát.

V předchozím průběhu sezony jste skončil šestý v Andalusii a s ambicemi na výrazný výsledek jste odjížděl i na Tirreno-Adriatiko. Jenže škrtem přes rozpočet pak bylo zrušení královské horské etapy, která měla celé pořadí přeházet. Obavy z chumelenice na trati vedly organizátory k radikálnímu kroku.
Ta etapa mi prostě chyběla. Ale v týmu jsme pak situaci přehodnotili ve prospěch Petera Sagana, který byl v pořadí v popředí a do poslední chvíle bojoval o vítězství. V některých závodech se stane, že se etapy zruší. S tím nic nenaděláte. (Kreuziger posléze skončil celkově desátý, Sagan druhý - pozn. red.)

Tehdy v bouřlivé diskusi na Tirrenu, zda etapu jet nebo ne, jste spíš patřil na stranu Vincenza Nibaliho, jenž proti zrušení ostře protestoval, nebo na stranu opačnou?
To je strašně těžké. Někdo chtěl etapu zrušit i proto, že byl unavený a vyhovovalo mu to. Jiní samozřejmě chtěli opak. Já byl spíš zastáncem toho nerušit ji. Ale na druhou stranu, stáli jsme o zavedení protokolu kvůli počasí a předpověď vyznívala opravdu hodně špatně. Takže bylo důležité zůstat s většinou a držet pohromadě. Asi je dobře, že takhle rozhodli. Nikdy to není pro organizátora jednoduché, zvlášť když teď vytáhli nějaký zákon, že verdikt musí oznámit už 24 hodin dopředu. Přitom situace se pak do doby konání závodu může změnit, což se i stalo. Druhý den už počasí až tak špatné nebylo, ale předchozího večera to vypadalo, že opravdu bude sněžit. Nebyl jsem ze zrušení etapy rád, přesto je pro budoucnost cyklistiky důležité, že protokol o počasí začíná fungovat. Ovšem s tím, že se bude muset vylepšit.

Cyklista Roman Kreuziger na trati závodu Amstel Gold Race

AMSTEL 2015. Na nizozemské klasice obsadil Roman Kreuziger loni 14. místo, na Valonském šípu pak byl jedenáctý a v Lutychu pátý.

Každopádně v týmu Tinkoff je nyní asi velmi dobrá nálada, ne? Peter Sagan vyhrál Flandry a Gent, zatímco Alberto Contador triumfoval v Baskicku.
Začátek sezony se nám vážně povedl, což je vidět i podle pořadí World Tour, kde jsou Peter s Albertem první a druhý. Také pořadí týmů vedeme. Tým je na dobré vlně, i když to samozřejmě neznamená, že nechceme víc.

13.dubna 2016 v 10:12, příspěvek archivován: 14.dubna 2016 v 08:57

Sagan and Contador, 1st & 2nd in @UCI_cycling WorldTour Rankings with Tinkoff 1st team: https://t.co/PGFG0gC3rD pic.twitter.com/f7Rq87coRG

Máte už také nějaké dobré zprávy o shánění sponzora pro stáj na další sezonu?
O tom vůbec nemám tušení.

Chtěl jste mít o smlouvě na další léta jasno do začátku Tour. Čas už se krátí.
Sice se krátí, ale teď se soustředím na klasiky. Ještě do Tour nějaký prostor bude.

Program, který byste měl po skončení Arden absolvovat, zůstává stejný? Tedy Švýcarsko coby lídr, mistrovství republiky a Tour pro Contadora?
Mělo by to tak být. Chvíli jsem si pohrával i s myšlenkou jet Romandii, ale spíš ji nepojedu.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze