Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dobrá sezona. Na MS cyklistů můžou jet dva závodníci z hradecké stáje

Cyklista Jiří Polnický (uprostřed) z týmu Whirlpool Author | foto: Jan Brychta/SvetCyklistiky.cz

19 2015
Dva borce hradecké stáje Whirlpool Author může dobrá sezona poslat na letošní mistrovství světa v silniční cyklistice do závodu jednotlivců s hromadným startem.

Jiří Polnický vede s velkým náskokem průběžné pořadí Českého poháru a na mistrovství republiky dojel v závodě s hromadným startem třetí.

Alois Kaňkovský zase svými výbornými spurty vyhrál několik závodů kalendáře UCI.

Fotogalerie

Jiří Polnický a Alois Kaňkovský

Právě tito dva borci z týmu Whirlpool Author Hradec Králové se objevili mezi devíti nejlepšími českými cyklisty, z nichž šest se postaví na start závodu letošního mistrovství světa. V širší nominaci vedle dvou borců hradecké stáje nechybějí největší české hvězdy současnosti, jakými jsou Leopold König, Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar či Petr Vakoč.

„Je to pro nás důkaz, že máme výborné jezdce, protože současná česká špička je díky tomu, že řada cyklistů má angažmá v předních zahraničních stájích, velmi kvalitní,“ konstatoval Vladimír Vávra, ředitel hradecké stáje.

Zda se nakonec někdo z hradecké stáje dostane na start závodu, který se pojede jako celý šampionát v americkém Richmondu, se ukáže později. „Zvlášť Jiří Polnický velkou šanci má,“ uvedl Vávra. Místo v národním týmu pro Richmond měli od svazu předem přislíbené mistr Česka a vedoucí jezdec národního poháru, což je právě Polnický. Dalších sedm cyklistů bylo nominováno dle letošní výkonnosti.

Pro hradecké jezdce je výhodou, že oproti minulému šampionátu ve španělské Ponferradě bude mít Česko v pelotonu dvakrát tolik borců. Před rokem reprezentovalo jen trio Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Jan Bárta, přičemž například Leopold König se vzhledem k únavě po Tour de France omluvil.

Jiří Polnický  na trati závěrečné etapy Czech Cycling Tour
Cyklistický tým Whirlpool Author v čele s někdejším dráhovým mistrem světa...
Cyklista Alois Kaňkovský

Jiří Polnický (vlevo) a Alois Kaňkovský v dresu týmu Whirlpool.

Tentokrát Češi udrželi desáté místo v pořadí zemí ve World Tour, které jim garantuje šest mužů na startu. Prvních deset zemí žebříčku jich může nasadit dokonce i devět, to by však Česko muselo mít více bodujících závodníků ve World Tour, nebo by se muselo umístit výše v hodnocení zemí v European Tour. „Je to důkaz, že silniční cyklistika v Česku jde nahoru. To je pro ni jen dobře,“ poznamenal Vávra.

Podle něj je jedním z důkazů i Czech Cycling Tour, etapový závod, po jehož skončení na konci minulého týdne byla předběžná širší nominace českých borců oznámena. „Výborný závod se skvělou konkurencí, ne nadarmo byl zařazený do první kategorie kalendáře UCI,“ uvedl Vávra.

Hradecká stáj se v něm vůbec neztratila, byť nejlepším borcem v celkovém hodnocení nebyl nikdo z českých jezdců, ale Polák Pawel Cieslik, který obsadil páté místo. „Velmi solidní výsledek, škoda, že po možná trochu zbytečné chybě ve druhé etapě ztratil zhruba půl minuty a tím i šanci útočit na stupně vítězů,“ sdělil Vávra.

I tak ale hodnotí výsledek týmu jako velmi dobrý, už také proto, že právě v hodnocení týmů Whirlpool Author obsadil druhé místo, hned za stájí Etixx-Quick Step, jež patří do nejvyšší kategorie World Tour, zatímco Whirlpool Author je zařazen do třetí divize tzv. kontinentálních týmů.

Už o víkendu se Whirlpool Author bude snažit potvrdit svoji letošní domácí dominanci. Jeho borci nastoupí v Blatné na start předposledního závodu Českého poháru, v němž zatím okupují prvních pět příček, když nejvýše je Jiří Polnický. Následující týden hradečtí jezdci vyrazí do Bulharska ke dvěma etapovým závodům.Najdete na iDNES.czmobilní verze