Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lučanští bikeři: hlavní hvězda Škarnitzl, hlavní meta Rio

Jan Škarnitzl | foto: Petr Lemberk, MAFRA

16 2015
Víte, kde sídlí nejlepší český profesionální tým horských kol? V Lučanech nad Nisou nedaleko Jablonce. Místní stáj Sram Mitas Trek vyráží do nové sezony v čele s třetím mužem z loňského evropského šampionátu Janem Škarnitzlem, aktuální českou dvojkou.

„Chceme mít ve svých řadách ty nejlepší a dát jim stejně kvalitní podporu, jakou by dostali v zahraničí,“ říká šéf stáje Jaroslav Žitný, který kdysi přivedl na vrchol i olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého, nyní jezdícího za americký Specialized.

Tým si zachoval stejné sponzory, přesto lehce pozměnil název. Bylo to však jen tím, že se výrobce pneumatik Rubena nyní prezentuje jako Mitas. Jan Škarnitzl pojede kompletní seriál Světového poháru a chtěl by minimálně jednou proniknout do vytoužené desítky.

„Poslední dva roky mi k tomu chybí kousek. Dvakrát se mi desítka povedla na Evropě při skoro stejné konkurenci, ale na svěťáku zatím ne. Věřím, že to letos prolomím, šancí bude šest,“ řekl Škarnitzl na nedávné tiskové konferenci.

S koučem Martinkem se proto v přípravě zaměřili i na detaily. „V té absolutní špičce rozhoduje každá vteřina, každá projetá zatáčka. Důležitá je i rychlost v prvních pěti minutách závodu. Jak člověk není po startu ve dvacítce, v některých závodech se pak už prostě dopředu neprocpe.“ A přesně to byl Škarnitzlův častý problém.

Nejlepší na Kypru

Jan Škarnitzl zaznamenal už v přípravě solidní výsledky. Na konci ledna v závodě dvojic Costa Blanca Bike Race se Španělem Manteconem vyhrál tři ze čtyř etap a uhájil i celkové prvenství. Koncem února pak vyhrál třetí etapu tradičního Sunshine Cupu na Kypru a celkově skončil jako nejlepší z Čechů na pátém místě.

Jeho forma by měla kulminovat při úvodním závodu Světového poháru, který se uskuteční koncem května v Novém Městě na Moravě.

Už tuto sobotu se Jan Škarnitzl představí na úvodním podniku Českého poháru v Teplicích. Kromě světových pohárů a šampionátů se letos v červnu konají také Evropské hry v Baku, kde budou startovat i bikeři. Zatím jsou v předběžné nominaci za Česko Kulhavý a Cink.

„Může se stát, že vyjedeme ještě třetí místo. Uvidíme. Záleží, kdy se bude uzavírat nominace, ale když se tam nedostanu, tak se nezblázním. Není to pro mě priorita v sezoně,“ uvedl Škarnitzl.

Tým Sram Mitas Trek ovšem není jen jeden elitní závodník. Nováčkem sestavy je mladá závodnice Jana Czeczinkarová. „Je to velmi nadějná juniorka, kterou chceme připravit do kategorie žen. Na posledním závodu světové série v Itálii vyjela krásné páté místo, což je doklad, že je v ní velký potenciál,“ říká manažer Žitný.

Cílem je olympiáda

Dalším členem elitního týmu je Martin Stošek, druhý nejlepší závodník v republice v kategorii do 23 let. V Lučanech si od něj slibují, že se v budoucnu vyhoupne na úroveň Jan Škarnitzla. Čtvrtý do party je Jiří Řešátko, který bude reprezentovat stáj na masovějších závodech po České republice.

Hlavním cílem lučanského týmu je připravit Jana Škarnitzla na olympiádu 2016 v Riu de Janeiru. Na té minulé v Londýně vybojoval skvělé dvanácté místo. „Teď je prioritou našeho týmu vyjet body potřebné k postupu na olympijské hry, abychom tam jako republika měli znovu trojnásobné zastoupení,“ uvedl manažer Žitný. „Od Honzy Škarnitzla chci, aby jednoznačně směřoval do světové špičky. Je to vzor pro naše ostatní jezdce.“Najdete na iDNES.czmobilní verze