Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bruselské útoky cyklistiku nezastavily. Závod ve Flandrech odstartoval

Zdeněk Štybar vede peloton při závodu Strade Bianche. | foto: Profimedia.cz

23 2016
Cyklistická sezona bez belgických klasik? Nemyslitelné. Přitom bezprostředně po úterních bombových útocích v Bruselu se zdálo, že první z nich - středeční závod Dwars door Vlaanderen - bude zrušen. Uvažovali tak i pořadatelé. Odpoledne ale po setkání s policií prohlásili, že se středeční závod uskuteční. Teror nad sportem tak tentokrát nezvítězil.

„Jsme teď na startu a je to zvláštní pocit. Mé myšlenky jsou se všemi, kteří včera někoho ztratili,“ hlásil ve středu dopoledne Tony Martin. Většina cyklistů měla na svých rukávech černé pásky.

Ještě než peloton vyrazil na 200 kilometrů dlouhou pouť v okolí Waregemu – asi 70 kilometrů západně od Bruselu – uctili minutou ticha úterní oběti.

23.března 2016 v 10:33, příspěvek archivován: 23.března 2016 v 13:05

We are now at the start of #Dwarsdoor .Strange feeling! My thoughts are with all the familys and friends that lost somebody yesterday!

Závod Dwars door Vlaanderen je prvním z belgického balíčku klasik. Už v pátek je na programu E3 Harelbeke, kde Zdeněk Štybar obhajuje druhé místo. V neděli se jede Gent – Wevelgem, během týdne pak Tři dny De Panne a vše vyvrcholí třetího dubna u druhého cyklistického monumentu sezony – závodem Kolem Flander, který letos slaví sté jubileum.

Zprvu se přitom zdálo, že se žádný závod v Belgii ve středu a možná ani později nepojede.

Bruselský atentát zasáhl sport

Po úterních teroristických útocích na bruselském letišti a stanici metra Maelbeek, která se nachází blízko budov Evropské unie, byl v celé Belgii vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stav ohrožení.

Určitá místa v Belgii jsou neustále pod třetím stupněm ohrožení terorismem – třeba americké velvyslanectví, židovské a izraelské instituce. Používá se i při různých mítincích Evropské unie a při dalších speciálních událostech.

Čtvrtý stupeň ohrožení terorismem zažil Brusel už v listopadu po pařížských útocích, teď platí pro celou Belgii. Uzavírají se školy, obchody, nefunguje veřejná doprava. Ruší se i významné události, včetně sportovních, ale zde to probíhá individuálně, což je i případ středeční belgické klasiky.

23.března 2016 v 12:07, příspěvek archivován: 23.března 2016 v 13:05

The peloton stopped for another minute of silence, just before the official start. Nice gesture of organisation and riders. #DDV

„Bojím se, že pokud ho zruší, nepojede se ani v pátek ani v neděli,“ říkal sportovní ředitel Treku Dirk Demol a dodal: „Co se stalo lidem v Bruselu je milionkrát horší, než zrušení závodu. Pokud nebude k dispozici dost policajtů k udržení dopravy, pochopím, že se nepojede, je to normální rozhodnutí. Když řeknou, že jsme v bezpečí, pojedeme, když řeknou, že je to příliš velké riziko, budu s tím souhlasit.“

Po úterním odpoledním setkání organizátorů s policí se rozhodlo, že se závod Dwars door Vlaanderen uskuteční, hrozbě teroristických útoků navzdory. „„Bezpečnostní složky v Roselare a Waregemu nás ubezpečily, že bezpečnost cyklistů i fanoušků bude zaručena,“ řekl ředitel závodu Guy Delesie a dodal. „Nebudou sice žádné pódiové ceremoniály, celý závod zahájí minuta ticha, ale důležité je, že se pojede.“

Spousta týmů tak na poslední chvíli řešila problémy s přílety do Belgie. Třeba stáj Giant- Alpecin se na startu vůbec neobjevila. Podle informací serveru Cyclingnews zůstali čtyři z šesti cyklistů na cestě. Movistar měl podobné problémy.

Velký počet týmů na startu nebyl v kompletním složení, ale ta nejdůležitější zpráva zní – bylo odstartováno. „Zatím je zbytečné řešit, kolik závodů bude nebo nebude zrušeno, musíme to brát den po dni,“ uzavřel sportovní ředitel BMC Alan Peiper.

23.března 2016 v 12:14, příspěvek archivován: 23.března 2016 v 13:07

The Dwars Door Vlaanderen race is underway in Belgium. Join us for full live coverage. https://t.co/EtLbsNn2RN pic.twitter.com/JAuw7v3Kf2Najdete na iDNES.czmobilní verze