Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Contador míří po Giru na Tour. A co na Vueltu? Mission impossible?

TŘETÍ TRIUMF NA GIRU. Alberto Contador v cíli závěrečné etapy výmluvně ukazuje tři zdvižené prsty. Kroniky Gira mu však evidují jen dvě vítězství poté, co byl Španěl z ročníku 2011 vymazán kvůli dopingovému trestu. | foto: AP

2 2015
Milán (Od našeho zpravodaje) - Giro vyhrál. Na Tour míří. A pokud zvítězí také tam? Ať potom jede i na Vueltu, vyzývá Alberta Contadora jeho zaměstnavatel Oleg Tiňkov. Přepíše Španěl historii a vykoná zdánlivě nesplnitelnou misi?

Marně na Contadora jezdci stáje Astana po tři týdny útočili. Marně se Fabio Aru, Mikel Landa a jejich parťáci snažili.

„Povím vám na konci Gira, co dělal Aru špatně,“ prohodil lídr stáje Tinkoff-Saxo během italského závodu.

Když se jej na to za milánským cílem skutečně zeptali, odpovědi se diplomaticky vyhnul. Raději jen chválil: „Aru jel fantasticky.“ Proč by také konkurentům odkrýval jejich chyby, že?

Bude to naopak stáj Astana, kdo bude nyní analyzovat Contadorovy silné i slabé chvíle a vymyslet, jak ho za pět týdnů ve Francii „chytit“ do pasti.

Protože od Gira se pozornost obrací k Tour. Tam se Španěl pokusí o kousek, který naposledy předvedl v roce 1998 jeho dětský idol, italský „pirát“ Marco Pantani.

Double Giro–Tour.

Ve Francii proti němu stane silné trio Nibali (Astana), Froome (Sky) a Quintana (Movistar). „Ti tři Giro vypustili, budou čerstvější,“ říká bankovní magnát Oleg Tiňkov, majitel Contadorova týmu. Jenže hned sebevědomě dodá: „Ale Alberto stejně vyhraje. Potvrdí, že je nejlepším jezdcem Grand Tour své generace.“

A potom? Pokud to dokáže?

„Pak by rozhodně měl jet i Vueltu,“ nabádá Tiňkov k pokusu o cyklistické nanebevzetí.

Může jít o mission impossible, nesplnitelný úkol.

Tato mise v sobě obnáší celkem 10 235 závodních kilometrů. Pět týdnů oddychu před Tour, jen čtyři před Vueltou. Neustále jet na špici, hlídat soupeře a nástupy, sám atakovat a vítězit.

Copak to je tělo schopné vydržet?

POLIBEK TROFEJI. Alberto Contador po triumfu na Giru.
TROFEJ UŽ JE BLÍZKO. Alberto Contador po triumfu na Giru.

Australan Adam Hansen objíždí všechny tři Grand Tour už čtvrtý rok po sobě, ale v roli pomocníka, jenž jen příležitostně vyrazí do úniku. Z jezdců pro celkové pořadí je naposledy v jediné sezoně zvládl před pěti lety Španěl Sastre, tehdy skončil 8. na Giru, 18. na Tour a 8. na Vueltě.

„Počítáte letos také s Vueltou?“ ptají se tedy Contadora v Miláně.

„Ne,“odpoví.

Potom s úsměvem upřesní: „Momentálně ne.“

Vzpomínáte? Loni, kdy si zlomil nohu na Tour, dlouho tvrdil: „Vueltu nestihnu.“ A potom ji vyhrál. Současných indicií, proč by se o unikátní trojboj mohl pokusit, je víc.

Nejen silné přesvědčovací schopnosti Olega Tiňkova.

Také Contadorův výrok: „Čím větší je výzva, tím víc si ji užívám.“

Nebo vzpomínka na rok 2010, kdy se o možném útoku na grandtourovou „Trojkorunu“ zmínil předtím, než byl potrestán za dopingovou kauzu s clenbuterolem.

Contadorovi nyní patří v žebříčku titulů ze závodů Grand Tour za Merckxem (11 vítězství), Hinaultem (10) a Anquetilem (8) čtvrtá příčka, o kterou se dělí s krajanem Indurainem, jenž vyhrál rovněž sedmkrát. O dvě další přišel kvůli již zmíněné kauze.

Zároveň se už teď chlubí nejdelším vítězným obdobím z této pětice, triumfovat dokázal v letech 2007–2015.

Ale Trojkoruna, to by byl výkon, jenž by vše předchozí, co bylo v cyklistice vykonáno, dokázal přebít.

Contadorovi je 32 let a po sezoně 2016 chce skončit. Ví, že letos může dostat ojedinělou příležitost. I kdyby ve Španělsku startoval a neuspěl, aspoň by si v budoucnu nevyčítal, že se o trojboj nepokusil.

Už po Tour budeme moudřejší. Jestliže by ji nevyhrál, byly by další diskuse o Vueltě nejspíš bezpředmětné. Ale když ji vyhraje... Nechme se překvapit.

Oleg Tiňkov nyní oslavoval titul z Gira růžovou barvou vlasů. „A v červenci budu mít na konci Tour žluté,“ sliboval.

Na Vueltě je barva dresu lídra červená. Také červený přeliv by se rodákovi ze Sibiře v září zajisté zamlouval.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze