Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklistickým šampionem je Španěl Astarloa

12 2003
Hamilton - Dvojnásobným španělským triumfem skončil nejočekávanější závod světového šampionátu v silniční cyklistice v kanadském Hamiltonu - klání mužů s hromadným startem. Titul mistra světa vybojoval díky úniku v závěrečném stoupání Igor Astarloa, který za sebou nechal krajana Alejandra Valverdeho a nakonec třetího Belgičana Petera van Petegema. Češi na trati dlouhé 260,4 kilometru propadli. Do cíle dojel do cíle pouze Michal Hrazdíra na 102. místě.

Přestože závod kategorie elite byl prakticky celý v režii favorizovaných Italů, medaile na ně nakonec nezbyla. Závodníci v modrých dresech sjížděli většinu úniků, chvílemi jich bylo až jedenáct v čele pelotonu, ovšem v závěru takticky selhali a
museli se sklonit před španělskou rychlostí. Nejlepší z Italů Bettini skončil na čtvrtém místě.

Mezi 180 profesionály z 35 zemí stálo na startu i české kvarteto Ondřej Sosenka, Milan Kadlec, Michal Hrazdíra a Lubor Tesař. Právě posledně jmenovaný byl v úvodu nejčastěji vidět v popředí pelotonu, což mu pomohl vyhnout se pádům. Ve druhém kole doplatil na karambol jezdců před sebou Kadlec a narazil si záda.

S bolestivou grimasou ve tváři pak smutně v depu u televizní obrazovky sledoval další průběh závodu. Ještě hůře skončil Švéd Larsson, jehož odvezla sanitka do nemocnice.

"Pádu se nešlo vyhnout. Jen jsem sáhl na brzdy, tak jsem letěl a padesát metrů se klouzal po zadku jako na ledě. I kdybych se tak nenarazil, tak by nemělo cenu asi pokračovat. Než jsem dostal náhradní kolo, ztráta byla velká," řekl Kadlec, který
skončil na zemi v šedesátikilometrové rychlosti.

"Jsem dost rozladěný. I když jsem asi neměl optimální formu, tak je to mistrovství světa a chtěl jsem dojet," ulevil si Kadlec.

První vážnější únik se zrodil v šestém kole. Nizozemec Moerenhout se pustil do sólové akce, a protože peloton to nechalo v klidu, získal náskok až dvě minuty. Později jej dojeli Peňa z Kolumbie a Nor Vestöl. Trio se ukázalo, ale po dalších dvou okruzích bylo dojeto a odstoupilo.

To již nebyl v pelotonu ani Tesař, který v desátém kole, když zrychlili v čele pelotonu Italové, odpadl a zajel do depa. O dvě kola později jej následoval i Sosenka.

"Chyběla mi forma a kvalitní materiál," konstatoval jezdec polské stáje CCC Polsat. "V letadle mi praskl rám a když jsem jel ve sjezdech devadesátkou, tak se mi rozklepala řidítka. Neutrhli mě, ale když jsem zjistil, že žádný výsledek neudělám, tak nemělo cenu riskovat," přiznal Sosenka.  Poslední týden před MS prý mnoho netrénoval a spíše vyjednával v Římě angažmá pro příští sezonu.

V 17. kole ujeli Švýcar Zberg a van Goolen z Belgie, ale dva okruhy před koncem jejich snaha vzala za své. To si již čelo pelotonu hlídali největší favorité, v závěru hlavního pole se překvapivě držel i Hrazdíra, devátý z časovky. Dvě kola před koncem již nestačil ostrému tempu, zůstal vzadu, ale svůj boj nevzdal a statečně při své premiéře na MS dojel do cíle.

Bez úspěchu skončil i atak Dána Hoje s Elmingerem ze Švýcarska. V posledním kole unikla šestice van Petegem, Švýcrat Camenzind, Astarloa, Bettini, Dan Hamburger a Boogerd z Nizozemska. Když se zdálo, že ani oni neuspějí, odpoutal se pět kilometrů před páskou v posledním stoupání Španěl a malý náskok uhájil až do cíle.

Čtvrtý muž celkového pořadí loňského Světového poháru tak dosáhl životního úspěchu. "Je to krásný sen, který se stal skutečností. Ještě stále tomu nemohu uvěřit," opakoval dokola šťastný vítěz.

Spokojený byl i Michal Hrazdíra. "Jsem strašně rád, že jsem dojel. Již po šestém kole jsem myslel, že vzdám. Nikdy jsem takový závod nejel, takže nakonec je slušné, že jsem odpadl až třicet kilometrů před cílem. Ti lidé, se kterými dnes jel,
absolvují podobných závodů za sezonu patnáct a to se musí projevit," řekl Hrazdíra.

Výsledky (260,4 km): 1. Astarloa 6:30:19 hod., 2. Valverde (oba Šp.), 3. van
Petegem (Bel.), 4. Bettini (It.) všichni -5, 5. Boogerd (Niz.), 6. Hamburger (Dán.), 7. Barry (Kan.) všichni -6, 8. Paolini (It.), 9. Freire (Šp.), 10. Tombak (Est.) všichni -12, ... 102. Hrazdíra -12:23, Sosenka, Kadlec, Tesař (všichni ČR) nedokončili.

Španělský cyklista Igor Astarloa projíždí vítězně cílem mistrovského závodu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze