Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po Königovi triumfoval na Ďáblově hoře Dennis. A Wiggins drží žlutý dres

Australský cyklista Rohan Dennis se blíží do cíle nejtěžší etapy závodu Kolem Kalifornie. | foto: AP

14 2014
Australská cyklistika prožívá nádherné dny. Nejprve australský tým Orica vyhrál zahajovací týmovou časovku na Giru, pak se Australan Matthews převlékl do růžového dresu tamtéž a nyní další Australan Rohan Dennis ze stáje Garmin ovládl i královskou etapu závodu Kolem Kalifornie.

Na obávaný Mt. Diablo se loni nejrychleji vydrápal Leopold König, zatímco 23letý Dennis byl tehdy mezi muži, které kalifornský ďábel "uškvařil". Však také nyní vzpomínal: "Před rokem jsem tu už tři kilometry před cílem neměl v sobě vůbec nic. Letos jsem naopak viděl, jak jsou ostatní jezdci zničeni a já stále ještě mohu. To mi dodalo ještě víc sebevědomí."

Tým Sky, chránící ve žlutém dresu jedoucího Bradleyho Wigginse, se podobně jako kdysi na Tour seřadil na čele pelotonu a určoval tempo, vyhovující svému lídrovi. "Chlapci odvedli skvělou práci," chválil je Brit, ale osm kilometrů před cílem na úbočí hory zůstal sám. Vedoucí skupina se postupně smrskla na 20, pak na 15 cyklistů. Wiggins dál usilovně šlapal na špici, kontroloval tempo i možné nástupy.

A rtuť teploměru šplhala nad 40 stupňů! Spurtér Mark Cavendish, který dokončil etapu se ztrátou 21 minut, později podotkl: "Chtěl jsem jen dojet v limitu a neexplodovat." Třináct jezdců vzdalo!

"Skoro dva roky jsem nešlapal v takovém vedru. Jsem trochu zbitý," přiznával Wiggins. "Mým úkolem bylo držet se v pozici, ve které dokážu limitovat ztráty. Proto jsem jel tempo a ujišťoval se, že nikdo neodjede."

Bradley Wiggins ve žlutém dresu během nejtěžší etapy závodu Kolem Kalifornie.
Cyklisté během nejtěžší etapy závodu Kolem Kalifornie.

Jeho usilovná práce si musela vybrat svoji daň. To věděl také Dennis, druhý muž celkového pořadí: "Bylo mi jasné, že po takovém úsilí nebude Bradley schopný bojovat o vítězství v etapě."

Na posledních dvou kilometrech začala série útoků. "Domluvili jsme se, že nejprve bude z našeho týmu akcelerovat Javier Acevedo. A potom jsem já jel ve stylu všechno nebo nic. Bolest tam byla, ale vidina cílové čáry ji dokázala přehlušit," popisoval vítěz etapy.

Zatímco Dennis se vzdaloval ostatním, Wiggins mírně zaostával. "Posledních 300 metrů bylo opravdu tvrdých. Ale každý den je tvrdý, když jedete ve žlutém," líčil bývalý šampion Tour.

V cíli mohli být spokojeni oba. Dennis triumfoval, Wiggins uhájil žlutý dres. Ze 44 vteřin náskoku mu jich nyní zbylo 24. Australan, který byl na hrách v Londýně stříbrný ve stíhacím závodě družstev a loni osmý v etapovém klání Dauphiné, však bude mít ještě jednu horskou etapu k dispozici, v níž se toto manko pokusí zlikvidovat.

Spokojený byl opět po roce na Ďáblově hoře i tým NetApp-Endura. Nedaleko od sídla firmy NetApp a za pečlivého dohledu svých sponzorů finišoval kapitán týmu Tiago Machado druhý.

Fotogalerie

"Našim cílem bylo zopakovat úspěch z loňského roku a dostali jsme se k tomu velmi blízko," říkal sportovní ředitel Alex Sans Vega. "V závěru etapy Sky nasadilo vysoké tempo, což bylo dobré pro Tiaga, protože v takových podmínkách je dobrý.  Už ráno jsme se dohodli, že počká s útokem do posledních 400 metrů, protože tam je stoupání nejprudší. Jsme velmi spokojeni s tím, co předvedl."

Celkově je 28letý Portugalec třetí, se ztrátou 1:05 minuty na Wigginse.

Loňský král na Ďáblově hoře, Leopold König, tentokrát kvůli předchozím zdravotním problémům s kolenem chyběl. Na Twitter však do Kalifornie vzkázal: "Brzy se vrátím. Postrádám váš závod."

Po pondělní časovce se König dokonce objevil v oficiální výsledkové listině kalifornského závodu coby osmnáctý klasifikovaný v cíli. Toto pořadí pak v noci přebraly i cyklistický server cyclingnews.com či Česká tisková kancelář. Organizátoři jej však omylem klasifikovali na základě původní soupisky NetAppu, na které ještě figuroval, a přiřkli mu umístění jeho náhradníka Camana.

"Kalifornii opravdu nejedu a je to jen chyba médií. Jinak tvrdě makám. TOUR DE FRANCE se blíží!" reagoval pak na svém facebooku.

Cyklistický etapový závod Kolem Kalifornie

3. etapa (177 km): 1. Dennis (Austr.) 4:56:02, 2. Machado (Portug.) -6, 3. Craddock (USA) -8, 4. Yates (Brit.), 5. Acevedo (Kol.) oba -11, 6. Jones (USA) -14.

Průběžné pořadí: 1. Wiggins (Brit.) 10:03:57, 2. Dennis -24, 3. Machado -1:05, 4. Craddock -1:21, 5. Yates -2:10, 6. Stetina (USA) -2:24.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze