Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lídři Tinkoffu v časovce: Majka a Kreuziger ji zajeli takřka stejně rychle

20 2016
Roman Kreuziger v časovce na závodě Ruta del Sol „uhrál“ téměř remízu se svým spolulídrem Rafalem Majkou. V Algarve mohl pro změnu Zdeněk Štybar slavit další etapový triumf týmového kolegy Marcela Kittela. A na Tour du Haut Var dokončil Petr Vakoč úvodní etapu devátý. Taková byla sobota českých cyklistů.

Společně jsou lídry týmu Tinkoff na závodě Ruta del Sol (Kolem Andalusie) a takřka navlas stejně se vypořádali také se sobotní časovkou na 21 kilometrů v Alhaurin de la Torre. Rafal Majka v ní byl pouze o jedinou vteřinu rychlejší než jeho kolega Roman Kreuziger a oba se vešli mezi nejlepších 25 jezdců v cíli.

Jízdu proti chronometru, vyznačující se zvlněným profilem, ovládl Tejay van den Garderen z BMC, když o dvě vteřiny porazil Wilco Keldermana z Lotto Jumbo. Shodné je nyní i čelo celkové klasifikace tohoto výborně obsazeného závodu. Doposud vedoucí muž pořadí Ben Swift ze Sky dokončil časovku na 28. místě se ztrátou 1:01 minuty.

Majka ztratil v časovce 51 vteřin, zatímco Kreuziger 52.

Na své poměry nečekaně velkou ztrátu nabral mistr světa v této disciplíně Vasil Kiryjenka ze Sky. Bělorus zaostal o 40 vteřin a skončil šestnáctý. Další medailista ze světového šampionátu, tehdy bronzový Jerome Coppel, naopak obsadil třetí příčku i tentokrát.

„Kvůli bočnímu větru a řadě stoupání bylo dnes obtížné udržet rytmus,“ líčil vítězný van Garderen. „Ale když se podíváte na výsledky, dobře jsme se v BMC přes zimu připravili, ne?“

Závod vyvrcholí závěrečnou (a zároveň i královskou) etapou s horským dojezdem 1. kategorie na Puerto de Peňas Blancas. Pět vrchařských prémií na její trase nabídne vyznavačům kopcovitých terénů, včetně Kreuzigera a Majky, dostatek příležitostí, aby ukázali své schopnosti. S velkými ambicemi proto k etapě vzhlížejí i Wout Poels, Samuel Sánchez a Alejandro Valverde, kteří se v časovce i celkově srovnali na 6. až 8. místě.

Ruta del Sol (Kolem Andalusie)

4. etapa časovka v Alhaurin de la Torre (21 km): 1. van Garderen (USA/BMC) 27:05, 2. Kelderman (Niz./Lotto Jumbo) -2, 3. Coppel (Fr./IAM) -7, 4. Bookwalter (USA/BMC) -15, 5. Syl. Chavanel (Fr./Direct Energie) -17,... 23. Kreuziger (ČT/Tinkoff) -52, 119. Hirt (ČR/CCC) -3:25.
Celkové pořadí: 1 van Garderen, 2. Kelderman -2, 3. Coppel -7, 4. Bookwalter -15, 5. Chavanel -17,... 20. Kreuziger -52, 68. Hirt -6:45.

Kolem Algarve: Kittelovo páté vítězství v Etixxu

Sprinterským dojezdem vyvrcholila 4. etapa závodu Kolem Algarve do Taviry a už popáté v sezoně v ní jásal Marcel Kittel. Po třech triumfech (včetně celkového vítězství) v etapách Kolem Dubaje se tak Němec podruhé radoval i v Portugalsku.

Pro Kittelův nový tým Etixx-Quick Step to byl zároveň už jedenáctý triumf ve stále teprve začínající silničářské sezoně. Jeho týmový kolega Zdeněk Štybar projel cílem na 75. místě se ztrátou pěti vteřin, Jan Bárta z Bory byl sto devátý. Karel Hník z polské druhodivizní formace Verva už do etapy nastoupit nemohl, předchozího dne se totiž v časovce nevešel do časového limitu.

Celkově Zdeněk Štybar nadále drží 13. místo a od první desítky, kterou prozatím uzavírá Alberto Contador, jej dělí 16 vteřin. Nadále vede Tony Martin z Etixxu, o pouhé tři vteřiny před Geraintem Thomasem ze Sky. Rozhodne nedělní závěrečné dějství se čtyřmi horskými prémiemi.

Kolem Algarve

4. etapa S. Brás de Alportel-Tavira (194 km): 1. Kittel (Něm./Etixx) 4:46:35, 2. Wippert (Niz./Cannondale), 3. Debusschere (Bel./Lotto Soudal), 4. Van Genechten (Bel./IAM), 5. Rojas (Šp./Movistar) všichni stejný čas,... 75. Štybar (ČR/Etixx), 109. Bárta (ČR/Bora) oba -5.
Celkové pořadí: 1. T. Martin (Něm./Etixx) 14:08:59, 2. Thomas (Brit./Sky) -3, 3. Izagirre (Šp./Movistar) -20, 4. Gallopin (Fr./Lotto Soudal) -41, 5. Pinot oba (Fr.) -47,... 13. Štybar -1:23, 94. Bárta -21:39.

Kolem Ománu: Nibali na cestě k celkovému triumfu

V Ománu už žádná záludná etapa na cyklisty nečeká, jen nedělních závěrečných 130 kilometrů v Muskatu. Vincenzo Nibali z Astany přečkal v trikotu lídra i sobotní čtyři vrchařské prémie a má nakročeno k celkovému vítězství, když vede o 15 vteřin před Romainem Bardetem z AG2R. Sobotní etapa patřila Norovi Edvaldu Boassenu Hagenovi z týmu Dimension Data.

Kolem Ománu

5. etapa Al Sifah-Muskat (119,5 km): 1. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data) 3:05:32, 2. Van Avermaet (Bel./BMC), 3. Canola (It./United Healthcare), 4. Ponzi (It./CCC), 5. Brambilla (It./Etixx) všichni stejný čas.
Celkové pořadí: 1. Nibali (It,./Astana) 19:24:07, 2. Bardet (Fr./AG2R) -15, 3. Fuglsang (Dán./Astana) -24, 4. Dumoulin (Niz./Giant) -40, 5. Costa (Port./Lampre) -54.

Tour du Haut Var-matin: Vakoč v první desítce

Nejlepším jedcem týmu Etixx v úvodní etapě dvouetapového klání Tour du Haut Var-matin byl český cyklista Petr Vakoč, který spurtoval do cíle v Bagnols en Foret na 9. místě. Vítězem dne se stal Tom-Jelte Slagter z Cannondalu.

Tour du Haut Var-matin

1. etapa Le Cannet des Maures-Bagnols en Foret (155 km): 1. Slagter (Niz./Cannondale), 2. Vichot (Fr./FdJ), 3. Cherel (Fr./AG2R), 4. Herrada (Šp./Movistar), 5. Simon (Fr./Cofidis),... 9. Vakoč (Etixx).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze