Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklistická stáj Whirlpool omladila, přesto by doma dál ráda kralovala

Martin Mareš už se v dresu cyklistické stáje PSK Whirlpool Author neobjeví, ukončil kariéru. | foto: Patrik Pátek

4 2010
Hradecká cyklistická stáj PSK Whirlpool Author prošla v minulých dnech výraznou obměnou a do příští sezony půjde bez několika opor a s řadou mladých, nadějných jezdců.

Při pohledu na kolonku odcházejících borců tato otázka může leckoho napadnout: Nebude to konec několikaletého jednoznačného kralování v domácím pelotonu? Na tomto seznamu se totiž objevil například Martin Mareš, loňský mistr republiky, účastník tří mistrovství světa a jeden ze špičkových českých cyklistů posledních let.

Nebo Leopold König, věkem sice ještě stále hodně mladý, ale přesto už velmi úspěšný borec, který za sebou má výbornou sezonu a před tou následující dokonce koketoval s možností získat angažmá ve stáji ProTour, tedy té nejvyšší kategorie.

PSK Whirlpool Author

Tým pro příští sezonu: Petr Benčík 34 let, Tomáš Bucháček 32 let, Tomáš Danačík 20 let, Vojtěch Dlouhý 29 let, David Dvorský 18 let, Josef Hošek 18 let, Jiří Hudeček 24 let, Stanislav Kozubek 30 let, Marc Reynés (Špan.) 22 let, Jakub Večeřa 18 let.

Nováčci v týmu: David Dvorský (přišel z týmu Mapei Cyklo Kaňkovský), Josef Hošek, Jakub Večeřa (oba přišli z týmu Favorit Brno), Jiří Hudeček (přišel z týmu dimp Giant Team).

Jezdci, kteří v týmu skončili: Martin Mareš (ukončil cyklistickou kariéru), Leopold König (přestoupil do německé druhodivizní stáje NetApp), André Schulze (získal angažmá v Německu), František Klouček (klub s ním neprodloužil smlouvu), Petr Kaltofen (skončil s aktivní cyklistikou), Jakub Danačík (klub s ním neprodloužil smlouvu), Martin Hebík (klub s ním neprodloužil smlouvu).

Či André Schulze, úspěšný německý spurtér , jenž byl v minulých letech schopný v dojezdech pro tým získávat cenné vavříny. Všechny tři a k tomu ještě další čtyři jména z letošní sestavy si ale pro příští rok u královéhradecké silniční cyklistické stáje PSK Whirlpool Author definitivně škrtněte. A místo nich doplňte nová, která patří méně známým a hlavně vesměs velmi mladým borcům.

"Věděli jsme, že tým po této sezoně hodně pozměníme. Asi budeme pro příští rok o něco slabší, ale dál chceme být v Česku nejlepší," vysvětluje ředitel hradeckého klubu Vladimír Vávra, "navíc podmínkou mezinárodní federace pro to, abychom mohli být na seznamu třetidivizních stájí je to, že víc jak padesát procent jezdců musí být mladších sedmadvaceti let, což jsme už v letošním roce jen těžko splňovali." S tím v příštím roce PSK Whirlpool Author problémy mít nebude.

Místo odcházejících totiž angažoval čtyři borce, kteří tuto podmínku splňují, navíc třem z nich ještě není ani dvacet let. "Vybrali jsme si do týmu jezdce, kteří mají jednak odpovídající výkonnost a jednak chtějí v Hradci jezdit," vysvětluje Vávra. Hradecký dres tak nově obléknou čtyřiadvacetiletý úspěšný biker Jiří Hudeček a tři osmnáctiletí mladíci Josef Hošek, David Dvorský a Jakub Večeřa.

Přestože jejich příchodem hradecký tým svoji sestavu výrazně omladil, Vávra se nedomnívá, že by musel přijít o pozici domácí jedničky. "Všichni mají velké předpoklady se zlepšovat, navíc vedle sebe budou mít několik zkušených. Navíc s příchodem do našeho klubu očekává, že se výkonnost mladých jezdců bude zvyšovat," vypravuje ředitel klubu.

V současnosti kádr hradeckých cyklistů čítá deset borců, v jednání je ještě jeden. "Možná přijde nadějný borec z Austrálie, který by stejně jako Španěl Reynes u nás trénoval i závodil," přiznává Vávra.

Příští sezonu, která bude kalendářem závodů vypadat hodně podobně jako ta nedávno skončená, tak PSK Whirlpool absolvuje maximálně s jedenácti borci, zatímco loni jich měl třináct. "Budeme mít ale jen jeden závodní program, nebudeme jezdit víc závodů najednou a tým dělit," uvedl ředitel.Najdete na iDNES.czmobilní verze