Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklisté nechtějí být na MS bezejmenní

14 2006
Praha - Individuální časovka by na mistrovství světa v silniční cyklistice, které se příští týden koná v rakouském Salcburku, měla být disciplínou, ve které budou mít čeští reprezentanti největší ambice. Ondřej Sosenka v elitní kategorii mužů, Lada Kozlíková mezi ženami, to jsou papírově nejsilnější jména na soupisce českého týmu.

"V časovce máme asi největší šanci na solidní umístění," uvedl Vladimír Vávra, předseda silniční komise Českého svazu cyklistiky. "Byli bychom rádi, kdyby se někdo z našich jezdců probojoval do desítky," dal Vávra výsledkovým představám konkrétní obrysy.

Sosenka nedávno spolu s kolegou Radkem Blahutem zvítězil v prestižní časovce dvojic Duo Normand ve Francii, což by mohlo naznačovat kvalitní formu i pro Salcburk. Kozlíková byla pátou ženou pořadí časovky na olympiádě v Aténách a do absolutní světové špičky patří už několik let.

Do Salcburku vyšle česká cyklistika maximálně možnou početnou výpravu, vedení svazu beze zbytku naplnilo kvóty mezinárodní cyklistické federace.

"Rozhodli jsme se pro maximální počet jezdců ve všech kategoriích, protože máme šampionát doslova na dostřel. Pro nás to bude jedno z nejlevnějších mistrovství světa a ideální možnost, aby mladí závodníci zažili atmosféru tak velkého podniku," zdůvodnil Vávra rozsáhlou nominaci.

Vladimír Vávra vysvětlil, proč v ní chybí některá známá jména.

"Kontaktovali jsme všechny lidi, kteří připadali v úvodu. Pavel Padrnos nám oznámil, že mu končí sezona a že nemá zájem, Tomáš Konečný to samé. Jan Hruška poté, co ve Španělsku zanikl jeho tým, sám uznal, že v současné době nemá odpovídající závodní program. A počítali jsme s Reném Andrlem, ale tomu se nedávno v závodě Linec - Pasov - České Budějovice obnovilo zranění úponu pod kolenem. Andrleho jsme nahradili Tomášem Bucháčkem, který teď prokazuje vysokou výkonnost."

Podle Vávry čeká jezdce při časovkách profilově náročná trať, naopak okruh pro závody s hromadným startem prý tolik náročný nebude.

"Na něm bude hodně rozhodovat poziční jízda, hlavně v pasážích, kdy bude peloton odbočovat na úzkou silnici. Bude potřeba být v popředí skupiny," nastínil Vávra jeden z předpokladů být ve hře o solidní umístění. "Na okruhu pro závod s hromadným startem je sotva kilometrové stoupání, nebude to záležitost pro klasické vrchaře," dodal.

Taktika jezdců v českých reprezentačních dresech? "O té definitivní si řekneme až den před startem. Ale budeme se snažit nejet pasivně, chtěli bychom se pokusit prosadit se do nějakého úniku, abychom nebyli bezejmenní. I kvůli českým fanouškům, kterých se do Salcburku asi přijede podívat dost," naznačil Vladimír Vávra.

Nominace českých cyklistů pro silniční MS:
Muži:
Elite - silniční závod (265,2 km):
Stanislav Kozubek, Petr Benčík, Tomáš Bucháček, František Raboň, Martin Mareš, Roman Kreuziger; časovka (50,8 km): Ondřej Sosenka, Raboň.
Jezdci do 23 let - silniční závod (176,8 km): Lukáš Fůs, Jan Bárta, František Klouček, Leopold König, Jan Šimek; časovka (39,5 km): Lukáš Sáblík.
Ženy:
Elite - silniční závod (132,6 km):
Lada Kozlíková, Pavla Havlíková, Martina Růžičková, Eva Hubená; časovka (26,1 km): Kozlíková, Tereza Huříková.

Autor:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze