Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklisté bydlí ve stínu Jamese Bonda

René Andrle - Český cyklista René Andrle se osvěžuje po dojezdu etapy v Závodě míru. | foto: Martin AdamecMF DNES

17 2006
Loket - "Bond, James Bond," řekl muž, který vtrhl do dveří. Nakrátko ostříhaný hubeňour v elastickém dresu, kraťasech a klapajících tretrách se způsobně usadil na židli. Ani šlacha v tváři mu neškubla. Cyklista René Andrle se usmál až za chvíli. "Chtěli jsme Bonda pozvat na kafe, a on nešel."

Nejlepší domácí stáj PSK Whirlpool Hradec Králové, která křižuje zemi v karavaně Závodu míru, nocovala v penzionu Goethe pod hradem Loket. Tam, kde má pokoj Daniel Craig, nový představitel Jamese Bonda.

Za mohutných policejních manévrů tu právě natáčí 21. film slavné série – Casino Royale. "Už budete sbalení?" ptá se pokojská. Čeští cyklisté zkrátka žijí ve stínu Bonda.

Přitom "Tour východu", starý dobrý Závod míru, se odehrává ve stejných kulisách jako závody ve Francii, Itálii nebo Španělsku. "Jídlo, vybavení, program se neliší. Rozdíl je jen v penězích a humbuku okolo," říká René Andrle, který působil pět let ve španělském Once/Liberty Seguros.

Pořadatelé zajišťují bydlení a stravu, nabídnou i startovné. "Závod míru je náš vrchol, tolik nám na jiných závodech, kde jezdíme, nedají. Peněz ani bodů do žebříčku," vypráví Vladimír Vávra, šéf týmu.

Krátce po poledni se jede na start. Na Divadelním náměstí v Karlových Varech se představují držitelé trikotů jako na Tour.

Tým jede v osmi mužích a má sedmičlenný doprovod – manažer, trenér Fiala, tři maséři a dva mechanici. Materiál veze pět vozů. Jen místo luxusního týmového autobusu musí stačit dodávka s nástavbou, v ní je kuchyňka i dílna. A šest náhradních bicyklů pro celý tým. V americké stáji Discovery Channel, kde jezdil Armstrong, jich má tolik každý jezdec.

Jen pro srovnání – rozpočet třeti divizní PSK Whirlpool je okolo osmi milionů korun, nejbohatší tým světa, německý T-Mobile, spolkne přes půl miliardy. Pokud by chtěl český tým postoupit do druhé kategorie kontinentálních týmů, musel by sehnat nejmíň 2500 eur na jednu měsíční gáži.

Dřina v sedle se však moc neliší. Svědčí o tom i příklad Františka Raboně, loňské opory Whirlpoolu, který se teď drží v pelotonu Gira.

Spíš rozhoduje týmová síla. "Když za to vzali z italského Naturina, nestačili jsme," řekl v cíli v Teplicích bojovník Benčík, který přivedl druhou skupinu. Ale se ztrátou dvou a půl minuty. Zbyl sám, Andrle se dvěma defekty čelo nedotáhl. V kopcích se jelo průměrem 42 km/h.

Maséři omývají zničené cyklisty na kempingových židličkách u týmového auta. Pomalu balí věci a míří do hotelu. A zítra zase dál.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze