Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklista Tesař se loučil, vítězně

29 2006
Mladá Boleslav - Nebývalá koncentrace cyklistických šampiónů, dokonce byl k vidění v akci i duhový trikot letošního mistra světa v závodě jednotlivců do 23 let. Tak vypadala kulisa klání Last Race Lubora Tesaře na plzeňské Lopatárně. Držitel bronzové medaile z MS Plzeňan Lubor Tesař tady definitivně udělal tečku za kariérou. A tečku vítěznou.

Peloton se držel dlouho pohromadě. Jen z něho tu a tam vyrazil někdo k úniku. Mezi těmi, co se o to pokoušeli, byl světový šampión Gerald Ciolek nebo česká hvězda Pavel Padrnos.

Sedm kol před cílem vyrazila desetičlenná skupina, ve které nechyběl Tesař. Ve spurtu byl právě on nejrychlejší. Že by jen show?

"Tak taky trochu. Ale v závěru se jelo ve značném tempu. Občas jsme spolu trénovali a Lubor je pořád ve formě. Žádné divadlo nebylo potřeba," uvedl člen stáje T-Mobile František Raboň, mistr Evropy v silničním závodě do 23 let z loňského roku.

"Vždyť před týdnem byl druhý na Praha - K. Vary - Praha. Poslední měsíc šel nahoru s formou."

Rozloučení s kariérou plzeňského cyklisty si nenechal ujít ani Pavel Padrnos, který absolvoval letošní Tour de France v barvách stáje Discovery Channel. Patří totiž mezi největší Tesařovy kamarády.

"Strávili jsme s Luborem hodně času, jedno období bylo úplně fantastické. Byli jsme spolu denně. A že říká, že jsem jeho největší kamarád? Kecá... Ale vážně. O něm nejde říci něco špatného," smál se Pavel Padrnos. "Snad jen nevyužil všechen závodnický potenciál, který měl. Vždyť, kdo má medaili z mistrovství světa?"

Že by si Padrnos zkoušel, jak vypadá loučení? "Už jsem to taky řešil. Ale nakonec jsme dostal smlouvu ještě na rok. A taky kdo by to pro mě uspořádal," usmíval se Padrnos.

Návrat? Ten vylučuju, řekl vítěz. Bude s rodinou

Plzeň - "Jak mi je? Krásně i smutně. Vím, že je to naposledy. Zítra už mě asi přepadne nostalgie," svěřil se cyklista Lubor Tesař po posledním závodě kariéry.

Už víte, co budete dělat v pátek místo tréninku?
Až se ráno proberu z bujarých oslav (včera ještě Tesař pořádal rozlučkovou party, pozn. aut.), budu s rodinou. Poslední týdny jsem ji dost zanedbával. Přes zimu chci ten rest napravit, pak se vrhnu do práce.

Zůstanete u cyklistiky?
Je to můj život, už 24 let. To nejde přetrhnout. Budu prodávat rámy Duratec, možná zkusím pořádat nějaké závody. Nějaké nabídky mám. Zvážím, co zvládnu a stihnu.

Kdy v kariéře vám bylo nejhůř?
Asi když jsem trefil při tréninku srnu. Ležel jsem v nemocnici a nevěděl, co bude dál. Ale na ty horší chvíle člověk rychle zapomíná.

Je to vážně úplný konec? Třeba vás na jaře budou svrbět nohy.
(se smíchem) Návrat absolutně vylučuju, nohy svrbět nebudou.

Rozlučkový závod jste ve spurtu vyhrál. Přiznejte, bylo to domluvené?
Žádný scénař nebyl připravený. Měli jsme tu kompletní mančfat, kluci mně to hlídali a závěr dobře rozjeli.A Páďa (Padrnos) trochu taktizoval a pak už spurt nestihl.

Když se ohlédnete, udělal jste všechno jak nejlépe to šlo?
Vždycky můžete něco udělat líp, ale neohlížím se. Každý máme svůj osud a sport je jako reálný život. Desetkrát jste dole, jednou nahoře. A nahoru se škrabete pomalu, po schůdkách. Pak spadnete a zase znovu nahoru. Taková byla i moje kariéra.

NAPOSLEDY. Lubor Tesař včera v Plzni, kde se narodil, absolvoval poslední závod kariéry.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze