Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklista se přiznal: Dopoval jsem

24 2000
L i l l e - K dopingu se přiznal u soudu v Lille francouzský cyklista Richard Virenque. "Bral jsem doping. Neměl jsem na vybranou," uvedl špičkový vrchař, který vypovídal před soudem v souvislosti s dopingovým skandálem stáje Festina na předloňském ročníku závodu Tour de France. "Byl jsem oběť, když mě potom vyhodili, byl jsem vyřízený," tvrdí Virenque. "Žiju ve světě, kde jsou pravidla určená s velkým předstihem. Nenaváděl jsem ale jiné jezdce," dodal.

Třicetiletý Francouz byl po skandálu z Festiny propuštěn a později obviněn, že pomáhal šířit doping mezi další jezdce.

Svého času nejpopulárnější francouzský cyklista uvedl, že je nevinen. Pokud mu bude prokázán opak, hrozí mu až dvouleté vězení a pokuta do sta tisíc franků. "V pelotonu se nikdy neužívalo slovo doping, vždycky se mluvilo jen o lécích. Dopujete jen tehdy, když vás chytí," dodal Francouz.

Virenque je mezi obviněnými jediným cyklistou. Před soudem stanou například masér Willy Voet, bývalý manažer Festiny Bruno Roussel či lékař stáje Erik Rijkaert.

Festina se před dvěma lety při Tour de France postarala o největší dopingový skandál v historii cyklistiky. V doprovodném vozidle týmu policie nalezla více než čtyřicet ampulí se zakázanými podpůrnými prostředky. Většinou se jednalo o erythropoietin (EPO). Stáj byla ze závodu vyloučena.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze