Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger má nesrovnalosti v biologickém pasu, přijde minimálně o Tour

28 2014
Do startu 101. Tour de France zbývá přesně týden a ještě před pondělkem, kdy má tým Tinkoff-Saxo oznámit devítku vyvolených, je jasné, že Roman Kreuziger v ní bude chybět. Český cyklista přes svůj web oznámil, že experti antidopingové nadace CAFD objevili nesrovnalosti v jeho biologickém pasu a dánský tým na zprávu reagoval nezařazením svého závodníka na soupisku. "Můj biologický pas však žádné anomálie neobsahuje," brání se Kreuziger.

Osmadvacetiletému cyklistovi, pátému muži loňského ročníku nejslavnějšího závodu, teď hrozí disciplinární řízení u Mezinárodní cyklistické unie UCI. Chce se však případnému trestu bránit jakýmikoliv prostředky.

A český závodník má velkou šanci uhájit čistý štít, jeho tým má totiž v zádech tým schopných právníků. Ti se nedávno půl roku bili v případu Australana Michaela Rogerse, Kreuzigerova týmového kolegy, který byl podezřelý ze zneužití nepovoleného clenbuterolu, ale nakonec byl očištěn a znovu může závodit.

Biologický pas

Biologický pas, který zavedla Světová antidopingová agentura v roce 2002, obsahuje pravidelně aktualizovaný záznam o krevních testech sportovce. Dlouhodobé monitorování podezřelých změn v normální fyziologii sportovce může indikovat užití nedovolených prostředků.

CAFD objevila v Kreuzigerovu pasu nesrovnalosti mezi březnem a srpnem 2011 a také v období od dubna 2012 do konce závodu Giro d'Italia v závěru května 2012. To vše v době, kdy jezdil za kazašskou stáj Astana.

Když se cyklista loni v červnu zprávy od řídícího cyklistického orgánu dozvěděl, najal dva nezávislé experty, kteří měli pochyby vyvrátit.

"V září a říjnu jednohlasně potvrdili, že navýšení hodnot bylo způsobeno jiným vlivem, než používáním dopingových látek nebo metod," píše Kreuziger na svém webu. "A hned jsem vyjádření expertů předal svému týmu."

Roman Kreuziger

Narození: 6. 5. 1986

Výška a váha: 183 cm, 66 kg

Tým: Team Tinkoff-Saxo

Profesionální kariéra: Liquigas (2006-10), Astana (2011-12), Tinkoff-Saxo (od 2013)

Největší úspěchy: 5. místo na Giru d'Italia 2011 a Tour de France 2013; bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce na Giru d'Italia 2011; vítěz jedné etapy na Giru d'Italia 2012; vítěz etapových závodů Kolem Švýcarska (2008) a Kolem Romandie (2009); vítěz jednorázového závodu Amstel Gold Race 2013

UCI i CAFD závěry expertů prozkoumaly, ale ve vyjádření z letošního 30. května, to znamená skoro osm měsíců po odeslání, naznaly, že vysvětlení je nepostačující a stanovily nový termín 9. června pro návrh dalšího postupu.

"Já jsem ale zažádal a dostal svolení k velmi krátkému prodloužení této lhůty, i když jsem žádal delší čas," popisuje Kreuziger. "Protože procedura s dalším, třetím expertem, kterého jsem mezitím najal, je náročná. Takovou výjimku jsem nedostal, přestože jsem oponoval tím, že expertům CAFD trvalo sedm měsíců, než se vyjádřili k závěrům mých odborníků."

I třetí posudek, který si Kreuziger nechal vypracovat, je však negativní, ukazuje, že data v pasu jsou absolutně normální a nedávají základ k podezřením o užití dopingu.

"Tým jsem informoval, že jsem žádné zakázané substance neužíval a že se hodlám bránit všemi dostupnými prostředky, abych co nejrychleji dokázal v této záležitosti pravdu. Zůstávám proto svému týmu plně k dispozici a podřídím se jakémukoliv rozhodnutí, které udělá."

Než vyjdou najevo další informace, stáj Tinkoff-Saxo se rozhodla nenominovat Kreuzigera do závodů. Jezdec tak nebude provizorně suspendován, pokud o to nepožádá UCI nebo Český svaz cyklistiky.

"Český svaz cyklistiky zatím žádnou informaci od UCI týkající se nesrovnalostí v Romanově biologickém pasu neobdržel. Je to mnohaletý úspěšný závodník a reprezentant, který prošel stovkami negativních dopinkových testů, a proto jej až do vyřešení případu považujeme za nevinného," upozornil na svazovém webu prezident ČSC Marián Štetina.

Nařčení z dopingových praktik už se Kreuziger bránil

Roman Kreuziger na trati časovky v závodě Kolem Švýcarska.
Roman Kreuziger
TŘI NEJLEPŠÍ. Stupně vítězů na Tirreno-Adriatico opanovali 1. Alberto Contador...

Podobné potíže jako Roman Kreuziger má již od loňského září Brit Jonathan Tiernan-Locke. Mezinárodní cyklistická federace UCI kvůli nesrovnalostem v jeho biologickém pasu vyzvala národní svaz, aby s devětadvacetiletým jezdcem elitní stáje Sky zahájil disciplinární řízení, které však nebylo ani po víc než osmi měsících uzavřeno.

Spojování s dopingovými praktikami se Kreuziger bránil už před rokem. Tehdy přiznal, že na začátku profesionální kariéry zhruba rok spolupracoval s kontroverzním lékařem Michelem Ferrarim, který byl později v Itálii potrestán zákazem působení v cyklistice. Užívání zakázaných látek však pátý muž loňské Tour de France rozhodně popřel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze