Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König po Tour slavil doma. Vaše vzkazy mě motivovaly, řekl fanouškům

Leopold König přijel do rodné Moravské Třebové za potlesku rodáků. Ocenili jeho sedmé místo na Tour de France. | foto: Michal Klíma, MAFRA

7 2014
Cyklista Leopold König, který jako nováček nadchl sedmým místem na 101. ročníku slavné Tour de France, se dočkal vřelého přijetí v rodné Moravské Třebové. Na náměstí ho nadšeně vítalo několik set lidí

Bylo by hezkou východočeskou tradicí, kdyby to takhle mělo pokračovat...

Před dvěma lety, po triumfu na olympiádě v Londýně, pasovalo Ústí nad Orlicí domácího bikera Jaroslava Kulhavého na „cyklistického boha“. Na hlavu mu položili vavřínový věnec a sportovec absolvoval okruh po městě na nosítkách coby antický hrdina.

Ve středu zažil něco podobného na náměstí T. G. Masaryka v Moravské Třebové další sportovec, jehož živobytím je kolo: Leopold König.

I když - ještě půl hodiny před oficiálním začátkem akce postávali poblíž pódia jen Königovi známí, lidé navlečení do dresů jeho stáje NetAppEndura, kteří jej doprovázeli na Tour přímo při etapách, a další členové jeho fanklubu.

Fotogalerie

Na chystanou slávu upomínal jen nápis Leo König na dlažbě s jeho číslem 201 z Tour a sedmičkou, jež značila výsledek. U pilíře pódia také visela vlajka se jménem cyklisty. „Měla jsem možnost Leovo počínání sledovat několik let zpětně. Všechny závody, v České republice i v zahraničí,“ uvedla Königova sousedka Dita Rolencová. „Po Tour jsem plakala jako malé dítě. Splnil se sen nejen jemu, ale nám všem, co mu fandíme. Za ta léta dřiny si to zasloužil,“ dodala.

Nakonec se na náměstí shromáždilo několik set lidí, kteří netrpělivě vyhlíželi Königův příchod. Mezi nimi i Michal Kořínek, kamarád cyklistova otce. „Občas se i s Leem vídám na Kalvárce. To je taková restaurace tam u nich nahoře. Ale Leo se tam chodí jenom najíst,“ řekl s úsměvem. Poté, co Königovi přátelé dvakrát obkroužili náměstí na kole, se konečně objevil sám oslavenec. Přivítaly ho výkřiky „Joooo!“ a dlouhotrvající aplaus. König dostal Děkovný list města, láhev slivovice a taky dort se svojí figurkou, který symbolizoval horskou etapu Tour.

„Chtěl bych všem popřát pěkné odpoledne,“ začal svůj projev za hromového potlesku. „Nechci, aby to znělo frázovitě, ale všem vám děkuju, že jste přišli,“pokračoval König a vyzdvihl přitom podporu fanklubu i svých rodičů.

„Během Tour jsem prožíval spoustu emocí, euforie i těžkých chvil, stejně jako vy. Vaše vzkazy mě často rozesmívaly, povzbuzovaly mě a dávaly mi spoustu motivace,“ dodal. Potom vyzval lidi, aby zvedli ruce nad hlavu, ukázali prsty číslo sedm a vyfotil si s nimi selfie. A pak bouchl šampaňské.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze