Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger slaví premiérový domácí titul, v závěru ujel i Štybarovi

NOVÝ ŠAMPION. Roman Kreuziger projíždí cílem republikového šampionátu České a Slovenské republiky v cyklistice na prvním místě. | foto: ČTK

26 2016
Cyklista Roman Kreuziger vyhrál na společném česko-slovenském šampionátu v Kyjově silniční závod před Jurajem Saganem a Zdeňkem Štybarem. Pro český bronz si za celkově čtvrtým Peterem Saganem dojel Martin Hunal.

Ve 30 letech tak Roman Kreuziger poprvé ve své kariéře dosáhl na český dospělý titul.

„Od juniorských let, kdy jsem na mistráku poprvé startoval, uteklo spousta let, i proto jsem za ten dres moc rád,“ svěřoval se nový šampion. „Teď bude důležité, abych ho dobře prezentoval na velkých závodech, což Zdeněk Štybar a Petr Vakoč v minulých letech dělali.“

Fotogalerie

Jeho stáj Tinkoff měl v koncovce závodu v čelní skupině i s bratry Saganovými výraznou převahu, ale duel o český titul se v samém závěru odehrál mezi Kreuzigerem a Štybarem.

„Zdeněk je silný soupeř,“ líčil Kreuziger. „Věděl jsem, že je rychlý a že pokud ho neutrhnu v posledním kopci, tak to budu muset ještě někde vyzkoušet. Přivézt si ho do sprintu by nebyla úplně pohodlná pozice. zvlášť když byl spurt na kostkách, to by mu jen nahrávalo.“

Zaútočil tedy dva kilometry před cílem na místě, kde to Štybar nečekal.

„Tak trochu jsem čekal na sprint a říkal si: v poslední zatáčce musím být první,“ tvrdil Štybar. „Na posledním kopci jsem se s Romanem udržel, ale na takovém brdku ve městě, kde jsem ani nepřemýšlel, že by mi ujel, se Roman najednou zvednul. Vlastně ani nezrychlil, ale já už nebyl schopný zareagovat, i kvůli křečím.“

TRIO NEJLEPŠÍCH. Roman Kreuziger je poprvé českým cyklistickým šampionem....

Medailisté z republikového šampionátu v silniční cyklistice: zleva v pořadí druhý Zdeněk Štybar, šampion Roman Kreuziger a třetí Martin Hunal.

V úvodu 185kilometrového klání se vytvořila sedmičlenná skupina uprchlíků, ve které jeli i dva slovenští cyklisté Kolář a Baška z worldtourového Tinkoffu a dále Kovář z Whirlpoolu, Swaczyna z Petřvaldu, Nežerka z Lawi Author, Vojtěch ze Sparty Praha a Boubal z Příbrami.

Uprchlíci si vypracovali náskok až 6:45 minuty, s nímž najížděli ještě do pátého z devíti kol. Ale to už se v popředí pelotonu začala stále častěji objevovat velká jména v čele s Kreuzigerem, Königem či Štybarem.

Za relativně příjemné teploty 22 stupňů začal na cyklisty dopadat déšť, zatímco na čele „balíku“ v tuto dobu usilovně pracoval Sisr z týmu Klein Constantia (farmářský tým prvodivizního Etixxu). Před dalším kolem klesl náskok vedoucí skupiny na 5:40 minuty.

Sisr posléze dřel v čele pelotonu úctyhodná celá čtytři kola, přičemž v následujících dvou neustále náskok uprchlíků neustále klesal, na 4:35 minuty a posléze na 3:30 minuty, které si přivezli do závěrečných 40 kilometrů.

V tu dobu už z nich zůstávala jen trojice: dva slovenští jezdci Tinkoffu a s nimi jediný Čech, teprve 20letý Kovář, závodící v kategorii do 23 let.

V předposledním kole se do čela pelotonu prodral Bárta a pokusil se (neúspěšně) zaútočit, stejně jako 28 kilometrů před cílem König.

Roman Kreuziger na trati závodu mistrovství České a Slovenské republiky s...

Roman Kreuziger na trati závodu mistrovství České a Slovenské republiky s hromadným startem v Kyjově.

Zdařilý byl naopak před nájezdem do posledního 20kilometrového kola útok tria Kreuziger, Peter Sagan, Štybar. S nimi se vydal vpřed Hunal z Whirlpoolu. S malým odstupem se za nimi hnal Juraj Sagan, na kterého posléze počkal i bratr Peter, který se po pěti vlastních titulech národních a jednom světovém rozhodl, že ten slovenský předá právě jemu.

První dvě skupiny se sjely a na čele tak vznikla osmička, kde hrála kompletní pětka Tinkoffu výraznou přesilovku proti Štybarovi, Kovářovi a Hunalovi.

Do stíhací jízdy se pustil König, potom i další cyklisté, jejich snaha však už byla marná.

Roman Kreuziger útočí na Zdeňka Štybara během republikového šampionátu v...

Roman Kreuziger útočí na Zdeňka Štybara během republikového šampionátu v Kyjově. Za nimi Juraj Sagan.

Z vedoucí osmičky odpadli závodníci, kteří jeli původně v úniku a koncovka se tudíž odehrávala v režii kvinteta bratři Saganové, Kreuziger, Štybar, Hunal.

Štybar si hlídal Kreuzigera, ale neuhlídal ho.

„Roman závodil agresivně od začátku, měl obrovskou chuť vyhrát,“ říkal Štybar. „Já samozřejmě taky. Ale věděl jsem, že proti Tinkoffu to budu mít hrozně těžké.“

Nikoliv v triumf milovníka kostek, ale ve spanilou jízdu milovníka hor se potom proměnily poslední metry, vedoucí po kostkách k cíli.

Společné mistrovství ČR a Slovenska v Kyjově

Závod s hromadným startem - 185,4 km

Muži elite - absolutní pořadí: 1. Kreuziger (Tinkoff) 4:45:17, 2. J. Sagan (SR/Tinkoff) -4, 3. Štybar (Etixx-Quick-Step) -4, 4. P. Sagan (SR/Tinkoff) -45, 5. Hunal (Whirlpool-Author) -52, 6. Vakoč (Etixx-Quick-Step), 7. Polnický (Verva Activejet) oba -1:04, 8. Bárta (Bora-Argon 18) -1:55, 9. Bucháček (Whirlpool-Author) -1:57, 10. Turek (Cycling Academy) -2:04.

Jezdci do 23 let: 1. Schlegel (Klein Constantia) 4:47:54, 2. Ťoupalík (Beobank-Corendon) -4, 3. Kukrle (Whirlpool-Author) -13.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze