Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklista Kozubek by si nejraději předplatil počasí

Stanislav Kozubek, cyklistika | foto: Patrik Pátek

1 2010
Cyklista hradecké stáje PSK Whirlpool Stanislav Kozubek dojel ve Velké ceně ve slovinské Kranji sedmý. V cíli ale rozhodně spokojený nebyl. Už se zdálo, že by mohl sahat po vavřínech, jenomže v dosažení lepšího výsledku mu zabránil vítězný domácí závodník Matej Gnezda z Adria Mobilu a především déšť.

"Snažil jsem se dostat do úniku, protože závěrečný spurt není mou silnou stránkou. Pokaždé mě ale ostatní jezdci dojeli a bylo po všem. Kdybych měl více štěstí, mohl jsem být v první trojce," žehral Stanislav Kozubek.

Téměř po dvě třetiny závodu se držel ve čtrnáctičlenné skupině, která si to rozdávala o první tři místa. Čtyřicet kilometrů před cílem jeho plány zhatily dešťové srážky.

Závod v Kranji si už vyzkoušel před několika lety a místní okruh tedy dobře znal. "Avšak letos se trať obměnila. Nebyla tolik rovinatá a přidalo se pár kopců. Očekával jsem, že by nám mohla vyhovovat.

A tam se tentokrát pole začalo trhat," popisuje neúspěšnější Čech slovinského podniku, "po trati je ale hodně drobných kamínků, kde stačí menší nepozornost a kdykoliv můžete spadnout z kola. Tady se musí jezdit velmi opatrně a je dobré se držet zdejších jezdců, kteří úseky dokonale znají."

Kozubek se letos v pelotonu potkal mimo jiné s cyklisty věhlasného týmu Liquigas nebo ISD. Druhý jmenovaný oddíl totiž neobdržel pozvánku na jednu z nejvýznamnějších akcí cyklistické tour, na Giro d'Italia, a proto zvolil náhradní program ve Slovinsku. V jeho barvách se objevil bývalý vítěz italského podniku Giovanni Visconti.

Závodníky hradecké stáje v posledních etapách provázejí nepříznivé podmínky. Skrápěni deštěm dojížděli i závod Českého poháru v Dolanech u Olomouce.

"Já osobně vodu a zimu naprosto nesnáším. Jsem jezdec do třiceti stupňových veder, kdy ostatní odpadají a mně se jede skvěle," míní Kozubek, "sluníčko mě pozitivně nabíjí a celou zimu se vlastně těším na okamžik, až bude hezky."

Za ideální povětrnostní podmínky by dal snad cokoliv. Jenomže poslední týdny vysedává u předpovědi počasí spíše s hrůzou v očích a přeje si, aby konečně mohl po delším čase dojet v suchém trikotu.

"Pořád jen trénuji a závodním v mokru. Vím, že profík by se s tím měl vyrovnat, ale už mě to nebaví," pototýká někdejší mistr České republiky v časovce.

Jarního nečasu už mádost. Špatné povětrností podmínky mu vzaly spoustu sil a hradecký cyklista se cítí lehce unaven. "Počasí už bych si snad nejradši předplatil, kdyby to bylo možné," pronesl s úsměvem a posléze ještě zažertoval: "Nebo bych se mohl odstěhovat někam na jih, protože letos u nás byla super studená zima.

Stále si říkám, že nyní bude zase pálivé léto. Ale teď je počasí vážně otřesné." Maséři a mechanici mají po posledních závodech stále co na práci. "Věčně máme totálně promáčený dres a kolo je pokaždé celé od bláta, " láteří.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze