Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklista Hruška měl být sedlákem

6 2000
P r a h a - O čtyři a půl kilogramu lehčí, ale spokojený se čtrnáctým místem v celkovém pořadí slavné Giro D´Italia, v níž vyhrál dvě časovky a v další skončil druhý, se vrátil domů Jan Hruška, pětadvacetiletý cyklista španělského týmu Vitalicio Seguras. "Moje tělo a hlavně sedací část potřebuje odpočinek," vysvětloval s úsměvem, jak se cítí člověk po třech týdnech strávených v sedle bicyklu.

Přiznává, že po úspěších na Giro by se rád pokusil o medaili při olympijské časovce. Zůstává však při zemi. "Je lepší o vítězství mlčet a pak spíš překvapit. Při časovce v Bibione se mně začalo víc mluvit a nevyhrál jsem," vzpomíná a dodává, že v jízdě na čas jde o spolupráci hlavy a nohou. "Na olympiádě bych rád startoval. Když budu dobře připraven, pak není vyloučena ani medaile. Kdybych však nebyl zdravý, nebo výkonnostně na výši, nejel bych. Ale hlavně bych se nejdřív rád dostal do olympijské nominace," vysvětluje hubený střízlík, kterého byste na první pohled rozhodně nepovažovali za cyklistického supermana.

Přiznává, že odcházel do Španělska se silně smíšenými pocity. "Dlouho jsem to zvažoval. Neuměl jsem jazyk a měl obrovský strach. Vůbec jsem netušil, co mě tam čeká," vzpomíná. Nyní je spokojen. Po dohodě s šéfem týmu se bude připravovat na mistrovství světa a olympiádu. "Prý jeden celý závod stačí. Nepojedu ani Vueltu, ani Kolem Portugalska."

Otec je sedlák, hospodaří v Dlouhé Loučce a dříve chtěl, aby syn šel v jeho stopách. "Práce u nás bylo pořád dost. Honza stále lítal někde na kole. Pořád měl rozbitá kolena a zadek, až jsem se ve třinácti letech smířil s tím, že z něj sedlák nebude," vysvětluje dnes už s úsměvem Jan Hruška starší. "Když Honza odjížděl na Giro, říkal jsem mu: Když dojedeš a neodstoupíš zaplať pán bůh," vysvětluje jak syn svým výkonem překvapil i jeho.

Hruška bude doma v šest hodin odpoledne slavnostně přivítán. "Chci poděkovat všem, kdo mu pomáhali," říká Ladislav Koláček, starosta Dlouhé Loučky, který slavnost přichystal.

Jan Hruška si jede pro své vítězství v časovce na Giro d´Italia

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze