Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklista Hruška má úspěch na dosah

15 2000
M o n t e S u n G u s t o - Na dosud největší výsledek cyklistické kariéry má zaděláno v závodě Tirreno - Adriatico pětadvacetiletý Jan Hruška. V závodě typu Hors Classe, kterých je v kalendáři Mezinárodní cyklistické unie (UCI) jen sedm a řadí se hned za Tour de France, Giro d'Italia a Vueltu, je před závěrečnými dvěma etapami druhý, devět vteřin za Abrahamem Olanem ze Španělska.

Hruška před sezonou přestoupil z českého týmu Wüstenrot-ZVVZ do španělské stáje Vitalicio Seguros a do závodu odstartoval jako 172. cyklista světového žebříčku s 268 body, ale pokud si druhé místo udrží, bude v nejlepší stovce světových cyklistů.

V prvních etapách dal o sobě vědět při Tirreno - Adriatico Ján Svorada, který jednu etapu vyhrál a jednou skončil třetí, ale v páté etapě, časovce na 26,5 kilometru zazářil Hruška a skončil devět vteřin za Olanem.

"Výkon v časovce překvapil i mě samotného, je to každopádně můj životní úspěch," řekl nadšený Hruška, který za sebou nechal celou plejádu vyhlášených časovkářů včetně madailistů z MS Laurenta Jalaberta z Francie či Segeje Gončara z Ukrajiny. "Už v prvních etapách v kopcích jsem se cítil velmi dobře, ale že pojedu tak rychle, na to jsem vůbec nemyslel," svěřil se dvojnásobný mistr republiky v časovce.

Stejně jako všichni ostatní jezdci celku Vitalicio Seguros, do závodu nastupoval s úkolem, pomáhat týmové jedničce Perezu Rodriguezovi. Ten však v časovce ztratil na Hrušku 19 vteřin a se stejným odstupem je za ním třetí.

"Lídrem byl Rodriguez, ale stejně jako já jsou překvapeni i šéfové stáje a ostatní nyní pomáhají i mně," řekl český jezdec, který si nové prostředí maximálně pochvaluje. "Je zde všechno lepší. Jezdím kvalitnější závody, o družstvo se stará početný tým lidí, na nejvyšší úrovni je veškeré zabezpečení závodníků," pokračoval Hruška, pro něhož by prvním vrcholem sezony měl být start na Giro d'Italia.

Hruška touží i po olympijském startu v Sydney. "Zatím jsem se o to moc nezajímal, protože jsem se seznamoval s novým prostředím a hlavně se učil španělsky. Ale o start na olympiádě mám veliký zájem, strašně rád bych v Sydney startoval. Jenže nerozhoduji já, mohu se pouze snažit podávat co nejlepší výkony, aby si mě funkcionáři, kteří budou nominaci dělat, všimli," uzavřel Hruška.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze