Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyřnásobný šampion Šimůnek podlehl těžké nemoci. Cyklokrosaři bylo 48 let

Cyklokrosař Radomír Šimůnek (vpravo) při závodě Světového poháru. (19. listopadu 2000) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

10 2010
V noci zemřel po dlouhé těžké nemoci čtyřnásobný mistr světa Radomír Šimůnek. Nejúspěšnějšímu českému cyklokrosaři bylo 48 let. Portálu iDNES.cz to sdělil starosta Kamenice Tomáš Klásek.

Předseda cyklokrosové komise Čestmír Kalaš informoval iDNES.cz, že jeho tělo objevila zhruba ve čtyři hodiny ráno cyklokrosařova manželka. Jana Šimůnková mu do telefonu sdělila, že si nepřeje šíření podrobností médii.

Syn Radomír, který je rovněž profesionálním cyklokrosařem, už je na cestě domů z Belgie, kde žije a trénuje.

Šimůnek byl českou cyklokrosařskou ikonou 80. a 90. let. Po titulu juniorského mistra světa v roce 1980 získal brzy i dvě seniorské zlaté medaile mezi amatéry. Vrcholem jeho kariéry byl titul mezi profesionály z roku 1991, díky němuž ovládl i anketu Sportovec roku.

O rok později se mu zhroutil svět. Večer 19. listopadu 1992 na silnici Praha-Plzeň nedaleko Cerhovic ve velké rychlosti zavinil dopravní nehodu, při níž zemřeli tři lidé. Byl odsouzen na osmnáct měsíců nepodmíněně, prezident Václav Havel mu však udělil milost.

Po návratu k závodění se potýkal s psychickými problémy a na mistrovstvích světa většinou obsazoval pozice v druhé desítce celkového pořadí. Nejlépe dojel sedmý ve Spišské Teplici na Slovensku v roce 1999 a pátý o rok dříve v dánském Middelfartu. S aktivní kariérou se rozloučil v roce 2002, po 24 letech závodění.

Poté plynule přešel do role trenéra svého syna Radomíra, který v současné době jezdí za belgickou stáj BKCP-Powerplus.

"Málokterý český sportovec dokázal vybojovat tolik úspěchů jako Radek. Byl to obrovský talent, talent od přírody, ale stejně tak nesmírně poctivý závodník v tréninku," řekl předseda cyklokrosové komise svazu Čestmír Kalaš.

I podle Petra Kloučka, jenž se Šimůnkem závodil a v závěru jeho kariéry jej vedl jako trenér, český cyklokros nikdy neměl takový talent.

"A nechci jej srovnávat ani se Štybarem, který to, co zatím dosáhl, má mnohem více vydřené," zdůraznil Klouček, který po lednovém světovém šampionátu v Táboře uvolnil místo reprezentačního kouče.

"Já jsem s ním jezdil, hodně jsme kamarádili, byl to hrozně fajn kluk. Jako trenér jsem s ním zažil závěr jeho hvězdné kariéry. Na mistrovství světa v dánském Middelfartu v roce 1998 jej jen pád v posledním kole připravil o stříbro. Byl výborný po technické stránce, měl velmi dobrou fyzickou kondici a takticky na něj nikdo neměl," dodal Klouček.

Šampion mezi juniory, amatéry i profesionály

Radomír Šimůnek byl před 11 lety zvolen nejlepším českým cyklistou 20. století. Na mezinárodní scéně se poprvé prosadil při mistrovství světa 1979 ve Španělsku, kde skončil čtvrtý mezi juniory. O rok později ve švýcarském Wetzikonu už získal titul juniorského mistra světa. Na svém prvním seniorském MS dojel až jedenadvacátý.

Na mistrovství světa ve francouzském Lanarvily v roce 1982 dojel druhý, porazil ho jen jeho strýc Miloš Fišera. Amatérské mistrovství světa v anglickém Birminghamu o rok později vyhrál. V nizozemském Ossu dokázal triumf zopakovat, pak ale jeho skvěle rozjetou kariéru přerušily zdravotní patálie.

Nejprve se léčil s těžce poraněnou kolenní čéškou a po necelém roce opět musel několik měsíců nuceně odpočívat po potížích se zánětem srdečního svalu. Po uzdravení vybojoval v roce 1989 amatérské stříbro a rozhodl se pro přestup k profesionálům.

První rok se mezi elitou cyklokrosu rozkoukával a na šampionátu ve španělském Getxu dojel sedmý. V nizozemském Gietenu v roce 1991 už všem soupeřům ukázal záda a stal se jediným cyklokrosařem, který vyhrál mistrovství světa mezi juniory, amatéry i profesionály. V témže roce byl vyhlášen nejlepším sportovcem Československa.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze