Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyřkajak vládne, ale na hry má jediný pokus. Nešťastné, mrzí Štěrbu

ZLATÁ PARTA. Takhle loni slavili (zleva) Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba zlato na mistrovství světa. | foto: AP

5 2015
Jedno zranění, chyba či drobné zaváhání - a olympijský sen může být pryč. Co platné českému čtyřkajaku je, že od MS 2013 neprohrál. Kvarteto Havel, Trefil, Dostál, Štěrba letos nutně potřebuje uspět na světovém šampionátu v Miláně, jediné kvalifikační šanci na olympijské hry v Riu.

„Přijde mi nešťastné, že je jen jedna šance - a není to třeba jako v atletice, kde jsou limity, které se dají plnit na různých mítincích,“ míní zadák Jan Štěrba.

Na první pohled nevypadají kritéria pro olympijskou kvalifikaci tak přísně. Do Ria se kvalifikuje prvních 10 lodí ze šampionátu, musí však být zastoupeny čtyři kontinenty.

„Ale tím, že je konkurence evropská a australská, tak když budeme do 7. místa, máme stoprocentní jistotu účasti,“ přibližuje Štěrba.

Nový partner

Tři členy posádky Havla, Trefila a Štěrbu nově zastupuje společnost Sport Invest. „Na sportovním poli si myslím, že už jsme vytvořili značku český čtyřkajak. Teď je načase, aby se to i na poli prezentace pojalo profesionálně,“ tvrdí Štěrba.

Skončit do sedmého místa, to pro trojnásobné mistry Evropy, mistry světa a bronzové z olympiády v Londýně nemusí vypadat jako tak složitý úkol. Jenže v jednom závodě se toho může tolik stát... „Bude to náročnější závod na psychiku. Člověk se snaží zatlačovat pocit, že čtyři roky pro něco trénuje a během dvou minut a padesáti vteřin, což je délka našeho závodu, to může být pryč,“ řekl háček Daniel Havel.

Už nyní tuší, že v srpnu na šampionátu v Miláně budou muset být všichni extrémně obezřetní. „Španělům se stalo, že jim 200 metrů před cílem upadlo kormidlo. Budeme si muset dávat velký pozor i na materiál,“ tuší Havel.

I ve světové konkurenci budou favority na zlato, přesto Štěrba skromně tvrdí: „Bude mi stačit, když si vyjedeme postupové místo na olympiádu.“

Teď čeká úspěšnou partu Světový pohár v Duisburgu a v červnu premiérové Evropské hry v Baku. „Tam se všichni ohromně těšíme. Jsme zvědaví, jak to bude pojaté, jaká to bude soutěž,“ vyprávěl Štěrba.

Po nich už vypukne příprava na mistrovství světa. Jaký je recept silného kvarteta na udržení formy? „Chystáme se od roku 2007 pořád podobně. Je potřeba být v přípravě důsledný,“ popisuje nejzkušenější z party Štěrba.

„Přes rok je to strašná nuda, zvlášť na soustředění. Sice jsme v krásném prostředí, ale máme ohromné porce tréninku, nikdo o nás neví. Jenže pak se to počítá na závodech.“

Ten jeden bude pro čtyři parťáky z kajaku letos zlomový.Najdete na iDNES.czmobilní verze