Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hledání sestavy pro Rio nekončí: čtyřkajak pojede v tradičním složení

Zaberem. Čtyřkajak pojede v Portugalsku v tradiční sestavě Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba. | foto:  Dan Materna, MAFRA

31 2016
Na neúspěšnost svých nejlepších lodí si rychlostní kanoistika stěžovat nemůže, jen slávou opředený čtyřkajak dál hledá ideální složení a pohodu. Zatím posledním krokem je skutečnost, že na víkendové třetí regatě Světového poháru v portugalském Montemoru bude posádka startovat v tradičním složení.

Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba. To je ta sestava, jež získala olympijský bronz z Londýna a která v dalších letech vozila medaile ze světových šampionátů. Takto usednou do lodě i nyní v Portugalsku, pro čtyřkajak to bude poslední možný mezinárodní test před olympijskými hrami.

„Tradiční sestava z posledních čtyř sezon spolu ještě letos nestartovala. Je potřeba ji otestovat, protože dosavadní letošní výsledky čtyřkajaku nenaplnily očekávání,“ pravil reprezentační šéftrenér Pavel Hottmar.

Čtyřkajak, do kterého na předchozích závodech usedl Jakub Špicar, vítěz dubnových nominačních závodů na singlech, a na pozici zadáka se v lodi prostřídali Lukáš Trefil a Jan Štěrba, byl na předchozích závodech v Duisburgu a Račicích vždy pátý.

„Výkony čtyřkajaku se Špicarem jsou vzhledem k aktuální úrovni největších soupeřů z posledních let srovnatelné s dřívějšími, ale s tím se nelze spokojit. Konkurence v této disciplíně se v olympijské sezoně zvýšila, přibylo několik extrémně silných posádek,“ přiblížil Hottmar.

S Australany, kteří vyhráli v Duisburgu a v Račicích byli druzí, se český čtyřkajak střetne i v Montemoru, další silnou posádkou budou domácí Portugalci. Teprve po tomto závodě má padnout rozhodnutí, jak bude vypadat složení posádky pro olympijské hry.

„Do startu čtyřkajaku v Riu zbývá víc než dva a půl měsíce, v přípravě se dá udělat ještě velký kus práce. Věřím, že chlapi v jakkoli složené posádce ve výkonnosti a souhře pokročí,“ pokýval hlavou šéftrenér.

Jak by musel čtyřkajak v Montemoru zajet, aby za obhajobou olympijského bronzu vyrazila do Brazílie tato čili původní sestava?

„Musejí tam podat výkon vzhledem k nejsilnějším soupeřům. Kdyby vyhráli, pravděpodobnost by byla velká, byť se musí přihlédnout i k dalším ukazatelům. Půjde tedy o porovnání s Australany a Portugalci, ale i s těmi papírově slabšími. Ale kdyby Australany prohnali a porazili Portugalce, byli by blízko,“ naznačil Hottmar.

Špicar pojede v Portugalsku na singlkajaku na tratích 500 a 1000 metrů. Dále bude startovat Dostál na K1 1000 m, Havel se Štěrbou pojedou na K2 1000 m a Filip Šváb na K1 200 m. Třetí a poslední závod Světového poháru vynechávají kvůli olympijské přípravě deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák a kanoista Martin Fuksa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze