Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyřka bez kormidelníka má stříbro

9 2003
Schinias - Čeští juniorští veslaři se vrátí z mistrovství světa s medailí. Čtyřka bez kormidelníka ve složení Michal Strnad, Richard Wiesner, Ondřej Hlavička a Karel Neffe získala na budoucím olympijském kanálu v řeckém Schinias stříbro. Za vítěznými Italy zaostali čeští reprezentanti o 75 setin.

Kvůli silnému větru se finálové závody jely opět pouze na kilometrové vzdálenosti. Česká čtveřice byla v polovině trati až pátá, ale skvělým finišem se posunula na stupně vítězů.

Opačný osud potkal ve finále A další českou posádku. Dvojka bez kormidelnice Ludmila Nekolová, Karolína Doubková po pěti stech metrech vedla skoro o sekundu, ale nakonec obsadila čtvrté místo. Od medaile dělilo české veslařky 77 setin, na vítězné Nizozemky Ellen Maasovou a Merel Steinwegovou ztratily přes dvě sekundy.

Nepopulární 'bramborová' medaile zbyla také na párovou čtyřku, která jela finále A ve složení Veronika Jakoubková, Jitka Antošová, Irena Neffeová, Gabriela Vařeková.

"Jsme trochu smutní, protože jsme doufali alespoň ve dvě medaile," řekl reprezentační trenér Přemysl Panuška. Na minulém mistrovství získali juniorští veslaři dokonce dva tituly.  "Kvůli zkrácení trati to bylo atypické. Holky na dvojce měly
tradičně úžasně rychlý začátek, ale v poslední dvoustovce jim došly síly," litoval.

Další tři české posádky bojovaly ve finále B. Dvojskif Daniel Faron, Marek Lachman v něm skončil druhý, párová čtyřka Jan Bačo, Petr Basel, Jaroslav Řepa a Čestmír Kmoch dojela čtvrtá a skifařka Libuše Bruncvíková byla šestá.

Šampionát byl první prověrkou kanálu ve Schinias, který bude za rok hostit olympijské závody. Jeho průběh narušil vítr, kvůli kterému pořadatelé nejprve přesunuli program do brzkých ranních hodin a poté, co se v rozjížďkách některé lodě převrhly, museli také zkrátit trať na polovinu poté.

"Kvůli počasí byly podmínky nezvyklé, nechci říct neregulérní. Ale museli jsme to zvládnout, abychom tento šampionát nějak dokončili," prohlásil Panuška. Podle něj šlo na vodě o materiál i zdraví. "Naštěstí se nikomu nic nestalo. Všichni ale přemýšlejí, jak tu bude vypadat příští rok olympiáda. Podle místních lidí tu fouká pořád," pokrčil rameny kouč.

Výsledky finále A s českou účastí
Junioři
Čtyřka bez kormidelníka:
1. Itálie 2:54,05, 2. Česko (Strnad, Wiesner, Hlavička, Neffe) 2:54,80, 3. Chorvatsko a Rumunsko 2:57,15.

Juniorky
Dvojka bez kormidelnice:
1. Nizozemsko 3:34,06, 2. Austrálie 3:34,63, 3. Polsko 3:35,51, 4. Česko (Nekolová, Doubková) 3:36,28.
Párová čtyřka: 1. Rumunsko 3:10,70, 2. Španělsko 3:15,31, 3. Itálie 3:16,56, 4. Česko (Jakoubková, Antošová, Neffeová, Vařeková) 3:19,14.

Jak je vidět, stavba olympijského veslařského kanálu probíhala i během juniorského MS.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze