Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtvrtý volejbalista vypadl z přípravy

21 2003
Jablonec - Třetina úspěšného českého volejbalového týmu, který se proslavil ve Světové lize, už kvůli zdravotním potížím vypadla z přípravy na mistrovství Evropy. Trenér Pavel Řeřábek nešťastně počítá ztráty: po Léblovi, Obdržálkovi a M. Novotném přišel i Michala Raka, který se rozhoduje, zda s poraněným meniskem půjde na operaci. Včerejší zápas se Srbskem a Černou Horou na turnaji v Jablonci navíc vynechal i Kubala, který si stěžoval na bolesti kolene. Šampionát v Německu začíná už 5. září.

"Nikdy bych nevěřil, že mě u mužské reprezentace může něco takového potkat," svěřil se trenér národního mužstva Pavel Řeřábek, který v minulosti dlouho vedl ženská družstva včetně reprezentačního.

Připouští, že se na katastrofální situaci podepsal náročný program v červnu a červenci, kdy se tým bez speciální přípravy vrhl do bojů ve Světové lize. A jako nováček v soutěži vybojoval senzační čtvrté místo.

"Poprvé jsme poznali ten obrovský balík námahy, fyzické i psychické, který Světová liga přináší," připomíná kouč. "Ale stejně bych řekl, že jde hlavně o shodu nešťastných náhod, protože se sešla zranění s nemocemi."

O Kubalových strastech ještě včera kouč mluvit nechtěl, u ostatních čtyř marodů si nechává malé procento naděje, že start evropského šampionátu stihnou.

Co je trápí...
MARTIN LÉBL: Na dovolené v Egyptě chytil těžkou virovou angínu, ze které se stále zotavuje. "Pořád má vysokou sedimentaci, není možné,aby podstoupil větší zátěž. S tréninkum může začít nejdříve začátkem září," říká lékař české reprezentace Pavel Prášil.

MICHAL RAK: Prasklina menisku jej vyřadila ze závěrečné přípravy na ME, v tuto chvíli váhá, zda podstoupit operaci.

MAREK NOVOTNÝ: Uvolněný šroub z osm let staré operace kolenních vazů způsoboval bolestivé otoky stehna, a musel být operativně odstraněn. "Operován byl už před týdnem, nyní má speciální rehabilitační program, jeho start na mistrovství není teoreticky vyloučen,"říká lékař.

PŘEMYSL OBDRŽÁLEK: Vypadl z přípravy kvůli drobnému vyhřeznutí plotýnky, po individuální rehabilitační přípravě se příští týden přidá k mužstvu.

Lékař českého týmu Pavel Prášil je skeptičtější: "Lébl je beznadějný, start Marka Novotného a Raka je teoreticky možný, ale nebudou mít moc času na trénink, Obdržálek by turnaj mohl odehrát, záleží na trenérech, jestli ho bez přípravy vezmou."

Nejvíc zamotaný je v tuto chvíli případ blokaře Michala Raka. Doktor Prášil mu doporučil operaci poškozeného menisku, ale hráč sám váhá. "Věřím, že zákrok nebude nutný," doufá blokař, který v létě přestoupil z Odolena Vody do Trenta v italské první lize. Nyní čeká na konzultace s dalšími odborníky a bojuje s rychle ubíhajícím časem. "Kdyby šel na artroskopii hned, jistá malá naděje, že Evropu stihne, by tu byla," myslí si Prášil. Hráč chce na šampionát i bez operace. "Ve hře jsou tři dny, ty se snad dají obětovat," věří Rak.

Kritická situace v reprezentaci je přitom právě na bloku, kde vedle Raka chybí i týmová jednička Martin Lébl. "Zůstane po nich velká díra, oba byli důležití jak pro útok, tak v obraně," tuší kapitán národního týmu Ivo Dubš. "Jednoho zastoupí Staněk, který je schopen odvádět stejně výbornou práci, ale druhé místo je nejisté," dodává.

Na turnaji v Jablonci trenér zkouší bývalého Rakova kolegu z Odolena Vody Jiřího Krále. Uvažovalo se i o přesunutí Kubaly z místa smečaře na blok, ale to zatím komplikují náhlé zdravotní lapálie. "K mužstvu se přidá Michal Sukuba," rozhodl trenér Řeřábek.

Aktuální kádr
Nahrávači: Zapletal, Ticháček, (v záloze je Malčík). Blokaři: Staněk, Král, čeká se na Sukubu, (v záloze je smečař Kubala). Smečaři: Dubš, Pláteník, Kubala, Štokr. Univerzálové: J. Novotný, Popelka, Polák. Libero: Kryštof

Liberecký blokař bude po Královi, Kryštofovi, Popelkovi a Štokrovi už pátým novým hráčem, který přichází do kádru finalistů Světové ligy. "Zatím kolektiv šlape, mladí si v něm ještě hledají své místo, ale máme dost času, abychom se dali dohromady," myslí si Dubš.

Problém může nastat i v souhře: "Středoví hráči byli s nahrávačem sehraní, a on si mohl dovolit dát jim míč i z horší přihrávky. To teď nepůjde, ale volejbal je kolektivní sport, a my se s tím musíme vypořádat."

První těžkou zkouškou pro volejbalové nováčky je jablonecký turnaj Kooperativa Cup, a trenér zatím může být spokojen. V úterý tým vyhrál 3:2 nad Francií, včera prohrál až v tie-breaku se Srbskem-Černou Horou 2:3. "Těší mě, že se mladí hráči chytili, a tým neztratil bojového ducha. S dvěma vyhranými sety proti olympijským vítězům jsem spokojen."

V Jablonci má Řeřábek v tuto chvíli dvanáct hráčů včetně zraněného Kubaly. Rak je v Praze a čeká na lékařské konzultace, Sukuba se k týmu připojí později. V záloze pak už zůstává jen nahrávač z Odolena Vody Malčík, další nové hráče povolat nelze. "Už v červenci jsme nahlásili soupisku s osmnácti jmény širšího kádru pro mistrovství Evropy, a další nelze dopsat," říká trenér.

Bezpředmětné jsou proto například úvahy o nové domluvě s Jiřím Novákem, který se národního týmu pro tuto sezonu vzdal.

Trenérům nezbývá než spoléhat na mladíky a věřit v zázrak, který by některého z marodů ještě vrátil do hry. "Marek Novotný s Obdržálkem mají zájem vrátit se do přípravy, oba věří, že se ještě před mistrovstvím Evropy dostanou do formy. Mojí povinností je to zkusit a dát jim šanci," říká kouč.

Oba rekonvalescenti se k týmu připojí ve středu, kdy se hráči po dvou dnech volna sejdou k další fázi přípravy.

"O blokařích rozhodují lékaři, mně nezbývá než čekat na jejich doporučení," uzavírá Řeřábek.

Čas do šampionátu se rychle krátí, zbývá dnešní zápas s Ruskem na Kooperativa Cupu, nedělní přátelský duel v Jablonci s Francií a příští týden dva souboje s Finskem. V úterý 2. září se reprezentace sejde před odletem do Německa, a v pátek už sehraje první zápas evropského šampionátu proti Itálii.

Z reprezentace už vypadli čtyři hráči, kteří patřili ve Světové lize k největším oporám...Najdete na iDNES.czmobilní verze