Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalisté Pardubic rozhodli, utahali svitavského lídra Marka

Lamb Autrey (uprostřed) z Pardubic mezi Romanem Markem (vlevo) a Pavlem Slezákem ze Svitav. | foto: Martin Veselý, MAFRA

24 2017
Vzdorovali, co to šlo, ale před favoritem se museli sklonit. Svitavští basketbaloví Tuři podlehli v historicky prvním derby-čtvrtfinále pardubické Bekse 1:4 na zápasy; vítěz série v dalším kole play-off změří síly s Děčínem.

Pár minut před závěrečnou sirénou sobotního pátého čtvrtfinále mezi Pardubicemi a Svitavami celý zápas mohutně povzbuzující kotel Turů spustil známou pohádkovou písničku „Není nutno“. A vzápětí přidal: „Pro nás jste mistři!“

Pivot Roseboro: Nehráli jsme to, co jsme chtěli

Byl s přehledem nejlepším střelcem pátého basketbalového čtvrtfinále v Pardubicích, do koše domácí Beksy nasázel 23 bodů. Ale to svitavského pivota Bretta Roseboroa po porážce 62:90, která znamenala vyřazení jeho Turů z play-off, hřálo pramálo. Zklamání na něm bylo evidentní - na tiskovce ze sebe jen těžko soukal slova.

„Pardubice byly od začátku agresivnější než my. Hrály nás od míče, nemohli jsme se dostat do našich útočných systémů. Výběr střeleckých pozic nebyl dobrý a nehráli jsme to, co bychom chtěli. Naše opory se trápily,“ vypočetl 25letý Američan.

Zvyknout si na Beksu, jež na rozdíl od Turů nehrála v nastavbové skupině A2, ale v elitní A1, prý jeho mužstvu trvalo zhruba dva první zápasy série. „Sám jsem proti jejich pivotům hrál už loni, měl jsem s tím dost zkušeností a věděl, co očekávat. Ale nemyslím si, že jsem svému týmu pomohl tak, jak by bylo potřeba,“ kývl Roseboro.

Byl to neklamný znak toho, že pouť svitavského týmu v letošním play-off končí; domácí Beksa měla náskok převyšující dvacet bodů a její postup do semifinále proti děčínským „Válečníkům“ už nemohlo nic ohrozit. Po dalším výborném představení vyhrála 90:62, což následně ocenil ovacemi vestoje zbytek haly Dašická.

„Chtěli jsme hlavně dobře začít, aby si Svitavy ani nepomyslely, že tu mohou vyhrát. To se nám povedlo,“ řekl k pátému duelu rozehrávač Beksy Viktor Půlpán. „Poučili jsme se z třetího a čtvrtého zápasu ve Svitavách a dotáhli to i díky fanouškům, kteří byli skvělí,“ pokračoval Půlpán.

Poločas byl o patnáct pro přesně střílející Beksu a rozdíl ve skóre po pauze dál narůstal. Z Turů navíc rychle vyprchávala energie.

„Roman Marko (rozehrávač Turů) už teď tahal nohy a měl toho plné zuby. Ell (trenér Beksy Levell Sanders) na něm točil tři čtyři rozehrávače, kteří ho prostě utavili. Basketbal je dneska hra středních rozehrávačů, ať chceme, nebo ne. Pardubice měly pět hráčů, kteří mají dobře zvládnutý pick’n’roll (varianta hry s uvolněním hráče za pomoci clony), a my máme takové tři. To je v té rotaci limitující,“ uvedl kouč Svitav Lubomír Růžička.

Fotogalerie

„Ve čtvrté čtvrtině už bylo na Svitavách vidět, že jsou docela unavené,“ všiml si Půlpán. „Roman Marko toho musí mít dost, nedokážu si to představit. Střídalo se na něm strašně moc hráčů, musel to mít šíleně těžké. I to bylo klíčové, že se do ničeho nedostal. Sérii hodně ovlivnilo, že jsme ho nenechali extra vyniknout a tvořit pro tým,“ mínil.

Kouč Sanders soupeři vysekl poklonu. „Byl jsem v několika týmech, kde se během sezony vyměnil trenér, a není jednoduché se s tím srovnat. Svitavám se to povedlo,“ připomněl „jízdu“ Turů nadstavbovou skupinou A2.

„4:1 na zápasy vypadá na jasnou záležitost, ale jednoduché to určitě nebylo. Svitavy jsou nebezpečný tým, klidně by mohly být i ve skupině A1. Nechtěli jsme je nechat hrát jejich hru, střílet trojky, hrát rychlý protiútok. Cílem bylo dostat je pod maximální tlak. Většinou se to dařilo,“ dodal Sanders spokojeně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze