Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na čtverné hraně v čase divů. Co ještě vydrží těla krasobruslařů?

WOW! 22letý japonský krasobruslař Juzuru Hanju překonal ve volné jízdě vlastní světový rekord v počtu bodů a z 5. místa vystoupal ke zlatu. | foto: Reuters

3 2017
Revoluce. Začátek nové éry. Čtverný festival. Jumpingmania. Čas divů. I takové výrazy zazněly. Komentátoři a experti žasli, co se během mistrovství světa krasobruslařů dělo na helsinském ledu. Po 22 čtverných skocích v krátkém programu mužů jich přišlo dokonce 36 ve volných jízdách!

Osmnáctý Michal Březina finále neuvěřitelného závodu viděl z tribuny. „Nikdo z nás, co jsme to sledovali, nechápal, co se na ledu vlastně děje,“ říkal potom pro Českou televizi.

Sedmnáctiletý Nathan Chen, mistr USA, se jako první pokusil dokonce o šest „čtveráků“ v jediné jízdě. V průběhu sezony jich zvládl dvacet v řadě, aniž by chyboval. V sobotu však dvě chyby udělal.

Juzuru Hanju ve volné jízdě na mistrovství světa v Helsinkách.
Juzuru Hanju ve volné jízdě na mistrovství světa v Helsinkách.

ŠAMPION. Juzuru Hanju ve volné jízdě na MS v Helsinkách a při pohledu na známky.

Světovým šampionem je 22letý Japonec Juzuru Hanju. Kouč Brian Orser nadšeně mlátil do mantinelu při jeho impozantní jízdě a po ní pronesl jediné slovo: „Wow.“ S 223,20 bodu za volnou jízdu překonal Hanju vlastní světový rekord a z 5. místa v poločase soutěže vystoupal ke zlatu.

Stříbro má Japonec Šoma Uno a bronz Číňan Ťin po-jang, dva devatenáctiletí. Přičemž všichni medailisté zvládli čtyři čisté čtverné skoky.

Nová vlna Asiatů a Američanů s asijskými kořeny přenáší krasobruslení do vyšší dimenze – a zavalila i obhájce titulu Španěla Javiera Fernándeze a trojnásobného šampiona z let 2011–13 Kanaďana Patricka Chana. Ti skončili čtvrtý a pátý.

01.dubna 2017 v 16:09, příspěvek archivován: 02.dubna 2017 v 23:05

Wonderful moment at World Championship2017 ☺️ #YuzuruHanyu #ShomaUno #Helsinski2017 https://t.co/b2NqBX0fal

Kdysi se tvrdilo: Čtverný skok odděluje na ledu muže od chlapců. Nyní ale chlapci zanechávají muže za sebou ve čtverném oparu.

„Skákají najednou i čtverné lutzy a flipy, o kterých má generace ani nepřemýšlela, že by je mohla zkoušet,“ říká Březina. Jak dodává Patrick Chan: „Ti mladí kluci vstanou z postele a na první dobrou předvedou čtveráka. To já nemohu. Musím postupovat metodicky a dlouhodobě.“

Kanaďan v 26 letech chápe, že aspoň částečně je nutné plout s proudem, ale zároveň tvrdí: „Nebudu se pokoušet o čtyři čtveráky ve volné. Nechci skončit ve čtyřiceti na operaci kyčle. Je ještě spousta věcí, co chci v životě zkusit. Třeba parašutismus a skálolezení.“

Nikdo neví, co kaskáda čtverných skoků, jimiž se jejich autoři (možná) dotýkají samých limitů lidského těla, s nimi provede.

„PRO navyšování čtverných pokusů hovoří nadšení z toho, co vše lze skočit,“ říká Chan. „PROTI je naopak nejistota, co se stane s našimi těly, když je doženeme až na samou hranu. Jaké ničivé následky to může mít, zjistíme až za nějaké tři nebo čtyři roky.“

Titulek listu Toronto Star se ptá: „Přichází čtverná četa, nebo čtverná sebevražda?“

Ti starší věří, že budoucnost krasobruslení nebude jen o počtech skoků se čtyřmi otáčkami. „Když jich máte v jízdě pět, vytrácejí se vám spojovací prvky,“ tvrdí umělec na ledu Chan.

02.dubna 2017 v 12:06, příspěvek archivován: 02.dubna 2017 v 23:03

Been an honour skating to music composed by a great friend! @Rad85E “A Journey” will be available for download starting April 1st on iTunes. https://t.co/DnUxGjAJuK

Též showman Fernández ujišťuje, že nemíní bezmyšlenkovitě přidávat další čtveráky: „Kdybych to udělal, přidám tím i riziko a uberu bruslení. Radši se pokusím zachovám rovnováhu na té nejvyšší možné úrovni. Jestliže budete mít obtížné skoky, ale nebudete při tom dobře bruslit, neměli byste končit mezi prvními. Pokud bychom o tuto bruslařskou část našeho sportu přišli, přijdeme o všechno.“

Reportéři odmění na tiskové konferenci jeho slova potleskem.

A co funkcionáři a rozhodčí? Kam nasměrují kormidlo krasobruslení?

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze