Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtrnáctiletý golfový vítěz se sám diskvalifikoval, vzal si hůl navíc

Golfové hole - ilustrační. | foto: Profimedia.cz

3 2010
Jen několik hodin trvala radost Zacha Nashe z vítězství na srpnovém juniorském turnaji v americkém Wisconsinu. Pak se rozplakal, vzal medaili a poslal ji zpátky pořadatelům. Věděl, že musí diskvalifikovat sám sebe.

Kdyby se na věc přišlo ještě na hřišti, uplatili by organizátoři Milwaukee County Parks Tour Invitational vůči čtrnáctiletému hráči pravidlo, známé jako 4 - 4.

Podle něj je každý golfista, jenž má v bagu nepovolený počet holí, penalizován dvěma trestnými ranami na každé jamce, kterou takto vybaven odehrál, ale s maximálním počtem čtyř trestných ran.

Jenže na místě si nikdo ničeho nevšiml. Nash odjel s prarodiči domů a svým výsledkem se chlubil na potkání, až se setkal se svým tréninkovým patronem v Rivermoor Golf Clubu, jímž je anglický profesionál Chris Wood.

Právě on se mladíka zeptal, čí hůl to má v bagu. Nash odpověděl, že je kamarádova, načež Wood reagoval: "To znamená, že jich máš patnáct." Na golf je však povoleno vzít si maximálně čtrnáct holí.

V tu ránu Nashovi došlo, jak se provinil, a na místě mu vytryskly slzy. "Věděl jsem hned, že bych s tím nemohl žít a medaili si ponechat," citovala teenagera agentura AP. Historka vyšla na veřejnost v první den nového školního roku.

Golfové hole- ilustrační.

Zpětně nemohlo být pravidlo 4 - 4 vůči vítězi uplatněno, on ale věděl, že podepsal nesprávnou skórkartu, což znamená diskvalifikaci z turnaje.

Wood svému protežé pomohl oznámit vše rodičům a sám mladík zatelefonoval řediteli wisconsinské sekce PGA, pod kterou turnaj spadal. "Myslím, že většina lidí by se snažila ve své mysli sama sebe ospravedlnit," komentoval Angličan uznale chování mladšího tréninkového partnera.

Ten prý před dalším turnajem třikrát přepočítal hole v bagu, než se postavil na první odpaliště.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze