Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtrnáctiletá, ale jak umí skákat

18 2000
M l a d á B o l e s l a v - Ve skokanské jistotě na domácím ledě zjev přímo pohádkový, tenhle čtrnáctiletý talent, spíš pořád žabec z Náchoda.
Ve skokanské jistotě na domácím ledě zjev přímo pohádkový, tenhle čtrnáctiletý talent, spíš pořád žabec z Náchoda. Nová krasobruslařská mistryně republiky Lucie Krausová, žádná křehotinka, ale výbušný sportovní typ, nasázela na plochu pět trojitých skoků včetně lutze s čistotou záviděníhodnou i pro vítěze v závodě mužů Lukáše Rakowského, jenž se zdaleka tak suverénním skokanem neukázal. Šampionátu bohužel chyběla hlavní okrasa, sportovní dvojice Kateřina Beránková s Ottou Dlabolou, doléčující se kotník partnerky to nedovolil. I psychickou odolnost předvedla nová mistryně poté, co hned v úvodním dvojitém axelu široce přistála na obě nohy. "Nic se neděje, musím zabojovat," umiňovala si. Vydržela i se silami, jako juniorka zvládla volnou jízdu dospělých, která je o půl minuty delší. "Dosud nikdy jsem tak dlouho nejela." Ač domácí mistryní, na evropský šampionát nesmí, nedosáhla dosud věkového limitu patnácti let. Její trenérka Eva Hortlová, která kdysi naučila skákat nynější tanečnici v revue Lenku Kulovanou, nad přísnou regulí neúpí. "Nic nejde uspěchat, je to pořád dítě, na Evropě by se měly ukazovat ženské." Jediná opravdu vyzrála bruslařka s tanečním smyslem pro hudbu, Veronika Dytrtová, se skokansky záhy rozsypala. Z dvojitého axela na počátku jízdy dostala strach, vykreslila pouze jednoduchého a z moře nejistoty se jí podařilo vylovit všehovšudy jediný trojitý skok. "Mávnutím proutku hned jiného člověka neudělám," připomněl trenér Vlastimil Burian její vlekoucí se skokanské potíže. "Pro Veroniku je pojistkou její nervozity doskok na obě nohy." Na evropském šampionátu tak bude reprezentovat Lenka Šeniglová, byť předvedla pouze dva trojité skoky, salchowa nezvládla. "Na Evropě to ale musím dokázat, aspoň bych měla postoupit z kvalifikace," umiňuje si. Trojitý axel, král skoků, pokud pomineme čtverné kreace, je stále nedostižným snem pro mistra Rakowského. Ač jej zvládá v tréninku, při volné jízdě skončil v pádu. "Někdy ho umím, někdy ho zase ztratím," říká. Také má přání prosadit se na evropském šampionátu z kvalifikace do závodu. "Ale bez trojitého axela, co tam budu dělat?" Stejně jako Rakowski zvládl šest trojitých skoků i další objev mistrovství, čtrnáctiletý Tomáš Verner. "Ještě umím něco talenty naučit," tvářila se spokojeně trenérka Vlasta Kopřivová. "Rychlost i výška skoků je u Tomáše obdivuhodná."

Muži: 1. Rakowski (LR Cosmetic Ostrava) 1,5, 2. Verner (BK České Budějovice) 3,0, 3. Šrom (SKK Karviná) 4,5, 4. Hotárek 6,5, 5. Matějka (oba Stadion Brno) 7,0, 6. Diviš (Auto Škoda Mladá Boleslav) 9,0.

Ženy: 1. Krausová (Kraso Náchod) 1,5, 2. Šeniglová (Stadion Brno) 3,5, 3. V. Dytrtová (Auto Škoda) 4,0, 4. Úlehlová (KK Pardubice) 7,0, 5. Hudziecová (Oceláři Třinec) 7,0, 6. Merkvartová (Náchod) 10,5.

Taneční páry: 1. Kovalová, Szurman (OKK Ostrava) 2,0, 2. Morávková, Procházka (Stadion Brno) 4,0, 3. Kvarčáková, Jandejsek (OKK Ostrava) 6,0.

Sportovní dvojice: 1. Krutská, Sedlmajer (USK Praha) 1,0, 2. Zlatohlávková, Štefl (Stadion Brno) 2,0.

Nominace na lednové mistrovství Evropy v Bratislavě: Rakowski, Šeniglová, tance: Kovalová, Szurman, sportovní dvojice: Krutská - Sedlmajer, Beránková - Dlabola.

Autor:


Témata: Tomáš Verner
Najdete na iDNES.czmobilní verze