Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čtenáři odmítli nové městské muzeum

22 2000
Jižní Čechy -
Českobudějovičtí radní chtějí vybudovat městské muzeum. Expozici, která by měla připomínat dějiny Budějovic, by chtěli naplnit sbírkami z depozitářů Jihočeského muzea. Členové kulturní a památkové komise navrhují koupit od soukromých vlastníků Přední mlýn a expozici vybudovat v jeho prostorách. Majitelé si přitom objekt cení asi na deset milionů korun, další desítky milionů by pohltila rekonstrukce. Čtenáři, kteří včera volali na redakční horký telefon, považují speciální expozici věnovanou dějinám města za zbytečnou. Obhajoval ji pouze jediný hlas - člen památkové komise architekt Jiří Brůha, který patří k autorům záměru.

Vladimír Kopřiva, České Budějovice: Je úplně zbytečné, aby byla muzea v každém i sebemenším městě a obci. Přestože si je obce platí samy, tak určitě mají šanci čerpat nějaké dotace a příspěvky od státu, a to je potom zbytečné plýtvání penězi. Pokud mají Budějovice regionální muzeum, je budování speciální expozice zcela zbytečná záležitost a hlavně drahá. A co se týká záměru vybudovat ho v Předním mlýně - jsou to jen moje dohady, ale musím se ptát: Kdo z propagátorů myšlenky je přítel nebo příbuzný vlastníků? A kdo bude mít největší prospěch z rekonstrukce Předního mlýna?

Jan Řehoř, České Budějovice: Muzeum tu rozhodně nechybí. Lidi nechodí ani do Jihočeského muzea, ani do Muzea koněspřežky, tak proč budovat další. Bylo by zcela zbytečné, jako bylo Muzeum ROH. Přední mlýn bych zboural a na jeho místě postavil pořádné parkoviště se slušnými veřejnými záchody a občerstvením. Rozhodně by to byla užitečnější investice než do rekonstrukce té zchátralé budovy.

Jiří Brůha, České Budějovice: Ta otázka není zcela dobře položená, protože neříká, že jako muzeum by měla sloužit pouze část Předního mlýna. V podkroví by mohly být například byty, v přízemí komerční využití. Mohly by tu být kuželkářské dráhy, planžet na šerm nebo prostor na kolečkové bruslení. Přední mlýn by měl žít po celý den. Zvláštní městskou expozici navrhujeme proto, že Jihočeské muzeum dějiny města zatím opomíjelo.Autor:


Témata: bruslení
Najdete na iDNES.czmobilní verze