Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stát pořád bere sport jako nepřítele, postěžoval si šéf Jansta

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta hovoří na valné hromadě, která se konala v Nymburku. | foto: ČTK

13 2017
Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta tvrdí, že za kritickou situaci s pozastaveným financováním sportu kvůli dotační aféře mohou politici. Řekl to na valné hromadě unie v Nymburku.

Sport si po pádu Sazky znovu získal renomé a navýšení státních prostředků, ale nyní se Jansta obává, že se na něj znovu bude hledět skrz prsty. „Budou ukazovat: Vidíte, sport je žumpa! Nezavinil to ale sport, ale politici,“ uvedl Jansta.

„Sport je v bublině, která se koulí a nikdo ji nechce rozmáčknout, abychom vyšli a stali se důstojným partnerem státu. Sport přitom ukázal, že když odstaví funkcionáře, kteří zašantročili majetky (po pádu Sazky), tak je schopen fungovat,“ dodal.

Sportovní svazy a jednoty dosud nedostaly finanční prostředky na svoji činnost, kterou měly obdržet do konce března. „To se ještě nestalo,“ řekl Jansta. „Jsou přijaty rozpočty svazů a klubů, které mají závazky. Ty jsou ohroženy, jak to budou plnit. Bude se škrtat a může dojít k závažné situaci.“

Ministryně školství Kateřina Valachová nejdříve nevyplácela zálohy s odůvodněním, že řešila nesrovnalosti v úseku sportu. Začátkem května pak policie zatkla předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu a náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou kvůli podezření, že domlouvali rozdělování peněz na investice.

Poté Valachová zastavila vyplácení úplně. V pátek přislíbila, že v června budou vyplaceny zálohy ve výši minimálně poloviny loňské dotace.

„Ministryně má zasáhnout personálně a ne trestat sport. Nemůže být postižen sport jako celek,“ řekl Jansta, kterého policie rovněž vyslechla.

Problémem podle Jansty je fakt, že odbor sportu na ministerstvu je nedostatečně personálně obsazen. „Předloni jsme pořádali konferenci Sport = nepřítel státu, a teď se zdá, že sport je pořád nepřítelem státu. I když se hodně udělalo, tak úseku sportu chybí odborníci. Jednoduše nám chybí institucionální zastoupení sportu, aby nevznikaly různé kauzy. Vždy může přijít selhání jednotlivce, jde o velké peníze, ale nemáme zastání, své jasné představitele a teď se to ukázalo,“ řekl Jansta.

Podle něj se na ministerstvu školství těžko jedná o zkvalitnění odboru sportu a nastavení pravidel kvůli častým výměnám ministrů. „Od roku 2012 jsem předsedou ČUS a zažil jsem už šest ministrů, pět náměstků pro sport a čtyři vedoucí oddělení pro sport. Jak to má fungovat, když je diskontinuita? Ohrožení fungování českého sportu je ze strany státu. Že se stanou chyby jednotlivce, že zklame, tím nesmí být ohrožen systém a to tady je,“ uvedl Jansta.

V ČUS funguje registr sportovců i nemovitostí na internetu a Jansta míní, že jeho organizace (nástupce ČSTV) udělala vše pro zprůhlednění sportu. „Teď je na řadě stát. Stát pokulhává a teď se to ukázalo v plné nahotě,“ uvedl šéf unie.

Podle Babiše si sport zaslouží vlastní agenturu

Na valné hromadě České unie sportu v Nymburku nechybí ani stále úřadující...

Sport si podle ministra financí Andreje Babiše zaslouží samostatnou agenturu mimo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Místopředseda vlády to řekl na valné hromadě České unie sportu v Nymburku.

Sport je v současné době částečně ochromen kvůli dotační aféře a nevyplaceným finančním prostředkům z ministerstva školství, které měly svazy, jednoty a servisní centra v regionech obdržet do konce března.

Babiš před delegáty valné hromady připustil, že sport neprožívá dobré období. "Vzhledem k té kauze, která se stala na ministerstvu školství, je to velice negativní," řekl předseda hnutí ANO.

Je přesvědčen, že český sport si zaslouží samostatnou agenturu. "Je potřeba udělat inventuru všech sportovních zařízení, protože tam je obrovský deficit. Je potřeba investovat obrovské miliardy, navýšit provoz, udělat z toho agenturu, která nebude v rámci MŠMT. A zásadně změnit rozdělování peněz," uvedl Babiš.

Představitelé sportu usilují už delší dobu o silnější pozici ve státní správě a vznik vlastního ministerstva. Podle Babiše je jedno, jestli půjde o agenturu nebo ministerstvo sportu. "Já v tom nevidím žádný rozdíl. Pokud bude agentura pro sport, která bude přímo pod premiérem, tak jde o to, aby to měli v rukách přímo sportovci a ne nějací lobbisti, kteří to tam rozdělují zezadu. To není možné," řekl.

V dotační kauze jsou mezi obviněnými fotbalová asociace a její předseda Miroslav Pelta. Důvodem má být sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. "Fotbalisti to jednoduše podělali," řekl Babiš. "Není možné, když v minulosti některé vlády rozdělovaly peníze v nějakém baru v Intercontinentalu, aby se teď peníze rozdělovaly v nějakém bytě. To je pro mě nepřijatelné a skandální," komentoval případ zneužívání dotací.

Přesto si Babiš myslí, že by fotbal měl finance na provoz klubů a mládeže od státu obdržet. "Já nevím, jak peníze tečou, jestli by šlo svaz vynechat a dát to přímo klubům, sportovcům. To by bylo nejlepší řešení," uvedl.

Pro sport je letos ve státním rozpočtu vyčleněno šest miliard korun, příští rok by se měla částka zvýšit na 7,5 miliardy. Cílem je v budoucnu dosáhnout dvanácti miliard. "To je na provoz minimum," řekl Babiš. "Uvidíme, jak to bude po příštích volbách, kdo bude ve vládě. Já můžu jenom přát sportovcům, aby konečně měli ve vládě někoho, kdo bude peníze rozdělovat spravedlivě," dodal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze