Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skoky, zkratky a triumf Cinka. Horská kola v Peci byla světová

Ondřej Cink | foto: Petr Lemberk, MAFRA

7 2014
V Peci pod Sněžkou se jelo čtvrté pokračování pětidílného seriálu Českého poháru v cross country na horských kolech. Okruh splňoval světové parametry a při neúčasti olympijského vítěze Kulhavého suverénně zvítězil mistr republiky Cink.

Jen co Krkonoše překonala „extrémistická karavana“ tisícimílařů, kteří putují z nejzápadnějšího cípu republiky až k hranicím Slovenska s Ukrajinou při ultramaratonu Craft 1000 Miles Adventure, Pec pod Sněžkou zažila další bikové závody, tentokrát nejužší špičky v cross country.

Je pravda, že chyběl čerstvý mistr světa v maratonu a olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, avšak lesk Českého poháru, jehož trať v Peci v mnohém splňovala i normy poháru Světového, jeho neúčastní neutrpěla. V první řadě to potvrdil 3,4 kilometru dlouhý okruh.

Pořadatelé pro pátý pohárový závod v Peci přichystali několik změn, jež se osvědčily i ve světové konkurenci. Na sjezdovce Javor přibyl umělý skok a v lesním úseku bylo oproti minulým rokům několik variant průjezdů včetně nových překážek.

„V trénincích sice bylo několik pádů, ale v závodě už vše perfektně klapalo. Myslím, že všechny změny přispěly k atraktivitě a trať byla zajímavá pro diváky i závodníky. Snažili jsme se přizpůsobit nejnovějšímu trendu ve Světových pohárech,“ řekl ředitel závodu Jan Slavíček.

Bolí mě nohy, stěžoval si Cink

Důkaz o prestiži krkonošského poháru podalo i 320 přihlášených borců z pěti států, ale hlavně výsledky. Stylem start-cíl suverénně vyhrál Ondřej Cink (Multivan Merida), který o více než minutu zdolal nedávného bronzového medailistu z mistrovství Evropy Jana Škarnitzla, o další minutu zpět byl Filip Eberl a až čtvrtý dojel po čtyřech závodech průběžně vedoucí biker pětidílného seriálu Tomáš Paprstka.

„Překvapivě jsem si to užil, bolely mě na startu nohy a necítil jsem se moc dobře, ale asi to je forma,“ smál se v cíli Cink, který bude za dva týdny obhajovat domácí titul. „Čekal jsem, že se mnou pojede Honza Škarnitzl, ale najednou jsem měl půl minuty. Věděl jsem, že mám velký náskok, proto jsem si dovolil v posledním kole už zvolnit,“ dodal Cink.

„Jelo se mi dobře, ale zase ne tolik, abych mohl jet s ním,“ oddychoval po závodě druhý Jan Škarnitzl. „Konkurence byla opravdu výborná. Cink se vrátil do formy, kterou měl na začátku sezony, nárůst formy prokázal rovněž třetí Eberl, ale Tomáše Paprstku by o celkové vítězství v poháru mohl připravit snad už jen nějaký defekt nebo pád,“ netajil optimismus Slavíček, který je kromě ředitele závodu také šéfem stáje Remerx Merida Kolín.

„Chtěl bych udržet vedení a dotáhnout to do vítězného konce,“ potvrdil Paprstka, jenž se v letošním roce stal vítězem cyklokrosového poháru a může se stát prvním cyklistou české historie, který získá double.Najdete na iDNES.czmobilní verze