Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Desetkrát se zatoč. A pak teprve střílej! Narodil se Crazy Cross Biatlon

Crazy Cross Biatlon, vynález sportovních nadšenců z Řečice a okolí, si během IBU Cupu v Novém Městě na Moravě vyzkoušelo několik stovek fanoušků. Dostali i startovní čísla. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

11 2016
Zatímco na velké střelnici v novoměstské Vysočina Areně bojovali závodníci z 35 zemí o body do IBU Cupu, na malé mobilní střelnici vedle tribun se odehrávalo celý víkend úplně jiné klání - Crazy Cross Biatlon.

Střelbu ze vzduchovky si na vlastní kůži mohli vyzkoušet také diváci. A rozhodně je nečekal lehký úkol. „Po startovním výstřelu zapíchněte prst do kuželu, desetkrát se otočte, pak zalehněte a střílejte. Pak znovu deset otoček a střílejte vestoje,“ hlásil organizátor klání Leoš Škorpík.

Spousta diváků úplně ztrácela rovnováhu a měla problém trefit ke stavu. Natož pak zamířit a ze vzdálenosti dvanácti metrů „vybílit“ terče o průměru 48 a 63 milimetrů.

Zatímco pro některé soutěž skončila fiaskem, Antonín Trojan spotřeboval na deset trefených terčů pouze jedenáct diabolek.

„Náboj navíc jsem použil jen při střelbě vestoje. Přitom jsem vzduchovku nedržel aspoň pět let, snad někde na pouti. Nejhorší určitě bylo točení kolem kuželu,“ okomentoval svůj skvělý výkon fanoušek z Třebíče.

„Přijeli jsme fandit s rodinou. Loni se nám líbilo na Světovém poháru, byli jsme zvědaví, jak to půjde mladým závodníkům,“ dodal.

„Bláznivý“ biatlon si vyzkoušela také Adéla Sedláčková z Hlinska. „Ležka dobrá, vestoje už to bylo horší, klepalo se mi všechno. Je opravdu těžký se motat dokola a pak mířit na terč,“ uznala. Dohromady sestřelila šest terčů.

Ale že by závodníkům po vlastním zážitku na střelnici prominula horší střeleckou formu? „Kdepak, nebudu to vnímat jinak, oni mají natrénováno,“ vzkázala pobaveně reprezentantům.

Svérázná soutěž je vynálezem sportovních nadšenců z Řečice a okolí. Právě obec na Novoměstsku, které se přezdívá Mexiko, proslula při světových akcích v Novém Městě svým fanklubem v sombrerech a pončech. „Já sombrero nosit nemůžu, protože patřím mezi ty druhé, co nejsou z Řečice,“ vysvětloval s úsměvem Leoš Škorpík.

Zato se mohl pochlubit svým výsledkem. Soutěž zvládl v čase 3:05. „Dělával jsem Dukelské závody (předchůdce dnešního biatlonu). Kdysi na učňáku jsem vyhrál mistrovství republiky,“ zavzpomínal. S vlastním vynálezem jezdí parta z Mexika po různých akcích. A na léto chystá další ročník cross biatlonu na domácí půdě.

Autor:


Témata: Vysočina
Najdete na iDNES.czmobilní verze