Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Coulthard využil Schumacherova defektu

3 2000
M a g n y C o u r s - Vítězství jezdce stáje McLaren Skota Davida Coultharda a druhé místo jeho kolegy Fina Miky Häkkinena ve Velké ceně Francie zdramatizovalo situaci v průběžném pořadí seriálu. Navíc vedoucí muž klasifikace Michael Schumacher z Německa pro poruchu svého ferrari nedojel. Ztráta druhého Coultharda na první místo je po devíti závodech dvanáctiobodová, pojede se ještě osm Velkých cen.
Vítěz pěti letošních Grand Prix Schumacher, startující na okruhu v Magny Coursu z nejvýhodnější pozice, se po úvodních metrech ujal vedení a záda mu kryl druhý jezdec týmu Ferrari Rubens Barrichello z Brazílie, jenž se díky vynikajícímu manévru posunul vpřed ze třetí pozice. Mclareny jezdily v závěsu, Coulthard na třetím a Häkkinen na čtvrtém místě.

Němec si v čele začal vytvářet náskok, postupně až osmisekundový. Pořadí se nezměnilo ani po první sérii zastávek v boxech, zbylé pole na vedoucí čtveřici nemělo nárok a někteří závodníci v technicky náročných pasážích vinou jezdeckých chyb vypadávali.

Prvním byl Ricardo Zonta ze stáje BAR, následovali ho Johnny Herbert s jaguarem, Jos Verstappen s arrowsem, Gaston Mazzacane na minardi, Alex Wurz s benettonem a Pedro de la Rosa, druhý muž týmu Arrows.

První důležitá změna v pořadí se udála v 26. kole, kdy Häkkinen předjel Barrichella, ale nejdramatičtější chvíle francouzské Grand Prix přišla až v kole čtyřicátém, kdy Coulthard podruhé zaútočil na Schumachera, jehož mezitím dojel. Skotský závodník si v pravotočivé zatáčce vybral vnitřní stopu a tísněn svým protivníkem musel pravými koly přejet obrubník. Polovinou vozu se krátce ocitl mimo trať, jenže ve výjezdu byl rychlejší a Schumacherův pokus zabránit předjetí vedl k lehkému ťuknutí vozů o sebe. Oba však vyvázly nepoškozené a nový vedoucí jezdec závodu  Coulthard se Němci začal rychle vzdalovat.

Pořadí vydrželo i poté, co všichni piloti absolvovali druhou zastávku v depu, jen Barrichellova ztráta na čtvrtém místě narostla. Mechanici měli problémy s nasazením pravého předního kola a zdrželi brazilského jezdce téměř sedmnáct vteřin.

Na Schumachera začal dotírat i Häkkinen, několikrát naznačil, že ho hodlá předjet, ale k manévru se neodhodlal. Druhé místo mu přenechal Němec sám, neboť když v 59. kole před zatáčkou prudce dobržďoval, jeho vůz se na silnici nebezpečně rozkmital. Krátce nato se z auta začalo kouřit, vedoucí muž průběžného pořadí výrazně zpomalil a nakonec odstavil porouchaný monopost mimo trať.

Zbytek závodu až do posledního, dvaasedmdesátého kola odkroužily formule bez výrazných změn v pořadí. Když se Barrichello snažil dojet Häkkinena, udělal dvě chyby, po nichž se ocitl vedle trati. Poté se soustředil na to, aby uhájil v klidu třetí místo, což se mu podařilo.

Čtvrtý dojel bývalý mistr světa Jacques Villeneuve ze stáje BAR, pátý Ralf Schumacher, jenž se svým williamsem v závěrečných fázích Velké ceny odsunul na šestou, poslední bodovanou pozici Itala Jarna Trulliho najordanu. Zbylí závodníci dojeli do cíle se ztrátou jednoho či více kol.

Dvojnásobné vítězství mclarenů viděli příznivci formulového šampionátu letos již potřetí, avšak v soutěži značek nadále vede Ferrari, i když už jen se šestibodovým náskokem. Coulthard si připsal po britské a monacké Grand Prix třetí vítězství v tomto ročníku, v kariéře pak deváté.

Výsledky Velké ceny Francie

Skot Coulthard na mclarenu (vlevo) předjíždí německého jezdce stáje Ferrari M. Schumachera.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze