Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Španěl Contador měl na Tour pád a v závodě dál nepokračuje

BLÍŽÍ SE KONEC. Alberto Contador po pádu v desáté etapě Tour de France, zanedlouho slavný závod definitivně vzdá. | foto: AP

14 2014
La Planche des Belles Filles (Od našeho zpravodaje) - Bylo 15:58, desátá etapa Tour de France, sjezd z Le Marksteinu, po vrchařské prémii první kategorie. Španěl Alberto Contador, velký favorit do boje o žlutý dres, zabrzdil v mlze u kraje silnice, předal kolo mechanikovi a zdrcený si šel sednout do týmového vozu. Zranění kolene, na které padl o pár kilometrů dřív, jeho sen o třetím vítězství kariéry zničilo. Contador vzdal. Z 9. místa.

Letošní 101. ročník Tour de France tak po pěti dnech přišel o další velké jméno. V etapě, co vedla po zrádných kostkách na severu Francie, vzdal loňský šampion Chris Froome, v pondělí přišel o svého lídra i tým Tinkoff-Saxo.

Contador si na horskou etapu, co končí Planině krásných dívek, myslel. "Tam začíná opravdová Tour," tvrdil a jeho manažer Bjarne Riis ještě před startovním výstřelem odhadoval: "Asi zaútočíme v posledním kopci."

Jenže na ten se španělský pistolník vůbec nedostal. Sedm vrchařských prémií připravila 10. etapa závodu, Contador však překonal jen tři z nich a pak se v rádiovém okruhu závodu ozvalo: Chute! Alberto Contador spadl.

Když se k němu dostaly televizní kamery, Španěl už koukal na poraněné koleno, ze kterého mu po lýtku stékala krev. Dres měl na zádech špinavý, rameno odřené, v kraťasech díru. Hned k němu přiběhl Riis a nervózně popoháněl lékaře.

JE KONEC. Španělský cyklista Alberto Contador měl v 10. etapě Tour de France

Čas utíkal, peloton mizel v dálce a Contador si pak sám omotával nohu obvazem. Jenže když chtěl nasednout znovu na kolo, nedařilo se mu to. „Tretra je rozbitá,“ ukazoval a z auta si vyžádal náhradní.

Pak seděl na trávě, se zdánlivě klidným výrazem se přezouval a minuty utíkaly. Když se konečně španělský vrchař rozjel, televizní grafika ukazovala ztrátu čtyř minut na peloton s největším sokem Nibalim.

Pod sjezdem se silnice zase zvedla, ale Contador nemohl po svém tancovat na pedálech, tak byl potlučený a deprimovaný. Ještě jednou dotáhl tretru, snad se chystal na obří akceleraci, ale ta nepřišla.

Tam začal konec Alberta Contadora na letošní Tour.

Fotogalerie

Z týmového vozu mu ještě ošetřovali ruku, radili se, co dál. Přestože dostal nové kolo, mechanik vykloněný z okna ještě šteloval zadní brzdu. A Contador šlapal sám. Kde jsou jeho pomocníci? Až támhle v dálce čeká Ital Bennati, první z domestiků, pak se přidali Roche s Tosattem. A začala stíhačka.

Když žluté komando předjíždělo odpadlíky, všichni otáčeli hlavy, co se to děje. Snaha Astany vepředu nepolevovala a Contador čím dál výrazněji nestíhal tempu svých strážců. Znovu zajel k týmovému vozu pro radu ke sportovnímu řediteli Mauduitovi. A za pár stovek metrů bylo jasno: je konec, dál nejedu.

"Jsme opravdu zničení, ale musíme koukat do budoucnosti. Uzdrav se co nejdřív, Alberto," psal Stefano Feltrin na Twitter. Roman Kreuziger zase vzkázal: "Jsem opravdu zklamaný. Je za tím hodně práce a jeden podělaný pád může všechno zničit."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze