Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Contador, to je pan Usměvavý. A „jeho“ Kazaši mluví španělsky

KOPCE ZVLÁDL. Alberto Contador při stoupání na Colombiere v královské alpské etapě Tour. | foto: AP

15 2010
Chambéry (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Největší favorit Tour de France? Většina ukazuje právě na něj. Potvrdí tuto roli španělský cyklista Alberto Contador, obhájce loňského prvenství?

Do startu desáté etapy Tour zbývá 25 minut, poslední čtvrthodinu mají cyklisté na to, aby se v Chambery zapsali do prezenční listiny. Obří žlutomodrá plachta zakrývající vchod do autobusu stáje Astana se konečně poodkrývá, jezdci vycházejí.

Španěl De La Fuente rozdává úsměvy, naopak Kazach Vinokurov se tváří jako ruský agent, ve tváři strnulý výraz. "Allez, Vino," volá kdosi z diváků, ozve se však i slabý pískot.

Ne, všichni Francouzi mu ještě neodpustili, jak si pohrál s jejich důvěrou a s vlastní krví při dopingovém skandálu před dvěma lety.

Ten nejlepší vyjde poslední. Alberto Contador, obhájce titulu. "Vámos, Alberto," křičí fanoušci.

Co dál? Rychle se prodere davem ke startu, chráněn bodyguardem, tak jako Armstrong? Kdeže. Žádný stres, ani bodyguard. Jako by měl siestu.

Rozdá asi 20 autogramů, 2 minuty pohovoří se španělskými novináři, 2 minuty se zahraničními. Co na tom, že jeho angličtina se vleče a má španělský přízvuk jako kdysi u mladého Rafaela Nadala.

Trénink před startem slavné Tour de France. Alberto ContadorAlberto Contador na trati úvodní časovky na Tour de France

ZAČÁTEK. Contador na trati úvodní časovky.

Contador se naučil, jak být dokonalým profesionálem i mimo kolo. Vstřícný k divákům, médiím, hledající přátele v jiných stájích. "Ne, nebojím se aliance Saxo Banku s RadioShackem," reaguje na nedávné spekulace.

"Můj rival je teď Andy Schleck. Budu se držet s ním. Věřím v závěrečnou časovku," zazubí se, ukáže široký úsměv.

"Ne, nemám žádný problém."

Že nebyl při dojezdu v Morzine tak dravý jako loni? "Mám alergii na pyl, v Alpách se mi hůř dýchalo. V Pyrenejích nic takového nehrozí," ujistí.

Opodál postává bratr Fran, jeho osobní manažer. Jako by mu z oka vypadl. "Hodně se Alberto od loňské Tour změnil?" zajímá mě.

"Je mnohem uvolněnější, i díky týmu kolem sebe," říká. "Po večerech si pouští filmy, to je vše, co potřebuje ke štěstí. Nejradši komedie a akční. Rychlá auta, střílečky a tak."

DUO FAVORITŮ. Lucemburský cyklista Andy Schleck před startem etapy diskutuje se Španělem Albertem Contadorem.

DUO FAVORITŮ. Lucemburský cyklista Andy Schleck se Španělem Albertem Contadorem.

Všude kolem vládne španělština. Nikolaj Proskurnin, viceprezident Kazašské cyklistické federace, za přísun peněz původně požadoval převahu Kazachů v týmu. Priority se však změnily. Španělé nad Kazachy vedou mezi jezdci Astany na Tour 5:2. Vše pro pohodu Contadora. To pro něj zařídil Vinokurov.

"Už jeď, Alberto," naznačí mu manažer týmu Yvon Sanquer. Míří na start, Sanquer za ním hledí, i z jeho slov sálá sebedůvěra: "Na Madeleine jsme stupňovaným tempem ostatní donutili, aby ukázali své slabiny. Řídili jsme se instinktem i chladnou kalkulací. Poslali jsme Vina za uprchlíky, aby tím přinutil pracovat i ostatní stáje. Všechno nám vyšlo."

Slyšíte dobře: Všechno. Přestože Contador neujel Schleckovi. "Na Madeleine ještě spolupracovali," říká Sanquer. "Ale brzy přijde čas, kdy si už nic nedarují."

Ano, Schleck vede. Ale Contador má lepší karty


Pohled reportéra MF DNES: Proč je Contador favoritem?

Prohrává o 41 vteřin s Andy Schleckem. Přesto se domnívám: Je to Alberto Contador, kdo drží lepší karty v rukách a kdo je největším kandidátem na titul z této Tour. Zde je deset důvodů.

DOBROU CHUŤ. Alberto Contador sbírá síly na obhajobu prvenství v Tour.

DOBROU CHUŤ. Alberto Contador sbírá síly na obhajobu prvenství v Tour.

1. Časovka. Předposlední etapa, dlouhých 52 kilometrů boje proti času, je jeho obrovským trumfem. Slabého časovkáře Schlecka může porazit o dvě i více minut.


2. Síla. Na Col de la Madeleine dokázal, že je schopný odolávat útokům Lucemburčana.


3. Tým. Astana rozhodně není slabým podpůrným týmem, jak se před Tour soudilo.


4. Vinokurov. Padly obavy, že Kazach pojede víc na sebe než na Contadora.


5. Pyreneje. Bude se mu v nich dýchat lépe než v Alpách. Navíc je má dokonale načtené.


6. Fanoušci. Na Tourmalet a další pyrenejské vrcholy jej poženou statisíce Španělů zpoza hranic.


7. Rodiče. Také ti se tam chystají. Vzpomeňte, jak se před nimi ukázal loni ve Verbieru.


8. Sezona. Přípravnou fázi měl mnohem lepší než dlouho zraněný Schleck. I to se může v závěru tří tuhých týdnů na Tour projevit.


9. Klid. Stačí se na něj podívat. Je spokojený, užívá si závod.


A jako důvod číslo 10 (ale ne v poslední řadě): Odolnost.
Loňská "občanská válka" s Armstrongem a Bruyneelem jej zocelila natolik, že by měl být připraven na cokoli, co přijde.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze