Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Colin by nevěřil, kolik má fanoušků, říká otec tragicky zesnulého jezdce

Colin McRae, tragicky zesnulý jezdec rallye | foto: Profimedia.cz

30 2010
V polovině září to budou tři roky, kdy při havárii vrtulníku tragicky zahynul bývalý mistr světa v rallye Colin McRae. Motorističtí fanoušci na skotského pilota proslulého velkými haváriemi i populární počítačovou hrou stále vzpomínají.

Poznává to jeho otec Jimmy, který navštívil letošní Barum rally.
"Potěšilo mě, že se na Colina ptá i hodně Čechů," s dojetím líčí Jimmy McRae, někdejší pětinásobný mistr Velké Británie.

Ve Zlíně byl jako představitel nadace Colin McRae Vision, která spolupracuje s šampionátem IRC a poskytla finanční dar sedmi dětem ze Zlínska, jež přišly při autonehodách o rodiče.

Navzdory smutku ze ztráty syna musíte být hrdý na to, že lidé na Colina stále vzpomínají...
Myslím, že by nevěřil, kolik lidí na něj stále myslí. To, jak fanoušci po jeho smrti podpořili naši nadaci, naznačuje, že ho mají rádi.

Co myslíte, proč je Colin u fanoušků stále tak populární?
Protože pořád jezdil naplno. Lidem se to líbí.

Vidíte mezi současnými jezdci někoho, kdo by měl podobné charizma jako váš syn?
Mohl by jím být Kris Meeke, který byl Colinovým chráněncem. Loni vyhrál titul v IRC a je hodně rychlý. Ale možná zkusíme najít jiného skotského závodníka, který by na Colina navázal.

Součástí spolupráce mezi nadací a IRC je cena Colin McRae Flat Out Trophy. Na každé soutěži ji dostane pilot, který se nejvíc přiblíží Colinovu stylu jízdy. Je složité vybrat vítěze?
Velice. Často nevím, koho zvolit. Ale pomáhá mi Jean-Pierre Nicolas (manažer IRC) a lidé z Eurosportu.

Na Barumce jste poprvé. Jak se vám líbí?
Nevadilo mi, že celý víkend pršelo, ve Skotsku je to stejné (úsměv). Jsou tu přátelští lidé, kteří se zajímají o rallye. Líbí se mi, kolik jich soutěž sleduje.

Vaše nadace neposkytuje finanční podporu při každé soutěži. Proč jste si tedy vybrali zrovna Česko?
Colin jezdil se škodovkou, navíc vaši krajani nám často píší. Věděli jsme, že rallye je u vás populární, proto jsme se rozhodli podpořit jeden charitativní projekt zrovna u vás.Najdete na iDNES.czmobilní verze