Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co vymyslíš dnes? ptal se ho Contador. Sagan si dojel pro respekt hvězd

BRZDI. Alberto Contador (vlevo) přišel pozdravit Petera Sagana po jeho druhém etapovém triumfu. | foto: AP

18 2010
Před poslední etapou závodu Paříž-Nice k němu přijel Alberto Contador, dvojnásobný vítěz Tour, sáhl mu na brzdu a vyzvídal: Tak co vymyslíš dneska? Slovenský cyklistický talent Peter Sagan vyhrál v prestižním závodě dvě etapy. A zasloužil si respekt hvězd.

"Bral jsem to se stoickým klidem," říkal dvacetiletý spolujezdec Romana Kreuzigera z týmu Liquigas o svých dvou etapových zářezech.

Třetí mu utekl jen o pár centimetrů. Komisaři závodu po prostudování cílové fotografie druhé etapy Sagana posunuli na druhé místo za Francouze Bonneta.

Přesto může být po prestižním závodě spokojen. Celkově skončil na sedmnáctém místě, ale odvezl si zelený dres za triumf v bodovací soutěži.

"Na pokoji se mnou byl Belgičan Frederik Willems a byl strašně překvapený, jak to beru," popisoval Sagan pro slovenský deník SME. "On prý po etapovém vítězství dva dny nespal. Já jsem dnes vyhrál, ale zítra můžu být dole, není třeba si to tak brát."

Svými výkony si vysloužil zájem celého cyklistického světa.

"Už po první vítězné etapě jsem musel absolvovat celou řadu akcí, tiskovky, rozhovory, dopingové kontroly," vypočítával. "Na večeři jsem se dostal až kolem deváté. Dost mě zaskočilo, co všechno vítězství přináší."

To hlavní byla slova uznání. "Vzali ho na zkušenou a on se ukazuje perfektně," komentoval Kreuziger výkony parťáka. Pozdravy přišly i od Contadora. "Trošku jsme si povídali," chlubil se Sagan.

Kromě španělského pistolníka se slova chvály dočkal i od vedení stáje.

"Otvíralo se i šampaňské," povídal Slovák. "Původně jsem byl jenom náhradník, a ten náhradník týmu vyhrál dvě etapy. Ve velké cyklistice si všichni pamatují jenom vítěze."

Vedení Liquigasu už si uvědomilo, jakého cyklistu má, a projevilo zájem uchovat si klenot ve svých službách. Od úterý probíhají intenzivní jednání o příští smlouvě.

Sagan ale po skvělých výkonech odpočívá. Další plány? Po týdnech závodů a testů v Itálii si přeje hlavně oddech doma.

"Bude ideální vypnout mobil," plánoval. "Kouknu na film, potkám se s kamarády a od neděle zase usednu na kolo."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze