Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Co asi na Tour přijde teď: zabetonování závodu a protikazašská aliance

GESTO V CÍLI. Vincenzo Nibali po vítězství v desáté etapě Tour de France. | foto: AP

16 2014
Besancon (Od našeho zpravodaje) - Vincenzo Nibali vyhrál Tour de France 2014. Klid, ještě není čas oslav, tuhle zprávu si (možná) přečteme až 27. července v Paříži. Mnozí jsou však o žlutém triumfu italského žraloka přesvědčení už teď. Tedy v době, kdy peloton od Champs Élysées dělí dalších jedenáct etap, kdy se musí vydrápat do Alp i Pyrenejí a navrch ujet krutě dlouhou časovku v Bergeraku.

„Jo, papírově už Nibali vyhrál,“ souhlasí český vrchař Leopold König. „Jenže jsme na Tour, takže zatím nevyhrál nic.“

Pohodlný je náskok lídra stáje Astana v průběžných výsledcích a jeho absolutní dominance v sedle fascinuje. Když zdecimoval soupeře ve finále desáté etapy, prvním obtížném horském dojezdu na Planině krásných dívek, jeho výhoda narostla už na 2:23 minuty před Tasmáncem Portem.

Třetí Španěl Valverde je ještě o 24 sekund dál. Až za nimi jsou tříminutoví Bardet, Gallopin, který však velké hory „nepřejede“. Další Francouz Pinot a Američan Van Garderen mají skoro čtyřminutové manko.

„Myslím, že moje výkonnost je stejná jako na loňském Giru, které jsem vyhrál,“ pochvaluje si Nibali. S trenérem Slongem ji vyladili na červenec, dřeli na sopce Mt. Teide na Tenerife, na závěrečnou přípravu vyrazili na Passo San Pellegrino v Dolomitech.

OCHRANKA. Vincenzo Nibali ve žlutém dresu lídra obklopený svými parťáky z týmu
SUVERÉNNÍ VÍTĚZ. Vincenzo Nibali je kousek od prvního místa v desáté etapě Tour
ZPÁTKY DO ŽLUTÉHO. Vincenzo Nibali po desáté etapě Tour de France znovu obléká

ZPÁTKY DO ŽLUTÉHO. Vincenzo Nibali po desáté etapě Tour de France znovu oblékl žlutý dres lídra.

„Udělali jsme tam specifický trénink. Jezdil jsem do kopců za motorkou, protože jsem věděl, že budu bojovat s Contadorem a jeho nástupy.“ Jako závodní motorka ujížděl v pondělí i on sám. „Je v úžasné pozici,“ říká Porte. „Je silný,“ soudí Valverde. „Ale není neporazitelný.“

Když zranění vyautovala obhájce Frooma, čekal se otevřenější závod. Nástupy, ofenziva, nová dynamika. Když však ze závodu vypadl i španělský pistolník Contador, nastane nejspíš to, co se na začátku čekalo od formace Sky.

Kazašská stáj Astana zabere čelo pelotonu, zabetonuje závod a nedovolí neposlušnost. Přesto Thibaut Pinot upozorňuje: „Nebudou mít na to, ohlídat celé dva týdny. Nikdo jim nepomůže.“

UTAHANÝ. Richie Porte dokončil desátou etapu Tour de France na sedmém místě
FINIŠ. Alejandro Valverde a za ním Jean-Christophe Peraud míří do cíle desáté

ZMOŽENÍ RIVALOVÉ NIBALIHO. Richie Porte a Alejandro Valverde (vpravo) míří do cíle desáté etapy.

Při osmi etapách, během nichž už Nibali hájil vedení, nicméně muži v tyrkysových dresech neukázali jedinou slabinu. I ztráta žlutého dresu ve prospěch Gallopina byla součástí taktiky. Dárek pro Francii, nazvali ji. „Teď budeme Tour kontrolovat zase, ale už bez Alberta,“ slibuje  Nibali.

Nicméně jak Australan, tak Valverde mu nyní vyhlašují válku. Průběžně druhý Porte shání spolubojovníky do aliance proti Italovi. „Je frustrující, když každý jen číhá za vašimi zády. Myslel jsem, že tu máme závodit,“ zlobí se Australan. „Ale pořád máme před sebou hodně dnů. A po tom, co jsme viděli v desáté etapě, všichni víme, že na silnici se může stát cokoliv. Tour ještě není u konce.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze