Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České basketbalisty čekají nové časy. Co všechno se může změnit?

Tomáš Satoranský (vlevo) řídí českou hru, srbský protivník Stefan Jovič si myslí své. | foto: FIBA

11 2016
Na budoucnosti bývá hezké i zrádné to, že člověk netuší, co jej čeká. A česká reprezentace basketbalistů to teď nemá jinak. Mužstvo nedosáhlo na sen jménem Rio, jediné účastnické místo si v olympijské kvalifikaci podle očekávání vybojovali velmi silní Srbové, přemožitel Čechů v semifinále.

Po téměř dvanácti měsících - sezona týmu začala loni v létě přípravou na Eurobasket 2015 a skončila až v Bělehradě - přichází vyhlížená dovolená. A s ní nové časy.

Co všechno může být jinak?

„V horizontu roku vidím budoucnost dobře,“ připomíná kapitán Jiří Welsch, že mají Češi jistou účast na kontinentálním šampionátu v roce 2017. Což je velmi vítané. „Tenhle tým pořád má potenciál. Ale potom už to bude jiné,“ ví Welsch.

Co bude dál

Velké basketbalové akce
Eurobasket 2017: Češi na něm mají jistou účast, což je velké plus.
MS 2019 v Číně: na světovém šampionátu samostatné Česko ještě nikdy nehrálo, byl by to průlom.
OH 2020 v Tokiu: největší sen.

36letého srdcaře další velká akce v nitru vábí, basketbal mu na sklonku kariéry chutná jako už dlouho ne. Ale pořád se může stát, že semifinále proti Srbům bylo jeho rozlučkou v českém dresu.

Rozhoduje se i další zkušená tvář týmu. „Nechám si čas na rozmyšlenou, ale možná to pro mě byla poslední akce za reprezentaci,“ řekl pivot Petr Benda. Dalším adeptem může být třeba i naturalizovaný Američan Blake Schilb (32 let), jemuž turnaj o Rio krutě nevyšel.

Satoranský: Evropu zvládneme

Eurobasket 2017 nabízí ohledně sestavy i otázku, zda do něj (ne)zasáhnou hvězdy s ambicemi na NBA. Tomáš Satoranský nyní finišuje podpis tříleté smlouvy s Washington Wizards. Jan Veselý ohlásil tříleté setrvání ve Fenerbahce, ale s možností odejít do zámoří každé léto.

Fotogalerie

A v tomto směru v basketbalu panují specifická pravidla. Kluby NBA se často nezdráhají svým evropským hráčům starty na mezinárodních akcích zakázat - ať už přímo, nebo „doporučením“. Mistrovství Evropy je na programu až v září, kdy už se sezona NBA blíží.

Nová éra se rozhodně naplno rozjede po šampionátu, neboť se změní systém kvalifikací. Ty se budou nově hrát v průběhu sezony, což účast případných zámořských zástupců vylučuje.

„Ale příští mistrovství Evropy máme jisté. Budeme se snažit znovu poskládat co nejkvalitnější tým a opět bojovat o nejvyšší příčky. Což by jen potvrdilo vzestup českého basketbalu na evropské scéně,“ říká Satoranský o nejbližší akci.

Poté jsou v plánu mistrovství světa 2019 v Číně a letní hry 2020 v Tokiu. Na žádné takové akci Češi v dějinách samostatné země ještě nehráli.

Obr i kanonýr nehráli. Budou?

Jisto není ani ohledně kouče. „Zatím nevím, co bude. Musím si sednout s vedením federace, zhodnotit výsledky a domluvit se, jak budeme pokračovat,“ říká Izraelec Ronen Ginzburg. Po olympijské kvalifikaci mluvil i o vysoké zátěži v dvojroli trenéra reprezentace i domácího klubového hegemona z Nymburka: „Dohromady jsem za rok odkoučoval prakticky přes sto zápasů.“

A pak tu jsou personálie hráčské.

V Bělehradě chyběl nejlepší střelec polské ligy David Jelínek, kterému příliš „nevoněla“ role náhradníka s nejistým herním prostorem.

A ještě víc scházel pivot Ondřej Balvín: český obr se raději pere o naději v Letní lize NBA. „Věřím, že naši mladí hráči budou mít stejný charakter a patriotismus jako Welsch, Luboš Bartoň, Benda. Pak máme skvělou budoucnost. Nelíbí se mi, že musíme některé přemlouvat k tomu, aby reprezentovali. Hrát za národní tým by měl být vrchol. Pokud to tak někdo nemá, tak sem nepatří,“ řekl Ginzburg.

Basketbalová budoucnost startuje. A otázky převyšují odpovědi.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze