Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampioni NBA mají problém: frustrovaný a znejistělý trenérský štáb

Jim Boylan, jeden z asistentů Clevelandu Cavaliers | foto: AP

6 2016
Cleveland Cavaliers jsou aktuálními šampiony NBA. Světovými mistry, jak zní oficiální titul vítězů. Těžko jim zpochybnit nárok na trůn nejlepšího basketbalového klubu světa. Ale v zákulisí jim bublá problém. Členové trenérského štábu stále čekají na nové smlouvy.

Neklid se netýká hlavního kouče Tyronna Luea. Devětatřicetiletý bývalý rozehrávač se už zařadil mezi nemálo mužů, kteří získali prsten jako hráči i jako trenéři. V letech 2000 a 2001 se Lue radoval s LA Lakers, prvním trenérem se v NBA stal letos v lednu a do půlroku slavil s Cavaliers.

Odměna? Pětiletá smlouva na 35 milionů dolarů, uzavřená v červenci.

Pod kontraktem mají v Clevelandu také osmapadesátiletého Larryho Drewa, bývalého šéfa lavičky Atlanty či Milwaukee. Jenže ten by se měl z pozice řadového asistenta posunout na místo asistenta prvního, formálně se jeho funkce jmenuje „associate head coach“. A s ní by mělo přijít i finanční přilepšení - jenže posun ani peníze se zatím nekonají.

Na nové kontrakty pak čekají:

- Jim Boylan, jedenašedesátiletý bývalý kouč Chicaga a Milwaukee;

- Phil Handy, čtyřiačtyřicetiletý trenér zodpovědný za individuální činnosti hráčů, který se zviditelnil během letošního finále NBA svou plamennou řečí po zápase číslo 2;

- Damon Jones, čtyřicetiletý expert přes střelbu, trenérský začátečník, který jako hráč v NBA působil v letech 1997 až 2012, mimo jiné v Clevelandu;

- James Posey, devětatřicetiletý vítěz NBA s Miami 2006 a s Bostonem 2008, který se v Clevelandu - stejně jako jeho vrstevníci Lue a Jones - coby trenér pokouší navázat na úspěšnou hráčskou dráhu.

Harcovníci i trenérské naděje, teď jsou na společné lodi. Pár dní přes začátkem tréninkového kempu, týdny před herní přípravou, ani ne dva měsíce před startem soutěže, všechny je proud dění žene do nejistoty. Podle Chrise Haynese z ESPN.com se frustrace této trenérské bárky jen zhoršuje. Místo bitev s ostatními 29 kluby musejí plánovat vnitroklubové souboje.

Larry Drew, trenér Atlanty Hawks

Larry Drew

Cleveland: LeBron James a Damon Jones

LeBron James (vlevo) a Damon Jones

James Posey na tiskové konferenci jako posila Indiany Pacers

James Posey

Na protahování debat se zdají být v Clevelandu mistry. S novou dohodou se superhvězdným LeBronem Jamesem se čekalo do první poloviny srpna. Jeden z klíčových křídelníků J. R. Smith stále smlouvu nemá.

Už loňské vyjednávání s kanadským pivotmanem Tristanem Thompsonem se v Clevelandu z léta protáhlo až do druhé půlky října, dnes je považováno za extrémně výhodné pro Cavaliers.

Thompsonova situace však byla komplikovanější a za vyčkávání tehdy stála, to Smith i všichni trenéři jsou volní a mohou obratem zamířit ke konkurenci.

Od veleúspěšného managementu přinejmenším nečekané opomenutí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze