Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cítím se silnější než dřív, říká po úvodu sezony cyklista Kreuziger

19 2010
V červenci opět přitáhne spoustu krajanů k cyklistice, v průběhu legendární Tour de France bude sledovaný málem na každém metru. Roman Kreuziger tentokrát myslí výš než na loňské 9. místo. Má v nohách tvrdou přípravu, vyšly mu úvodní dva podniky sezony.

"Etapu od etapy se cítím líp," říká. Zlomil i své prokletí na prestižním podniku Paříž – Nice, kde ho v předchozích letech likvidovala zranění a nemoci.

Kreuziger 2010

Pozice ve světě
Patří mezi 15 nejlepších cyklistů pro třítýdenní etapové závody a s Andym Schleckem, Nibalim a Gesinkem i mezi 4 největší naděje profipelotonu. Letos naposled může na Tour bojovat o bílý dres pro nejlepšího mladíka do 25 let.

Pozice ve stáji Liquigas
V italském týmu je přetlak lídrů, má čtyři: Italy Bassa, Nibaliho a Pellizottiho – a Kreuzigera.

Priority stáje
Pellizotti by měl bojovat o výhru na Giru, Nibali na Vueltě a trio Basso, Nibali a Kreuziger na Tour. Tam se má o jediném kapitánovi rozhodnout po 10 dnech závodu.

Smlouva
Kontrakt s Liquigasem mu letos vyprší. "Před Tour chci mít jasno, co dál," řekl. Kromě Liquigasu jsou ve hře i další stáje. Na podzim ho chtělo "vykoupit" belgické Lotto, jež opustil lídr Evans.

Vyhrál jste závod Kolem Sardinie, teď jste byl čtvrtý na Paříž – Nice. Můžete tedy říct, že lepší rozjezd do sezony jste nikdy neměl?
Řeknu raději: Letos jsem se snažil na začátek roku víc koncentrovat. Takže jsem počítal s tím, že bych měl být lepší než v minulých sezonách.

Ale určitě znáte i výsledky vašich fyzických testů. Co o vašem těle prozrazují?
Že je na tom rozhodně lépe než loni nebo předloni. Jenže to nemusí směrem k Tour nic znamenat. Teď ze sebe dokážu vydat víc sil než jindy, ale je otázka, kolik mi jich zůstane v červenci.

S oblibou tvrdíte: V profesionální cyklistice platí jen vítězství. Není pro vás tedy kdovíjak důležité, že jste v poslední etapě Paříž – Nice přišel o celkové třetí místo?
No... Vítězství sice důležitá jsou, jenže na tak prestižním závodě jako je Paříž – Nice cítím i rozdíl mezi 3.
a 4. místem. Ta vteřinka, co mi na bednu chyběla, dost zamrzí.

Španěl Luis-Leon Sánchez se před vás dostal díky bonifikaci na předposlední rychlostní prémii. Neměli jste si ho víc hlídat?
Na tom spurtu vyhrál náš Sagan a třetí byl Kučinskij, další kluk od nás. Že se mezi ně vklínil Sánchez, to se nedalo uhlídat. Udělali jsme, co se dalo. To je sport.

Právě 20letý Slovák Sagan byl objevem závodu, vyhrál hned dvě etapy. Co si o něm myslíte?
Je mladý, nezkušený a nikdo nevíme, co od něj čekat. Zatím byl příjemným překvapením. Ale je před ním dlouhý vývoj.

Chodí si za vámi pro rady?
Já ho moc neznám, ani na pokoji jsem s ním nebyl. Radši bydlím s lidmi, které znám. Když se mě zeptá, poradím mu. Ale ještě jsme k sobě nenašli nějaký užší vztah. Jsme každý jiný.

Etapy do Nice ovládli Španělé, triumfoval Contador, mezi nejlepšími sedmi bylo pět Španělů. Svědčí to o něčem?
Ne. Snad jen to, že Valverde i Sánchez závodili už v lednu v Austrálii a jsou rozjetí.

Změnil se Contador, když už se v Astaně "nepere" s Armstrongem a je tam neomezeným vládcem?
Je klidnější. Teď ukázal, že má formu. V červenci to ale bude na Tour jiný závod.

Už přemýšlíte o tom, kam až byste chtěl v pořadí letošní Tour vystoupat? Ne, takovými představami se ještě nezabývám. Rád bych dopadl lépe než loni.

Vaše stáj Liquigas vyhlásila před sezonou naprosto nezvyklou strategii tří kapitánů pro Tour, budou jimi Basso, Nibali a vy. Navíc Pellizotti má zaútočit na dres krále vrchařů. Stále to platí?
Pokud vím, nic se nezměnilo. A nevidím na tom nic špatného.

Aktuálně jste si přidal do závodního programu klasiku Milán – San Remo, jste tedy nažhavený závodit?
To ne. Prostě to tak nějak vyplynulo. Zeptali se mě, jestli chci jet, a já neodmítl. Mohu pomoci Bennatimu ve spurtu nebo se pokusit o únik.

Vrcholy vašeho jara by měly být klasiky v Beneluxu a obhajoba titulu na Pro Tour kláníKolem Romandie?
Já se letos snažím být silný všude. Ale co se týče té Romandie, ještě se rozhodnu, jestli ji pojedu. Možná zvolíme před Tour trochu jiný model.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze