Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cítím se líp, hlásí Kreuziger po nemoci. Už odstartoval přípravu k Tour

11 2010
Klid! Do Tour de France pořád zbývá měsíc a půl. A to, že česká naděje Roman Kreuziger týden v tréninku absentoval, jeho ambice na vylepšení loňského 9. místa z francouzských etap snižuje. "Výsledek vyšetření stále chybí, ale cítím se už líp než po Romandii," říkal.

Ze závodu, jehož jste byl loni králem, jste letos před poslední etapou odstoupil. Už víte, co za tím je?
Když je člověk ve formě, stačí málo, aby nastydl. Možná jsem profoukl během týdne v Belgii, kdy jsme jeli klasiky. To teploty spadly třeba z dvaceti stupňů na pět, byly to ohromné výkyvy.

Pokud pomineme zdravotní problémy, jak hodnotíte úvodní část sezony?
Začala výborně, skončila negativně. Ale start jsem nikdy neměl takový: vítězství na Sardinii, pak Paříž-Nice, kde jsem dojel těsně čtvrtý, s pátým místem na Amstelu asi málo kdo počítal a na Valonském šípu to mohlo taky dopadnout jinak, kdyby se mnou lidi z úniku spolupracovali. Určitě mi ale chybí velké vítězství jako loni v podobě Romandie.

Už jste zase naskočil do tréninku?
Začal jsem v neděli, mám za sebou dva tříhodinové tréninky. Kondice je ale po týdenním výpadku jinde než před deseti dny.

Co bude váš příští závod?
V plánu mám Okolo Švýcarska a pak rovnou Tour. Uvažovali jsme ještě o závodě Kolem Lucemburska, ale vysokohorské soustředění s týmem na San Pellegrinu mi dá víc.

Roman Kreuziger

Zapadá do přípravy na vrchol sezony mistrovství republiky na konci června?
Časovka určitě ne, o silničním závodě se teprve rozhodnu. Pojede silný Whirlpool. Ne že by byli silnější než já nebo Franta Raboň, ale převaha čtrnácti lidí je znát. K nám do týmu má ale přijít Saganův bratr Juraj, pak bychom byli tři z Liquigasu a tři s bratry Velitsovými z Columbie. To by závod vypadal jinak, než kdybych jel sám.

Platí nadále týmová strategie čtyř lídrů na Tour?
Je květen, Tour se jede v červenci, je brzo spekulovat. Výsada čtyř lídrů ovšem funguje, není čeho se obávat. Naopak může to být naše výhoda, kolik týmů je takhle silných? Prvních pár dnů mezi Belgií a Holandskem se může stát cokoliv. Podívejte se na Giro, jela se rovinatá etapa a pole dojelo nasekané víc než v horské. První týden ukáže, jak kdo přežije.

Jak jsou silní soupeři?
Jediný, kdo se ukázal, byl Contador. Schleckové zatím nezářili, ale na Tour bude Andy asi největší soupeř.

Vy jste vždycky tvrdil, že je lepší nevědět, do čeho jdete. Letos jste ale zkoumal úseky, které se během Tour de France pojedou po kostkách.
Jedny kostky jsou na Václaváku, druhé před Arenbergem, to je pár šutrů naházených v poli, a přes ně máme šlapat. Třetí etapa je natolik specifická, že bylo důležité ji vidět.

A test horských etap v Alpách?
To plánuju. Měl bych si projet dvě nebo tři etapy, ale teď jsou ještě kopce zavřené kvůli sněhu.

Sledujete probíhající Giro?
Sledoval jsem, vždyť i Tour bude startovat v Holandsku. Na první etapy jsem se podíval, ale ty co přijdou, mě nebudou drásat. Odpoledne se dá strávit jinak než před televizí.

Jak daleko je jednání o smlouvě, už máte jasno?
Tým má opci na příští rok, ale je to delikátní téma, takže ho zatím nechám být. Je možné, že bude podepsáno do Tour, možná až po ní. Teď bych situaci nazval jako klid před bouří.

Čekáte bouři?
Ne, to ne. Ale jednání proběhnou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze